Kalendarium: 26 listopada 1855 w Stambule, w wieku 57 lat, zmarł Adam Mickiewicz, poeta, działacz polityczny, filozof, jeden z Trzech Wieszczów, bard słowiański, autor „Pana Tadeusza”
26 listopada 1855 r. przypadł w poniedziałek. Adam Mickiewicz mieszkał wówczas na przedmieściach Stambułu (Konstantynopola), dokąd pojechał z polityczną misją’. – Rano, według relacji jego służącego, jeszcze czuł się dobrze. Wypił kawę ze śmietanką i zjadł kromkę chleba – przytaczała dr Dorota Sawicka świadectwa tych, którzy byli przy Adamie Mickiewiczu w dniu jego śmierci. Jak wyglądał ów dzień – informuje 26.11.2023 w sekcji Historia portal PolskieRadio.pl
○ Poranek
○ Południe
○ Popołudnie
○ Wieczór
Izba, którą Adam Mickiewicz♂ wynajął, była bardzo skromna. 30 lat po jego śmierci tak wspominał to miejsce pisarz Zygmunt Miłkowski: „W kącie na prawo stało kapą białą osłonięte łóżko żelazne, na którym wydał ostatnie tchnienie; nieopodal od łózka stolik, na którym do dzieci, przyjaciół i znajomych pisywał; dalej kanapa i drewniane oplatane krzesło, przy progu umywalnia, drugi stolik na środku, na ścianach zwierciadło i litografij parę, wszystko to skromne, proste, pospolite…”.
To miejsce miało stać się dla autora „Pana Tadeusza”’ ostatnim.
Poranek
Według relacji Henryka Służalskiego, ordynansa Mickiewicza, jak i według sekretarza poety Armanda Lévy’ego, pan Adam rano czuł się jeszcze w miarę dobrze. Przynajmniej tak sam utrzymywał, bo jednak nie chciał jeść śniadania, a obudziwszy się przed siódmą, poczuł silne młodości. Miał powiedzieć mimo to: „to nic, każ mi prędzej dać kawy”. Do kawy – z gęstą śmietanką, bez cukru – zjadł mały kawałek chleba.
>>> 160 lat temu zmarł Adam Mickiewicz <<<
• dzieje.pl [25.11.2015]: – Przyczyna śmierci Adama Mickiewicza, której 160. rocznica przypada 26.11.2015 r., nadal pozostaje zagadką. Wielu badaczy nie wierzy, że poeta zmarł na cholerę, a okoliczności zgonu mogą wskazywać na otrucie. Jesienią 1855 roku Mickiewicz przebywał w tureckim Istambule, gdzie organizował polski oddział, który miał walczyć w wojnie krymskiej przeciwko Rosji, po stronie Turcji. Poeta ciężko pracował, niedojadał, ale nie uskarżał się na zdrowie. Niespodziewanie…♂
Potem przyszedł służący od Ludwiki Śniadeckiej (żony Sadyka Paszy’) z listami. Następnie pułkownik Hipolit Kuczyński, który rozmawiał z Mickiewiczem o Polsce, o Kozakach, o Sadyku Paszy, o wojnie wschodniej’. Na pożegnanie tego spotkania poeta powiedział Kuczyńskiemu, że zaczął właśnie uczyć się tureckiego.
• PolskieRadio.pl [26.11.2023]: – Największą tajemnicą biografii Mickiewicza jest być może ta związana z jego śmiercią – mówiła w Polskim Radiu dr Dorota Siwicka. 26 listopada 1855 autor „Pana Tadeusza” zmarł w Konstantynopolu (Stambule) w wieku 57 lat. Do dziś toczą się spory, co tę śmierć spowodowało. Badacze biografii wieszcza najczęściej mówią o cholerze, ale są i inne, czasami…♂
Około godziny dziesiątej pojawił się Emil Bednarczyk, emisariusz Towarzystwa Demokratycznego Polskiego w Turcji. Poeta przyznał się mu, że rano, około szóstej, źle się czuł, „zwomitować” musiał. Ale że teraz jest już dobrze.
Służalski i Lévy, zakładając, że dolegliwości Mickiewicza nie odbiegają od normy ostatnich dni, wyszli na miasto. Emil Bednarczyk wolał jednak zostać, bał się zostawiać poetę samego.
Południe
Mickiewicz powiedział Bednarczykowi, że czuje się znużony i pragnąłby się chwilę przespać. Emisariusz oddalił się więc do pokoju obok, ale… – cały artykuł i tematyczne audycje radiowe, m.in. Reportaż nt. okoliczności śmierci Adama Mickiewicza. Mówią: prof. A. Witkowska, prof. J. Borejsza, prof. D. Prokopowicz i Maria Rydzewska. Audycja Barbary Bojaryn i Mirosława Bielawskiego (PR, 2006) – na źródłowej stronie PolskieRadio.pl♂
>>> 25 listopada 1967 r. Premiera „Dziadów”. Dejmek wsadza kij w mrowisko <<<
• PolskieRadio.pl [25.11.2023]: – 56 lat temu odbyła się premiera Mickiewiczowskich „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Nikt nie mógł przewidzieć, że spektakl aż w takim stopniu wpłynie na historię powojennej Polski. Ale twórcy spektaklu wiedzieli, że będzie o nim głośno. „Dziady” miały być ważnym elementem obchodów rocznicy rewolucji październikowej. W zamierzeniu władz spektakl w Teatrze Narodowym w Warszawie miał podkreślać przyjaźń Polski z narodami radzieckimi. Reżyser przesunął jednak premierę na wigilię rocznicy śmierci Adama Mickiewicza. Miał…♂
* * *
* * *
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 4 sierpnia 1944 r. niemiecki snajper zastrzelił Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 26 listopada 1855 w Stambule, w wieku 57 lat, zmarł Adam Mickiewicz, poeta, działacz polityczny, filozof, jeden z Trzech Wieszczów, bard słowiański, autor „Pana Tadeusza””
Z opisu można by wysnuć tezę że został otruty. Zresztą na przestrzeni naszych dziejów nie jeden polski emisariusz został tam na stałe.