Kalendarium: 17 marca 1826 zmarł Józef Maksymilian Ossoliński, założyciel Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie | JKR: Czy wiesz, że…
17 marca 1826 roku zmarł Józef Maksymilian Ossoliński, założyciel Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie. – Przez całe życie współpracował z uczonymi ze wszystkich trzech zaborów, co przyczyniało się do utrzymania narodowej więzi kulturalnej – mówił na antenie Polskiego Radia prof. Andrzej Notkowski. – informuje 17.03.2023 portal PolskieRadio.pl
Był właścicielem dóbr ziemskich położnych nieopodal dzisiejszego Mielca’. W czasie rozbiorów ziemie te znalazły się pod panowaniem austriackim. Odtąd Ossoliński coraz bardziej angażował się w życie umysłowe i publiczne Galicji. Sporą część swojego życia spędził w Wiedniu, blisko cesarskiego dworu.
To właśnie w swojej wiedeńskiej rezydencji zaczął kolekcjonować ogromne zbiory, na które składało się około 19 tysięcy książek, zabytkowe rękopisy, ryciny, numizmaty, mapy, atlasy, a także zbiory geologiczne.
Około 1800 roku powstał plan utworzenia fundacji narodowej dla Galicji. W 1817 roku Ossoliński kupił we Lwowie zrujnowane budynki kościoła i dawnego klasztoru Karmelitanek, które po renowacji i przebudowie miały pomieścić zbiory fundacji. W tym samym roku została ona zatwierdzona przez cesarza Franciszka I.
Józef Ossoliński stworzył ją wraz z księciem Henrykiem Lubomirskim’. Na uposażenie fundacji miały iść fundusze z zysków majątków ziemskich w powiecie przeworskim.
Należy także wspomnieć o ważnej roli biblioteki Ossolińskiego w Wiedniu. Zbiory tam zebrane pozwoliły na rozpoczęcie zarówno polskich, jak i zagranicznych… – cały artykuł i audycja radiowa „Józef Maksymilian Ossoliński” z cyklu „Kronika niezwykłych Polaków” na źródłowej stronie PolskieRadio.pl♂
Czy wiesz, że:
Zakład Narodowy im. Ossolińskich (ZNiO), Ossolineum – polski instytut naukowy i kulturalny we Wrocławiu jest jednym z najważniejszych i najstarszych ośrodków kultury polskiej, o czym decydują przede wszystkim bogate zbiory biblioteczne, obejmujące ważne dla kultury polskiej starodruki (m.in. De revolutionibus… Mikołaja Kopernika z 1543 r. czy Pieśni Jana Kochanowskiego z 1586 r.) i rękopisy, w tym m.in. rękopis poematu Pan Tadeusz (1834) Adama Mickiewicza. Siedziba Zakładu pierwotnie znajdowała się we Lwowie… [W]
◙ Podobne informacje: