Kalendarium: 10 stycznia 2009 r. odeszła na wieczną wartę jedyna polska Cichociemna - Elżbieta Zawacka "Zo" - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 10 stycznia 2009 r. odeszła na wieczną wartę jedyna polska Cichociemna – Elżbieta Zawacka „Zo”

10 stycznia 2020 | Romuald Rzeszutek fb 09.01.2020 / PolskieRadio24.pl 10.01.2020 / Jarosław Kruk 10.01.2020 | | 0 komentarzy

„Zawsze służyłam Polsce🇵🇱 najlepiej, jak umiałam…” – 10 stycznia 2009 roku odeszła na wieczną wartę jedyna polska Cichociemna – Elżbieta Zawacka „Zo”. Zmarła w mieście swojego urodzenia – w Toruniu, w wieku niemalże 100 lat. Legendarna kurierka Komendy Głównej AK, Generał brygady Wojska Polskiego, Dama Orderu Orla Białego, profesor nauk humanistycznych – informuje na swoim fb’profilu Romuald Rzeszutek

„Szybko przeszłam kurs spadochroniarski […] Przebywało się kilka dni w odosobnieniu w Wielkiej Brytanii. Stamtąd przywieziono mnie samochodem na lotnisko. Tam o godzinie 7.00 wieczorem razem z innymi cichociemnymi załadowaliśmy się do samolotu.”

W czasie II wojny światowej Elżbieta Zawacka przekraczała granice III Rzeszy ponad sto razy, nielegalnie przenosząc meldunki i informacje. W przerwach między wyprawami uczyła się na tajnych kompletach. Wcześniej, w 1939 r. broniła Lwowa, w 1944 brała udział w Powstaniu Warszawskim, po upadku Powstania nadal nadzorowała siatkę kurierską z Krakowa do Szwajcarii.

W 1951 roku została aresztowana przez UB. Skazana została na 10 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz obcego wywiadu. Więzienie opuściła po 4 latach. Szykanowana przez SB aż do 1989 r. także za działalność w „Solidarności”. Poświęciła się pracy naukowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w rodzinnym Toruniu, gdzie pozostała aż do śmierci.

Cześć i Chwała Bohaterom!

źródło: fb’ Romuald Rzeszutek


Wikipedia: – Elżbieta Zawackaps. „Zelma”, „Sulica”, „Zo” (ur. 19 marca 1909 w Toruniu, zm. 10 stycznia 2009 tamże) – kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna spośród 15 kandydatek, która pomyślnie przeszła trening i służyła potem w szeregach cichociemnych, matematyczka, profesor nauk humanistycznych specjalizująca się w historii najnowszej, w 1996 r. jako druga Polka w historii Wojska Polskiego awansowana na stopień generała brygady. Dama Orderu Orła Białego.

Elżbieta Zawacka, 13 czerwca 2006 r. / źródło: prezydent.pl; Wikipedia

cały biogram na stronie Wikipedii – po kliknięciu na link


PolskieRadio24.pl [10.01.2020]: – Elżbieta Zawacka: byłam jedyną cichociemną – Kiedy wylądowała w Polsce, oczekujący byli zszokowani, że spadochroniarzem jest kobieta. Elżbieta Zawacka zaskakiwała przez całe życie: odwagą, energią i niezwykłą pogodą ducha.

11 lat temu, 10 stycznia 2009 roku w Toruniu zmarła Elżbieta Zawacka, żołnierz AK, jedyna cichociemna, matematyk i profesor nauk humanistycznych.

Ukończyła matematykę na Uniwersytecie w Poznaniu. Po studiach prowadziła zajęcia z przysposobienia obronnego dla kobiet. We wrześniu 1939 roku wraz z Kobiecym Batalionem Pomocniczej Służby Wojskowej walczyła w obronie Lwowa. W lutym 1943 roku wyruszyła jako emisariuszka Komendanta Głównego AK Stefana Roweckiego przez Niemcy, Francję, Andorę, Hiszpanię i Gibraltar do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Tam znana była jako Elisabeth Watson.

Z Londynu powróciła do Polski w nocy z 9 na 10 września 1943 roku zrzucona ze spadochronem w … cały artykuł i audycje na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link

 

4  1944.pl: – Elżbieta Magdalena Zawacka

 

grafika tytułowa: Elżbieta Zawacka w 1936 r. w mundurze młodszej aspirantki Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Fotografia ze zbiorów Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej; źródło: 1944.pl

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl