I ❤ Ponidzie: Kryją wiele tajemnic. Urokliwe kapliczki z Ponidzia | onet.pl
Przydrożne urokliwe kapliczki, krzyże i figury z wizerunkami świętych można spotkać w wielu miejscach Polski. Te z Ponidzia wpisały się jednak na stałe w krajobraz bajecznego regionu. Podczas podróży można dojrzeć je także wśród pól i łąk. Ile dokładnie ich jest, nie udało się do tej pory doliczyć, ale mówi się, że na niewielkim obszarze znajduje się ich nawet tysiąc. – informuje 20.07.2022 portal onet.pl
Ponidzie to niezwykle urokliwa kraina znajdująca się w województwie świętokrzyskim (więcej na jej temat pisaliśmy tutaj). Tym, co tu zachwyca, są także święte figury wyrzeźbione z lokalnego minerału. Jest nim wapień pińczowski. Ten wydobywany w Pińczowie i okolicach kamień (zwany również „pińczakiem”) posłużył nie tylko do budowy wielu zabytków, miejscowych domów, ale także do stworzenia barokowych figur znajdujących się chociażby wśród pól w okolicy wsi Młodzawy Małe. Znajdują się tu obok siebie figury Jezusa Ukrzyżowanego oraz świętych Jana Kantego i Jana Nepomucena. Miały zostać ustawione w tym miejscu już w 1735 r.
Najstarsze ponidziańskie figury mają jednak pochodzić już z drugiej połowy XVII w. Jak można przeczytać w albumie „Przydrożne kapliczki, krzyże i figury w sercu Ponidzia” są one czymś tak naturalnym dla okolicy, że nawet nie docieka się przyczyny ich powstania. Wiadomo jednak, że były stawiane nie tylko po to, aby oddać cześć Bogu. Stawiano je także wówczas, gdy przez okolice przechodziły epidemie chorób. Wskazywały również drogę strudzonym wędrowcom. „Pewne jest, że wiele widziały i wiele kryją tajemnic. Najstarsze być może pamiętają czasy króla Jana III Sobieskiego albo też czasy potopu szwedzkiego” — piszą autorzy publikacji.
Prawdopodobne jest również to, że… – cały artykuł na źródłowej stronie onet.pl♂
Jarosław Kruk: Wszystkim odwiedzającym Ponidzie serdecznie proponuję, by obok opisywanych w artykule perełek – kapliczek, krzyży i figur przydrożnych, obok takich pereł jak Wiślica, Pińczów, Nowy i Stary Korczyn, Chroberz, Młodzawy Małe, Michałów, Zagość, Strożyska, obok Jędrzejowa, Pacanowa, Stopnicy i Oleśnicy♂, proponuję by koniecznie zobaczyć malowaną wieś Zalipie, w której kwiaty kwitną przez cały rok♂!
Zalipie, wprawdzie leży już po drugiej, galicyjskiej’, stronie Wisły to przecież z tamtejszego Domu Malarek♂ dużo bliżej do Nidy niż choćby z Buska-Zdroju! A przede wszystkim Zalipie jest to unikatowa, wyjątkowa na skalę światową atrakcja, z którą Ponidzie’ moim skromnym zdaniem powinno blisko współpracować na niwie turystycznej.
◙ Podobne informacje:
I ❤ Ponidzie: Bodajby się ta karczma zapadła i … powstał Pleban
I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D
I ❤ Ponidzie: Grodzisko w Stradowie – jedno z największych i najbardziej malowniczych w Polsce
I ❤ Ponidzie: Farma Łukasików – z wizytą u najbardziej innowacyjnej rolniczki w Polsce [AUDIO/FOTO]