Kalendarium: "Wywalcz Polsce wolność lub zgiń" - w nocy z 15 na 16 lutego 1941 miał miejsce pierwszy zrzut cichociemnych na terenie okupowanej Polski. - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń” – w nocy z 15 na 16 lutego 1941 miał miejsce pierwszy zrzut cichociemnych na terenie okupowanej Polski.

16 lutego 2024 | PolskieRadio24.pl 15.02.2020 / Jarosław Kruk 15.02.2020 ; 16.02.2024 | | 2 komentarze

Nazywano ich cichociemnymi. 316 doskonale wyszkolonych spadochroniarzy. Przybywali nocą i byli uczeni zabijać po cichu. Wysyłani do najbardziej niebezpiecznych zadań na terenie okupowanej przez Niemców Polski, postępowali zgodnie z maksymą: „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń”. – informuje PolskieRadio24.pl

„W obliczu Boga wszechmogącego i najświętszej Marii Panny jako żołnierz powołany do służby specjalnej przysięgam, że poświęconego mi sprzętu, poczty i pieniędzy strzec będę nie tylko jako dobra państwowego, ale jako środków i pieniędzy przeznaczonych dla odzyskania wolności ojczyzny, a tajemnicy służby specjalnej dochowam nawet wobec moich przełożonych i kolegów w konspiracji i nie zdradzę jej nikomu aż do końca wojny. Tak mi Panie Boże dopomóż”  – tak brzmiała przysięga, jaką żołnierze składali przed lotem do Polski. Po wylądowaniu stawali się członkami Armii Krajowej.

W sumie do szkolenia przystąpiło 2413 kandydatów: 1 generał, 112 oficerów sztabowych, 894 oficerów młodszych, 592 podoficerów, 771 szeregowych, 15 kobiet, 28 kurierów cywilnych. Przeszkolono 606 osób. Skoczyło 316, w tym jedna kobieta Elżbieta Zawacka ps. „Zo”. To właśnie oni zostali zapamiętani w historii jako cichociemni.

<<<   CICHOCIEMNI – ZOBACZ SERWIS SPECJALNY POLSKIEGO RADIA   >>>

Pierwszy zrzut odbył się w nocy z 15 na 16 lutego 1941. Operacja nosiła kryptonim „Adolphus”. Mjr Stanisław Krzymowski „Kostka”, rotmistrz Józef Zabielski „Żbik” i kurier polityczny Czesław Raczkowski „Orkan” wylądowali na terenie Śląska Cieszyńskiego. – Był to zrzut eksperymentalny, mający sprawdzić, czy takie misje mają sens  i czy istnieje możliwość przerzutu do okupowanej Polski żołnierzy przeszkolonych w Wielkiej Brytanii – mówiła na antenie Polskiego Radia dr Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Ostatni zrzut miał miejsce w grudniu 1944 roku. Przez pierwsze dwa lata samoloty startowały z lotnisk pod Londynem. Trasa wynosiła 1600-1800 kilometrów. Pierwszy lot odbył się nad terytorium Niemiec, następne trasami nad Danią i Szwecją. Latano tylko w nocy, na niskim pułapie, by uniknąć wykrycia przez wrogie myśliwce i obronę przeciwlotniczą. Wraz z postępującymi sukcesami wojsk alianckich trasy zmieniano. Samoloty startowały z Afryki Północnej i wreszcie z południowych Włoch.

fot 1: Oficerowie zakwalifikowani na kurs Cichociemnych w Wielkiej Brytanii (fot. ze Zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, sygn. 37-547-1, domena publiczna).

fot 220 sierpnia 1942 roku gen. Sikorski w ośrodku cichociemnych STS 43 Audley End dekoruje krzyżem VM por. „Kawę”, Michała Fijałkę; w ubraniach cywilnych stoją cichociemni przygotowani do misji (od lewej): kpt. dypl. Wincenty Ściegienny „Las”, kpt. Bolesław Kontrym „Żmudzin”, por. Tadeusz Gaworski „Lawina” i por. Franciszek Rybka „Kula

By zrozumieć ideę szkolenia i przerzucania cichociemnych należy cofnąć się do września 1939 roku. Po przegranej wojnie obronnej kraj został praktycznie pozostawiony sam sobie. Władze cywilne i wojskowe udały się na emigrację. Najpierw do Francji, a po jej upadku, do Wielkiej Brytanii. Siłą rzeczy konieczne stało się nawiązanie kontaktu między ludźmi, którzy pozostali w Polsce a stacjonującym w Wielkiej Brytanii dowództwem.

Pomysł organizacji powietrznej łączności z krajem narodził się… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link

 

4  Wikipedia: – Cichociemni 

4 Histmag.org [16.02.2016]: – Cichociemni – elitarni i skuteczni

 

 

◙ Podobne informacje:

Kalendarium: 10 stycznia 2009 r. odeszła na wieczną wartę jedyna polska Cichociemna – Elżbieta Zawacka „Zo”

Kalendarium: 16 czerwca 1944 na Nowogródczyźnie zginął jeden z najsłynniejszych polskich komandosów – Cichociemny mjr Jan Piwnik ps. „Ponury” | Od 1943 używał pm konstrukcji i wykonania Stefana Nawrockiego

Kalendarium: 7 marca 1949 r. w katowni na warszawskim Mokotowie zamordowano majora Hieronima Dekutowskiego „Zaporę”

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “Kalendarium: „Wywalcz Polsce wolność lub zgiń” – w nocy z 15 na 16 lutego 1941 miał miejsce pierwszy zrzut cichociemnych na terenie okupowanej Polski.”

  1. RR pisze:

    Cześć i Chwała Bohaterom!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl