Austriacka reżyserka chce zrobić mega produkcję filmową o rotmistrzu Witoldzie Pileckim - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Austriacka reżyserka chce zrobić mega produkcję filmową o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

11 stycznia 2020 | stacja7.pl 09.01.2020 / Romuald Rzeszutek / Jarosław Kruk 11.01.2020 | | 1 komentarz

Austriacka reżyserka Feo Aladag, która zasłynęła filmem „Obca” (When We Leave) chce napisać scenariusz i wyreżyserować dużą produkcję fabularną o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Jej zdaniem jego historia ma duże uniwersalne znaczenie. – informuje portal STACJA7.pl

Informację o planach Feo Aladag podał portal “Hollywood Reporter”. Według jej wypowiedzi udzielonej portalowi Aladag chce napisać scenariusz oraz wyreżyserować produkcję, ale nie zdradziła jeszcze, kto wyłoży na nią fundusze, ani kiedy film miałby powstać. Wiadomo jednak, że jego roboczy tytuł to “Niewygodna prawda” oraz że będzie koncentrował się na doświadczeniach Pileckiego w Auschwitz oraz jego późniejszych losach aż do śmierci. Będzie również odnosił się do współczesności.

– Historia Pileckiego ma uniwersalne znaczenie, szczególnie w naszym obecnym klimacie politycznym. Należy do takich historii, przy których nie można sobie pozwolić na odwrócenie wzroku, bez względu na koszty osobiste. Tutaj nie wystarczy tylko patrzeć, trzeba od razu działać – mówi Feo Aladag. Jej zdaniem dotychczasowe dwa filmy, które opowiadają o postaci rotmistrza Pileckiego były niewystarczająco znane.

Reżyserka zasłynęła w Hollywood filmem “When We Leave”, w Polsce zatytułowanym “Obca”. Opowiadał o losach maltretowanej przez męża muzułmanki imieniem Umay, która wraz z pięcioletnim synkiem ucieka z Stambułu do Berlina w nadziei na lepsze życie. Był w 2011 r. kandydatem do Oskara w kategorii filmu nieanglojęzycznego.

Rotmistrz Witold Pilecki był… cały artykuł na źródłowej stronie STACJA7.pl – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Wygląda na to, że w końcu, ponad 70 lat od stracenia rtm. Witolda Pileckiego, skazanego przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci,   powstanie film o jednym z najdzielniejszych w panteonie polskich i światowych bohaterów narodowych. Przykre, że mimo tysięcy filmów zrealizowanych przez minione lata w kraju nad Wisłą przez Jego współrodaków, nie znalazł się nikt kto przeniósłby na ekran tę wyjątkową postać.

Dobrze więc, że znalazł się w końcu ktoś kto podjął się tego – szkoda, że nie jest to PL’reżyser. Bo czy obcokrajowiec potrafi zrozumieć i oddać polską duszę?

Niestety, inni piszą i filmują naszą historię. Nie należy się więc dziwić, że świat po takich lekturach postrzega nas tak a nie inaczej, a ewentualne larum post factum na niewiele się już zdaje.

 

4  dzieje.pl: – Witold Pilecki (1901-1948)

4  dzieje.pl [25.05.2018]: – 70 lat temu władze komunistyczne dokonały egzekucji rotmistrza Witolda Pileckiego

4  dzieje.pl [19.09.2019]: – PE za świętem bohaterów walczących z totalitaryzmem w rocznicę śmierci rtm. Witolda Pileckiego

 

◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “Austriacka reżyserka chce zrobić mega produkcję filmową o rotmistrzu Witoldzie Pileckim”

  1. Do redakcji pisze:

    Film będzie chujowy bo nie będzie wsparcia z hoolywodu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl