Będzie minirondo na Armii Krajowej i parkingi wzdłuż Waryńskiego przy stadionie? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Będzie minirondo na Armii Krajowej i parkingi wzdłuż Waryńskiego przy stadionie?

12 lipca 2019 | Jarosław Kruk 12.07.2019 | | 0 komentarzy

Przebudowa skrzyżowania ulicy Armii Krajowej z ul. Bohaterów Westerplatte w Busku-Zdroju oraz Przebudowa ul. L. Waryńskiego w Busku-Zdroju polegająca na budowie miejsc postojowych” – ogłoszenie tej treści pojawiło się wczoraj, 11.07, na e-stronie buskiego magistratu (link).

W opisie przedmiotu zamówienia napisano: Zakres prac obejmuje opracowanie projektu budowlano-wykonawczego wyniesionego skrzyżowania Armii Krajowej z ul. Bohaterów Westerplatte i ul. Leszka Marcińca w Busku-Zdroju

Przebudowa ulicy Ludwika Waryńskiego ma polegać na budowie miejsc postojowych w pasie drogowym ulicy Waryńskiego po jego północnej stronie pomiędzy ulicą Lipową i Kusocińskiego oraz południowej stronie pomiędzy ul. Kusocińskiego i Chopina, pomiędzy istniejącym drzewostanem i słupami oświetlenia ulicznego wraz z projektem chodnika wzdłuż miejsc parkingowych.


 

Jarosław Kruk: Wygląda na to, że włodarze miasta wsłuchali się w głosy i potrzeby mieszkańców i zrobili pierwszy krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na newralgicznym „wypadkowym” skrzyżowaniu oraz zwiększenia ilości miejsc parkingowych w strefie zdrojowej.

Odnośnie wyniesionego skrzyżowania Armii Krajowej z ul. Bohaterów Westerplatte – moim inżynierskim okiem patrząc – wydaje mi się, że ratusz niepotrzebnie idzie w duże koszty. Wyniesione skrzyżowanie, rozwiązanie zastosowane w Busku, na przecięciu Młyńskiej i Kusocińskiego,  jest drogie i moim zdaniem niepotrzebne. W tym miejscu uważam wystarczy wysepka i odpowiednie malowane oznaczenie. Wysepka wykonana, podobnie jak progi zwalniające, z elementów z gumy wyposażonych w elementy z taśmy odblaskowej oraz szklane oczka poprawiające widoczność w nocy.

Takie mini ronda funkcjonują od lat w wielu krajach Europy. Dzięki zastosowaniu przejezdnej wyspy mogą mieć dużo mniejsze wymiary niż tradycyjne małe rondo (średnica zewnętrzna od 14 do 22 metrów). Przejezdna wyspa zapewnia bezproblemowy przejazd przez skrzyżowanie pojazdom ciężarowym i autobusom, a obowiązujący ruch okrężny wokół wyspy powoduje, że przejazd przez skrzyżowanie we wszystkich relacjach jest dużo bezpieczniejszy i mniej stresujący dla kierowców. Takie rozwiązanie zastosowano w Chorzowie – i sprawdza się ono doskonale, jak można przeczytać na portalu edroga.pl w obszernym artykuleCzy bać się malowanego mini ronda?”

Jeśli chodzi o drugą część przetargu – budowa miejsc postojowych w pasie drogowym ulicy Waryńskiego – uważam, że jest to kroczek w dobrym kierunku. Kroczek nie krok, bowiem powstałe w ten sposób kilkadziesiąt miejsc parkingowych nie załatwi w całości problemu parkowania w tej części Zdroju – przy stadionie, kościele i BSCK w czasie większych imprez – dożynki, MFM Krystyny Jamroz, Buskie Spotkania z Folklorem, itp. Obawiam się poważnie o drzewa rosnące w tym pasie. Patrząc na to co stało się z pięknymi, leciwymi lipami na wysokości kościoła św. Brata Alberta, przy ulicy Lipowej, które uschły dość szybko i zostały wycięte, po tym jak zrobiono przy nich miejsca parkingowe.  Szkoda też betonować kolejne fragmenty zieleni zdrojowej. Tutaj rozwiązaniem optymalnym i długofalowym jest w mojej opinii parking wielopoziomowy w miejscu dolnej płyty stadionu miejskiego. Na określonej powierzchni znajdzie miejsce – w zależności od ilości poziomów – 3-4-5 razy więcej pojazdów niż w wersji „płaskiej”.

Zachęcam uprzejmie włodarzy miasta ze słońcem w herbie do rozważenia proponowanych rozwiązań.

 

◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl