Kalendarium: 19 sierpnia 1901 na szczycie Wielkiego Giewontu stanął krzyż, pamiątka 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa | JKR: Jego wierna replika od 15.08.2021 stoi w Kazimierzy Małej
Metalowy krzyż na szczycie Wielkiego Giewontu’ (1894 m n.p.m.) w masywie Giewontu’ został ustawiony 19 sierpnia 1901 roku dzięki parafianom Zakopanego na pamiątkę 1900. rocznicy urodzin Jezusa Chrystusa. Inicjatywa wyszła od ówczesnego proboszcza zakopiańskiego, Kazimierza Kaszelewskiego. – informuje w sekcji Historia portal PolskieRadio24.pl
Krzyż na Giewoncie♂ jest jednym z symboli polskich Tatr, miejscem pielgrzymek i atrakcją turystyczną. Ma jednak również swoją „ciemną stronę”.
Wznosząc krzyż, wzorowano się na włoskich miejscowościach, gdzie w roku jubileuszowym – 1900, stawiano krzyże na szczytach gór. Wcześniej przeprowadzono testy, które miały wskazać, jak wysoki powinien być krzyż, żeby był widoczny z Zakopanego. Makietę wykonano z drewnianych żerdzi, miała 10,5 m wysokości. Metalowy krzyż zbudowała fabryka Góreckiego w Krakowie – do Zakopanego dostarczono go, w elementach, koleją.
Krzyż ma wysokość 17,5 m, z czego 2,5 m jest wkopane w skały, zaś ramię poprzeczne ma długość 5,5 m. Składa się z 400 żelaznych elementów o łącznej masie ok. 1900 kilogramów.
Jak krzyż dostał się na szczyt?
Części składowe dostarczono na Halę Kondratową wozami konnymi, a stąd wniesiono na szczyt na plecach. Montaż trwał 6 dni. Prace nadzorował osobiście Józef Górecki.
Na skrzyżowaniu ramion krzyża znajduje się napis: „Jesu Christo Deo, restitutæ per ipsum salutis MCM” – „Jezusowi Chrystusowi, Bogu, w 1900 rocznicę przywrócenia przez Niego zbawienia”. Krzyż poświęcił 19 sierpnia 1901 roku ks. kanonik kanclerz Władysław Bandurski z Krakowa podczas mszy na Giewoncie, w której uczestniczyło ok. 300 osób. Od tego czasu miejsce to stało się celem licznych pielgrzymek. Wielokrotnie wspominał o nim w swoich wystąpieniach Jan Paweł II.
„Ciemna strona” symbolu polskich Tatr
Krzyż na Giewoncie ma jednak również swoją „ciemną stronę” – jest bardzo…– cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl♂
○ 2 maja 2022 r., Kazimierza Mała, Cmentarz♂ / fot. Jarosław Kruk infoBusko.pl
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 4 listopada 1889 zmarł Tytus Chałubiński, lekarz który darował Polakom Tatry
Taternik: to nieprawda, że przyczyną śmiertelnych wypadków na Giewoncie jest krzyż
I ❤ Ponidzie: Kryją wiele tajemnic. Urokliwe kapliczki z Ponidzia | onet.pl