Gorąca linia: e-skutery na Ponidziu! elektryczne blinkee na testach w Busku-Zdroju 12 kwietnia o 12:00. [AKTUALIZACJA]
Przyjęły się w kurorcie buskim elektryczne minitramwaje – może zadomowią się więc i skutery na baterie? Najmłodszy buski radny Łukasz Szumilas opublikował dziś na fb informację o prezentacji takich pojazdów blinkee.city w mieście ze słońcem w herbie w następny piątek, 12 kwietnia.
Oficjalny pokaz rozpocznie się na Placu Zwycięstwa, w samo południe – 12-ego o 12-ej – łatwo zapamiętać. Na buskim rynku zaprezentuje się 5 białych, lśniących jednośladów.
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby które ukończyły 18 rok życia przed 2013 mogą jeździć na skuterach legitymując się tylko dowodem osobistym – informuje Dariusz Gerstel z blinkee.city – Te, które osiągnęły pełnoletniość w 2013 roku lub później potrzebują prawo jazdy dowolnej kategorii: na skuter, motocykl lub samochód; młodsi, muszą mieć ukończone 14 lat i posiadać prawo jazdy kategorii AM.
Chętni, którzy spełniają te warunki, będą mogli doświadczyć tego dnia jazdy skuterami za darmo.
– Zamierzamy zaprosić na tę prezentację i jazdy próbne włodarzy Buska-Zdroju i okolicznych gmin, przedstawicieli podmiotów uzdrowiskowych, hoteli i pensjonatów. Serdecznie zapraszamy mieszkańców i kuracjuszy, i oczywiście media – mówi Łukasz Szumilas – Ponidzie to wspaniała kraina, bogata w ciekawe, atrakcyjne miejsca i piękne widoki, brakuje jednak sprawnej komunikacji lokalnej. Może właśnie elektryczne skutery okażą się skutecznym rozwiązaniem tego problemu – dodaje.
– Mając do dyspozycji taki pojazd bez problemu będzie można odwiedzić malowane domy w Zalipiu, uroczy Ogród na Rozstajach, czy najpiękniejsze konie arabskie w Michałowie – stwierdza Marcin Woch z Młodego Buska.
Motorynki osiągają maksymalną prędkość 45 kilometrów na godzinę. Na jednym ładowaniu można przejechać około 80 kilometrów. Pojazdów się nie ładuje – wymienia się im akumulatory. Wynajęcie kosztuje 69 groszy za minutę – płaci się tylko za czas jazdy. Korzystanie i obsługa za pomocą internetowej aplikacji. Silnik uruchomiany jest za pomocą przycisku w aplikacji. Dwa kaski i czepki higieniczne znajdują się w kuferku za siedzeniem, otwieranym guzikiem przy kierownicy.
Aby zarejestrować się w usłudze potrzebny jest dowód osobisty lub prawo jazdy oraz karta debetowa. Przy zakładaniu konta wymagane są zdjęcia lub skany dokumentów oraz numer karty płatniczej. Po założeniu konta wystarczy uruchomić zainstalowaną na telefonie aplikację blinkee.city. Pierwsze co zobaczymy, to mapa, na której zaznaczone są wszystkie dostępne skutery. Klikając w wybrany pojazd dostajemy informacje o stanie naładowania baterii i zasięgu danej maszyny. W systemie skuter można także zarezerwować na czas 15 minut.
◙ Podsumowanie:
wydarzenie: Jazda na Ponidziu! – Skutery Elektryczne! Dzień testowy!
data: Piątek, 12 kwietnia 2019 o 12:00 – 15:00
miejsce: plac Zwycięstwa, 28-100 Busko-Zdrój,
forma: bezpłatnie
organizator: Młode Busko
kontakt: mlodebusko@gmail.com
◙ Podobne informacje:
7 odpowiedzi na “Gorąca linia: e-skutery na Ponidziu! elektryczne blinkee na testach w Busku-Zdroju 12 kwietnia o 12:00. [AKTUALIZACJA]”
Fajna sprawa, wycieczka z Buska do Młodzaw 25 km w jedną stronę co daje 50 km, to około 80 km do przejechania na jednym ładowaniu przyjmijmy że starczy, 3 osoby chcą na taką wycieczkę wypożyczyć 3 skutery na 4 godziny.
Matematyka jest prosta 0,69(za minutę)*4(godziny)*60(minut w godzinie)*3(ilość skuterów)=496,8 PLN
No to będzie atrakcja dla kuracjuszy, nic tylko korzystać.
