Taternik: to nieprawda, że przyczyną śmiertelnych wypadków na Giewoncie jest krzyż - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Taternik: to nieprawda, że przyczyną śmiertelnych wypadków na Giewoncie jest krzyż

27 sierpnia 2019 | Gosc.pl Magdalena Dobrzyniak 24.08.2019 16:00 / Jarosław Kruk 27.08.2019 | | 0 komentarzy

W stuletniej historii krzyża na Giewoncie zanotowano 67 wypadków śmiertelnych, a z tego tylko 5 osób zginęło od pioruna – mówi Apoloniusz Rajwa, taternik, emerytowany ratownik i przewodnik górski. – informuje Gosc.pl

Giewont, fot: K. Olszanowska-Kuńka / Wikipedia

Popołudniowa burza, która 22 sierpnia rozpętała się nad Tatrami, zabiła 5 osób, w tym dwoje dzieci. Niemal 200 osób zostało rannych.

W mediach społecznościowych pojawiły się głosy, że przyczyną tragedii jest krzyż, który od ponad 100 lat stoi na szczycie Giewontu. Są również postulaty, że ze względów bezpieczeństwa konstrukcję należy zdemontować.

– Wiem, że teraz ludzie będą mówić, że pioruny biją w krzyż, ale to nie jest prawda – komentuje Apoloniusz Rajwa, długoletni ratownik i przewodnik górski, taternik i speleolog. Jak podkreśla, metalowa konstrukcja oczywiście powoduje, że są tam częstsze wyładowania. – Ale pioruny biją wszędzie. Mam zdjęcie, na którym widać trzy pioruny, które uderzyły w Giewont i tylko jeden trafił w krzyż. Jeden w tym samym czasie uderzył w grań długą Giewontu, a ten trzeci w jego dolne partie – argumentuje A. Rajwa, dodając, że to nie tyle krzyż, ale klamry i łańcuchy, które znajdują się poniżej, są niebezpieczne, bo „schodzi tam ładunek elektryczny po mokrej skale”.

– Media nagłaśniają, że większość wypadków śmiertelnych na Giewoncie była od pioruna, a to jest nieprawdą. W stuletniej historii, od momentu postawienia krzyża w 1901 roku do 2001 roku, na Giewoncie było 67 wypadków śmiertelnych, z tego tylko 5 osób zginęło od pioruna. Oczywiście porażeń było więcej – wyjaśnia taternik. Apeluje o zdrowy rozsądek. – Nie można przesadzać i ogłaszać, że Giewont jest niebezpieczny, bo stoi tam krzyż – podkreśla.

Opinię taternika potwierdza fizyk i popularyzator nauki Tomasz Rożek, który na Twitterze tłumaczy:… – cały artykuł na źródłowej stronie Gosc.pl – po kliknięciu na link

 

Co zrobić, gdy burza zaskoczy w terenie górskim?  tłumaczą poniżej szkoleniowcy Akademii Górskiej TOPR.

grafika tytułowa: fot. Opioła Jerzy / Wikipedia

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl