Uroczystości 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Busku–Zdroju odbyły się na cmentarzu parafialnym, przy grobie powstańca Jerzego Piórkowskiego ps. „Tryton” [FOTO]
Uroczystości 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Busku–Zdroju odbyły się na cmentarzu parafialnym. Przy grobie powstańca Jerzego Piórkowskiego pseudonim „Tryton” spotkali się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Stowarzyszenia „Ad Arma Polonia” oraz 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – informuje 1 sierpnia 2023 r. portal Radio Kielce
Jerzy Piórkowski był harcerzem, żołnierzem Szarych Szeregów. Przeżył powstanie i mając zaledwie 16 lat zginął tragicznie w Busku-Zdroju, w czasie ofensywy sowieckiej 13 stycznia 1945 roku.
Z inicjatywą oddania hołdu Bohaterom Powstania Warszawskiego w rocznicę jego wybuchu, właśnie przy grobie Jerzego Piórkowskiego ps. „Tryton”, wyszedł pan Marcin Łukasik, członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Żuawi Śmierci” oraz Stowarzyszenia „Ad Arma Polonia”. Organizacyjnie uroczystość przygotował i poprowadził ppor. Kamil Boduszek z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Mariusz Korzeniowski, regionalista i członek stowarzyszenia przypomniał, że większość osób biorących udział w Powstaniu Warszawskim, to byli młodzi ludzie. – Młodzi ludzie, którzy mieli dość, którzy chcieli zobaczyć polską flagę, polskiego orła na budynku. Skończyło się to wszystko nieszczęśliwie. Można ich różnie oceniać, ale dla nas byli bohaterami – dodał.
Mariusz Korzeniowski wspomniał też o jednym ze wzruszających epizodów Powstania Warszawskiego. Przytoczył fragment z książki Normana Daviesa „Powstanie 44”.
W stroju powstańczym wystąpił Jarosław Pasternak, który jest także sierżantem Pułku Żuawów Śmierci z Buska-Zdroju. – To były mundury zdobyte na Niemcach, z reguły… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce♂
* * *
* * *
Byli to m. in.:• Tadeusz Grudziński ps. „Gruda” – Urodzony w 1921 r. w Stopnicy. Walczył w ramach batalionu „Wigry” na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu. Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Zmarł w Warszawie w 1985 r.Szczepan Kiełb ps. „Szczepan” – Urodzony w 1905 r. w Busku-Zdroju. W Powstaniu walczył w ramach pułku „Baszta” w kompanii saperów na Mokotowie.• Jerzy Piórkowski ps. „Tryton” – żołnierz Szarych Szeregów. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Zginął w czasie ofensywy sowieckiej 13 stycznia 1945 r. w Busku-Zdroju. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju.• Jan Palusiński ps. „Kerry” – Urodzony w 1908 r. w Busku-Zdroju. Walczył w Grupie Bojowej „Krybar” (zgrupowanie WSOP „Cubryna”) na Powiślu. Po upadku powstania przebywał w niewoli niemieckiej. Od 13 października 1944 r. leczony w Polskim Szpitalu Wojskowym w Zeithain. Do Kraju powrócił 11 sierpnia 1945 r. Zmarł w 1991 r. w Warszawie.• Józef Palusiński ps. „Zdrój” – Urodzony w 1906 r. w Busku-Zdroju. W konspiracji od maja 1940 r. Walczył w Grupie Bojowej „Krybar” (zgrupowanie WSOP „Cubryna”) na Powiślu, a następnie w batalionie „Iwo” w Śródmieściu. We wrześniu 1944 r. awansowany na ppor. Po upadku powstania przebywał w niewoli niemieckiej w Sandbostel i w Lubece.Franciszek Klepiński ps. „Stefan” – urodzony w 1895 r. w Mikułowicach. Po upadku Powstania przebywał w niewoli niemieckiej w Sandbostel.• Ireneusz Stolarski ps. „Pik” – Urodzony w 1930 r. w Pacanowie. Walczył w ramach batalionu KB „Nałęcz” na Starym Mieście. Ciężko ranny w wyniku walk z 29 na 30 sierpnia 1944 r., przebywał w szpitalu powstańczym przy ul. Długiej. Po wojnie pracował jako nauczyciel w Warszawie. Zmarł w 1990 r.• Leszek Żółtak-Zasławski ps. „Krystyn” – Urodzony w 1920 r. w Busku-Zdroju. Walczył w 7. pułku piechoty „Garłuch” na Okęciu. Po wojnie mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w 1995 r.Polecam również artykuł chroberz.info na temat powstańców związanych z Chrobrzem, który w czasie okupacji niemieckiej znajdował się w granicach administracyjnych Kreis Busko.
* * *
○ 1 sierpnia 2023 r., Busko-Zdrój: Uroczystości 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się z udziałem ks. Tadeusza Szlachty, proboszcza parafii NPNMP na cmentarzu parafialnym przy ul. Langiewicza. Przy grobie harcerza Szarych Szeregów, powstańca Jerzego Piórkowskiego pseudonim „Tryton”. fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl (więcej zdjęć w lepszej rozdzielczości na facebookowym profilu infoBusko.pl♂)
Jarosław Kruk: Cześć i Chwała Bohaterom!
? Czy wiesz, że: Na buskiej nekropolii – jak informuje na swoim fb profilu podharcmistrz buskiego hufca, pani Barbara Skrzypek♂ – spoczywa jeden z małoletnich uczestników Powstania Warszawskiego, harcerz Szarych Szeregów♂, Jerzy Piórkowski ps. „Tryton”[mogily.pl♂]. Jak podaje nagrobna inskrypcja, Jurek przyszedł na świat 16 czerwca 1929 r. Na wieczną niebieską wartę odszedł niespełna 16 lat później, 13 stycznia 1945 r…
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 8 czerwca 1946 r. wielka parada zwycięzców II wojny światowej w Londynie bez Polaków…
2 odpowiedzi na “Uroczystości 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Busku–Zdroju odbyły się na cmentarzu parafialnym, przy grobie powstańca Jerzego Piórkowskiego ps. „Tryton” [FOTO]”
Cześć i chwała Bohaterom!
Szacunek i uznanie dla tych, którzy pamiętają o Bohaterach!
Wczoraj w Warszawie prezydent RP Andrzej Duda i premier RP Mateusz Morawiecki oddali hold Bohaterom Powstania 1944. Tymczasem w naszym Busku-Zdroju……. eh……