Wg cennik Kielce Radio Taxi Alfa taki kurs łącznie z 4 godzinami czekania na klienta wynosi 462 PLN
Do Zalipia dojedziemy a czy wrócimy?
Przepraszam wszystkich, pomyłka, koszty nie za czas wypożyczenia tylko za km przejechany, będzie taniej. Wyjdzie około 124 zł za 3 skutery
Szanowny HaHa – odnośnie Zalipia – do malowanej wsi google pokazują 31 km najkrótszą drogą (https://www.google.com/maps/dir/Aleja+Adama+Mickiewicza+15,+Busko-Zdr%C3%B3j/33-263+Zalipie/@50.3535492,20.7333344,11z/data=!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x4717c247243fe981:0x96c714ae5df71692!2m2!1d20.7204161!2d50.4661438!1m5!1m1!1s0x4717d65c6b5442c7:0x9466f8f3789be7a7!2m2!1d20.8478132!2d50.2374267)
Zakładając zasięg skutera na jednej baterii 80 km – powinno wystarczyć. Ale – jeśli Zalipie włączy się do tego programu i będzie możliwość wymiany akumulatora na drugi, naładowany – to nie będzie żadnego problemu.
Podobnie jest np. z Pacanowem i ECB, dość odległymi od Buska. Po to zaproszeni są włodarze sąsiednich gmin, by rozważyli akces do tego projektu „e-mobilne Ponidzie”.
Idź Pan zrób audyt zewnętrzny do S.A.W.A i przyjaciele oraz najbardziej patologicznej gminy w Polsce?
Ja w porownaniu do innych umie sie przyznac do bledu.
Nie ma w artukule info o mozliwosci wymiany akumulatora. Jezeli tak bedzie to moze i to zda egzamin.
Niepotrzebnie w komentarzach pojawia sie taki wpis jak powyzej. Nie mam nic z S.A.W.A. wspolnego, nawet nigdy tam nie bylem.
Jarosław Kruk/infobusko.pl do HaHa: istotnie, nie ma w artykule informacji o wymianie akumulatora, choć może powinienem o tym napisać – uzupełnię. Trudno niestety w jednym pilotażowym tekście zawrzeć wszystkie informacje. Więcej danych, w razie zainteresowania, można wygooglować lub po prostu – do czego zachęcam – przyjść na prezentację 12. o 12. i zapytać specjalistów z blinkee.city.
Odnośnie kosztów korzystania ze skuterów – Pierwsza istotna rzecz, to to, że pojazdy są dwuosobowe – nie na darmo w kuferku są dwa kaski – zatem przejechanie 69 groszy za przejechany kilometr w przypadku dwóch osób dzieli się na pół i wtedy wychodzi już 35 groszy na osobę.
W takim przypadku dystans: 25 km do przykładowych Młodzaw przy prędkości 35 km/h zajmuje: 25/35*60 = 43minuty * ,35zł/min= 15 złotych na osobę. Nie mało, ale czy bardzo drogo?
I w tym miejscu pojawia się temat dla lokalnych samorządów – czy aby nie warto dofinansować z ich lokalnych budżetów e-skuterów? Obniżenie kosztów dla podróżujących zapewne przełoży się bezpośrednio na wzrost liczby odwiedzających ich gminy osób. To większe wpływy z biletów wstępu, więcej klientów w sklepach i restauracjach, itd. to większa i najskuteczniejsza promocja ich małych ojczyzn. Ok. 80 000 osób rocznie odwiedza Busko – 80.000 potencjalnych klientów – czy nie warto pomyśleć o zachęcie by część z nich odwiedziła i okoliczne miejscowości?
Jak to zrobić? ot choćby w sposób pośredni – np. „wiślicki” talon/voucher określonej wartości dystrybuowany w np. buskich sanatoriach, którym można by zapłacić np. w lodziarni U Bałagi na Rynku w Wiślicy. Jej właściciel talony zamieniałby na pieniążki w kasie pobliskiego magistratu. Większe dochody pana Bałagi to i większe wpłaty od niego w formie podatków do gminnej kasy, to może dodatkowe etat dla pracownika, itd. Przykład 500+ pokazuje jak dodatkowe pieniądze u klienta wpływają na wzrost obrotów różnych branż.
Chyba każda gmina ma w swoim budżecie pieniądze na promocję – więc czy nie warto rozważyć by ich część spożytkować w ten sposób? Zadowolony klient, który sam dotknął i doświadczył jest najlepszą i najskuteczniejszą reklamą, wiarygodnym ambasadorem marki.
Bzdura.Czyżby zapiekanka i krakacz chcieli naciągnąć mieszkańców, podatników na sponsorowanie buznesiku swoich znajomków?