„sugestie z przeszłości Bogdana Ptaka” – wernisaż wystawy – Galeria ZPAP Okręg Kielecki, Sienkiewicza 29 – 17.08.2023 | JKR: Im więcej milionów wydane w BZ na kulturę, tym jakby mniej rodzimej kultury w słonecznym mieście…
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy „sugestie z przeszłości BOGDANA PTAKA”, prezentującej dorobek artystyczny znanego buskiego malarza Bogdana Ptaka, który za miesiąc obchodził będzie 70-te urodziny.
* * *
Przy tej okazji warto przypomnieć wcześniejszą o 10 lat okolicznościową wystawę twórczości Bogdana Ptaka ” czas3 – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”, która towarzyszyła 60-tym urodzinom artysty i we wrześniu i październiku 2013 roku prezentowana była we wnętrzach Galerii Sztuki „Zielona”, buskiej filii Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach♂.
Artysta-jubilat napisał wtedy we wstępie do katalogu wystawy:
Przyczynkiem do zorganizowania wystawy, którą mają Państwo sposobność oglądać, stały się moje sześćdziesiąte urodziny. Ta szczególna, okrągła, rocznica wywołała we mnie szereg refleksji i zainspirowała do zaprezentowania Państwu ekspozycji będącej przekrojem mojej twórczości z ostatnich kilku lat. Sztuka jest dla mnie osobliwym sposobem opisywania rzeczywistości i jednocześnie metodą na jej wnikliwe poznanie. Za pomocą własnego języka form plastycznych wizualizuję swoje wewnętrzne przemyślenia, odzwierciedlam i utrwalam doznania, emocje powstałe w kontakcie ze światem. Inspirują mnie otaczające nas przedmioty, proza dnia codziennego. Otoczenie widziane poprzez pryzmat własnych doświadczeń stanowi motyw przewodni moich prac. Próby charakterystyki i przybliżenia widzom mojej twórczości podjęli się niejednokrotnie moi serdeczni przyjaciele, Stanisława Zacharko i Marian Rumin, opatrując wstępami katalogi kolejnych wystaw. Do niniejszej kompilacji wybrałem najbardziej znamienne teksty. Zachęcam do ich lektury i zapraszam do obejrzenia wystawy.
I również to, co jeszcze wcześniej, 24 lata temu, we wstępie do wystawy „Malarstwo”- Czterech, BWA Kielce, Galeria „Piwnice”- październik 1999 r. , o artyście i jego twórczości napisała pani Stanisława Zacharko-Łagowska, od wielu lat pełniąca funkcję Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach:
Źródłem inspiracji, wokół których obraca się twórczość plastyczna Bogdana Ptaka jest egzystencja, bytowanie człowieka w realnym świecie, jego uwikłanie w rzeczywistość, codzienne jej doświadczanie.
Doświadczanie przez uczucia, odczucia, emocje, czynności – drobne gesty, które składają się na życie ludzkie, a które giną nieuchronnie w mrokach niepamięci, zacierane przez czas. To z nich artysta czyni tematy swoich prac, usiłuje skondensować w jak najprostszej formie związane z nimi emocje, sprowadzić do symbolu, znaku, oczyścić ze zbędnych szczegółów, wydobyć ich istotę, najgłębszy sens. Analizuje cały swój zasób pamięci, pamięci wydarzeń i pamięci emocji, pamięci uczuć i odczuć. Wydobywa z niego szczególnie frapujące go wspomnienia, ich ujednolicony przez oczyszczające działanie czasu nastrój. Wypreparowuje z nich często jedną rzecz, jeden przedmiot, który najbardziej kojarzy mu się z określonym wspomnieniem, przeżyciem. Ten przedmiot – hasło, przywołujące je z odległej przeszłości, staje się często bezpośrednim tematem obrazu.
Przedmioty w jego obrazach to milczący świadkowie wydarzeń, sytuacji, które czasami więcej mówią o ludzkich sprawach niż sam człowiek.
Fascynuje go…- cały tekst na źródłowej stronie Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach♂
Jarosław Kruk: Ja, podobnie jak Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Kielecki, również serdecznie zapraszam na ten kielecki wernisaż wystawy „sugestie z przeszłości BOGDANA PTAKA”.
Wprawdzie nie jestem znawcą sztuki, więc nie mam zbyt wiele „fachowego” do powiedzenia/napisania w tej materii, ale przyznam, że lubię oglądać prace pana Bogdana Ptaka, gdyż są one dla mnie ciepłe, przyjemne dla oka i przyjazne w odbiorze.
Korzystając zaś z okazji, z racji nadchodzących „okrągłych” urodzin, już teraz serdecznie życzę Artyście zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, jak również wielu kolejnych dzieł i wielu kolejnych wystaw i wernisaży! ?
Na koniec podzielę się niestety pewną miłą inaczej refleksją : Jest otóż w Busku-Zdroju miejsce, które od lat kojarzy się ze sztuką. To zabytkowa Willa Polonia’, u zbiegu Mickiewicza, Kościuszki i Batorego, w której przez dziesięciolecia mieściła się Galeria Sztuki „Zielona”, buska filia Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach. W ostatnim czasie, ten liczący 123 lata’ ( tyle ile trwały zabory, ile Polski nie było na mapach świata) budynek, poddany został gruntownej, kosztownej renowacji’. I wydawało mi się – mnie i wielu innym osobom – że w zrewitalizowanej Willi dalej będzie prężnie działać Galeria „Zielona”, a jej odnowione progi i sale będą szeroko otwarte dla buskich artystów. Niestety tak się tylko wydawało….
◙ Podobne informacje:
RK: Zamiast Galerii Sztuki „Zielona” będzie Buska Galeria Artystyczna
? RK: Umowa z BWA zerwana. Kto gospodarzem zabytkowej willi Polonia?
RK: Galeria Sztuki „Zielona” w Busku-Zdroju wypięknieje. To inwestycja warta ok. 4 mln zł
Galeria Zielona: Tamara Maj – JA – Jubileusz 35 lat pracy twórczej – 5 października 2018
BWA: Wystawa malarstwa Marka Wawro w buskiej Galerii „Zielona”
bcpl: Buskowianka Agata Słowak laureatką Paszportów POLITYKI 2022 | Rozmowa z artystką (2018)