Kalendarium: 17 lipca 1399 w Krakowie w wieku 25 lat zmarła Jadwiga Andegaweńska, król Polski. „Wzór dla ówczesnych kobiet”, kanonizowana 8 czerwca 1997 przez Jana Pawła II
– Jadwiga odchodziła w opinii świętości. Nie pozostawiła po sobie spektakularnych cudów, niemniej stanowiła wzór do naśladowania dla ówczesnych kobiet chrześcijańskiego świata – podsumował prof. Jerzy Besala. 624 lata temu w wieku 25 lat, zmarła Jadwiga Andegaweńska, królowa Polski.- informuje 17.07.2023 w sekcji Historia portal PolskieRadio.pl
Jadwiga królem
W 1382 roku zmarł ojciec Jadwigi – król Polski i Węgier Ludwik Andegaweński. Na zjazdach w Radomsku i Sieradzu polscy możnowładcy zgodzili się na to, by koronę otrzymała jego najstarsza córka Ludwika – Katarzyna. Niestety, dziewczyna zmarła krótko po ogłoszeniu decyzji. Druga w kolejności Maria nie była dobrą kandydatką do sukcesji – wyszła za mąż za Zygmunta Luksemburczyka, a polska szlachta niechętnie patrzyła na „króla Niemca”. W ostateczności, okazało się, że tron może odziedziczyć tylko Jadwiga.
Według szacunków historyków, Jadwiga w dniu przybycia do Polski miała około 10-12 lat.Kilka miesięcy później, została koronowana na króla Polski.
Z racji młodego wieku, Jadwidze w rządach pomagał cały szereg doradców. Z czasem nabierała coraz większej wprawy w sprawowaniu władzy.
– Jako młoda władczyni bez wątpienia podlegała presji możnowładców, ale w jej rządach widać sporą samodzielność. Cieszyła się sporym autorytetem z racji tego, że była córką wybitnego króla. Jadwiga szybko opanowała arkana władzy, szybko zaczęła rozumieć na czym to wszystko polega – tłumaczył historyk Jerzy Besala w audycji „Polscy władcy i królowie”.
Jak wyglądał wjazd Jadwigi do Krakowa? Dowiedz się tego z audycji „Polscy władcy i królowie”
Jak w praktyce wyglądało rządzenie państwem przez Jadwigę? Posłuchaj audycji „Polscy władcy i królowie”
Unia z Litwą
Na czym dokładnie polegała unia w Krewie? Dowiedz się z audycji „Jadwiga Andegawenka – król Polski”
Rozsądna władczyni
Posłuchaj o politycznych dokonaniach Jadwigi w audycji „Polscy władcy i królowie”
– W tym czasie zaczęły się pierwsze… – cały artykuł i audycje radiowe na źródłowej stronie PolskieRadio.pl♂
>>> Królowa Jadwiga i Uniwersytet Jagielloński. Czy naprawdę to dzięki niej powstał? <<<
WielkaHistoria.pl, Kamil Janicki, [02.02.2020]
W roku 1367 Ludwik Andegaweński założył pierwszy węgierski uniwersytet. Wszechnica w Peczu na południu kraju istniała jednak tylko parę lat. Równie krótkie były losy pierwszej akademii w Krakowie. Uczelnia założona przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku wyszkoliła zaledwie sześciu studentów, wydała trzy traktaty naukowe i zniknęła bez śladu z chwilą śmierci swojego fundatora. Jadwiga zapragnęła osiągnąć to, co nie udało się ani jej wielkiemu ojcu na Węgrzech, ani dziadkowi wujecznemu w Polsce. O ile na Węgrzech nikt nawet nie myślał o ponawianiu nieudanego eksperymentu, o tyle w Polsce pełną parą ruszyły przygotowania do reaktywacji uniwersytetu. Wraz z mężem, Władysławem Jagiełłą, prosiła ojca świętego o potrzebną zgodę, następnie zaś – chyba już w roku 1392 – zaczęła gromadzić nieruchomości potrzebne do stworzenia odrębnej uczelnianej dzielnicy. Najważniejszy krok Jadwigi w związku z fundacją wszechnicy wyjdzie jednak na jaw dopiero wraz z jej śmiercią. Wówczas okaże się, że królowa właśnie uniwersytetowi zapisała wszystkie swoje pieniądze, całą biżuterię, zdobne stroje i cenne sprzęty. A tym samym: zapewniła uczelni świetlaną przyszłość i środki potrzebne na zakup domu stanowiącego trzon dzisiejszego Collegium Maius’...♂WielkaHistoria.pl
* * *
„Kto liczy na tygodnie, ten sieje trawę,
Kto liczy na lata, sadzi drzewa,
Ale kto liczy na stulecia,
Ten wychowuje i kształci dzieci”
○ Podobne informacje:
Kalendarium: 15 lipca 1410 r. Bitwa pod Grunwaldem, czyli cztery godziny, które wstrząsnęły Europą
Kalendarium: 25 lutego 1428 r. król Władysław Jagiełło nadał Pińczowowi prawa miejskie.
Jedna odpowiedź do “Kalendarium: 17 lipca 1399 w Krakowie w wieku 25 lat zmarła Jadwiga Andegaweńska, król Polski. „Wzór dla ówczesnych kobiet”, kanonizowana 8 czerwca 1997 przez Jana Pawła II”
Cieniem kładzie się fakt pożyczenia od buskich Norbertanek pewnej sumy pieniędzy na wieczne oddanie.