Kalendarium: 3 października 1924 roku zmarł hrabia Władysław Zamoyski – człowiek, który uratował polskie Tatry - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 3 października 1924 roku zmarł hrabia Władysław Zamoyski – człowiek, który uratował polskie Tatry

3 października 2019 | Polskie Radio 24 3.10.2019 / Jarosław Kruk 3.10.2019 | | 0 komentarzy

Zmarł 95 lat temu, 3 października 1924 roku w swoim majątku w Kórniku w Wielkopolsce. W swoim życiu odniósł liczne zasługi w pracy organicznej, ale jego największym dziełem było zaangażowanie na rzecz ochrony przyrody Tatr Polskich.

Hrabia Zamoyski w znacznym stopniu przyczynił się do tego, że Polacy mogli bez przeszkód udawać się na wycieczki do Morskiego Oka. W 1902 roku był zaangażowany w spór graniczny pomiędzy Węgrami a Galicją, który ostatecznie zakończył się potwierdzeniem dotychczasowej granicy, obejmującej tereny wokół Morskiego Oka.

Godny szlachetnego rodu

Młodość spędził we Francji, gdzie jego ojciec prowadził niepodległościową działalność emigracyjną. Służył w armii francuskiej oraz był członkiem francuskiej delegacji na wystawę światową w Sydney. Już wtedy dał się poznać jako człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach i powrócił z wyprawy z bogatymi zbiorami etnograficznymi i mineralogicznymi.

W latach 80. objął w posiadanie… – cały artykuł i audycja radiowa na źródłowej stronie Polskiego Radia 24 – po kliknięciu na link

 

4  Wikipedia: – Władysław Zamoyski

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl