Tytanowy implant z drukarki 3D - nowatorska operacja w Szpitalu "Górka" - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Tytanowy implant z drukarki 3D – nowatorska operacja w Szpitalu „Górka”

11 września 2018 | Kamil Włosowicz Radio Kielce / szpitalgorka.pl /Jarosław Kruk | | 7 komentarzy

Specjaliści z „Górki” – od lewej: Dariusz Sowa, Jakub Kleszowski, Adam Brodecki, Andrzej Sionek, Dariusz Hudzik, Sławomir Marcinkowski, Lucjan Hatala i Marek Arabski.     /fot. szpitalgorka.pl

Innowacyjny zabieg wszczepienia tytanowej protezy wykonanej w całości za pomocą druku 3D przeprowadzono po raz pierwszy w Specjalistycznym Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym „Górka” w Busku-Zdroju. Tzw. implant personalizowany został w całości zaprojektowany i wyprodukowany na potrzeby chorej pacjentki.

Zabieg wykonał zespół lekarzy ze szpitala „Górka” pod kierunkiem ordynatora oddziału ortopedii dorosłych Sławomira Marcinkowskiego. Jak tłumaczy ordynator, tego typu zabieg w buskiej lecznicy został wykonany po raz pierwszy. Wymagał tego stan układu kostnego chorej pacjentki.

Dr Sławomir Marcinkowski podkreśla, że implanty z druku 3D, również te dedykowane konkretnym pacjentom, stosowane są w medycynie coraz częściej i są przyszłością opieki zdrowotnej.

Przypadek chorej pacjentki ze szpitala „Górka”, u której wykonano zabieg mimo zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej i towarzyszących jej powikłań jest pierwszym tego typu w regionie. Podobny zabieg w Polsce wykonano tylko kilka razy. Ordynator ortopedii dorosłych w szpitalu „Górka” zaznacza, że zabieg przetarł ścieżkę do dalszych zabiegów tego typu i otworzył tym samym nową kartę w historii buskiego szpitala i całej świętokrzyskiej ortopedii.

– Z takim problemem spotkaliśmy się po raz pierwszy. By pomóc chorej musieliśmy posłużyć się implantem dedykowanym. W przyszłości takie zabiegi mogą odbywać się częściej, a my mamy już w tym obrębie za sobą pierwsze doświadczenie – powiedział Sławomir Marcinkowski.

Lekarzy z Buska-Zdroju dokonujących zabiegu wsparli ordynator oddziału szpitala klinicznego w Otwocku dr Andrzej Sionek oraz ordynator oddziału szpitala specjalistycznego w Stalowej Woli Dariusz Sowa. Zabieg wykonano u pacjentki dwa tygodnie temu. Poruszająca się do tej pory wyłącznie przy pomocy balkoniku i wózka inwalidzkiego kobieta, dziś stawia już samodzielnie pierwsze kroki.

Zastępca dyrektora szpitala „Górka” Marek Arabski tłumaczy, że implant personalizowany dla chorej wykonała jedna z amerykańskich firm współpracująca z buską lecznicą.

– Jesteśmy ośrodkiem, który specjalizuje się w endoprotezoplastyce stawu biodrowego i kolanowego. Posiadamy świetną kadrę, która cały czas podnosi swoje kwalifikacje i często przyjmuje pacjentów z bardzo ciężkimi przypadkami. Cieszy nas przede wszystkim radość pacjentów, którzy po zabiegach nie kryją swojego zadowolenia z możliwości pełnego powrotu do sprawności – podkreślił wicedyrektor buskiego szpitala.

Staraniem dyrekcji i lekarzy z buskiego szpitala zabieg w całości został sfinansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szpital „Górka” jest jedną z placówek Uzdrowiska Busko-Zdrój S.A. Specjalizuje się w ortopedii i rehabilitacji, kiedyś wyłącznie małych pacjentów, dziś również osób dorosłych.

źródło: szpitalgorka.pl, radio.kielce.pl

◙ Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka” – e-strona

◙ Wikipedia: Specjalistyczny Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny „Górka” im. dr Szymona Starkiewicza w Busku-Zdroju

◙ Wikipedia:  Drukowanie przestrzenne 3D

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

7 odpowiedzi na “Tytanowy implant z drukarki 3D – nowatorska operacja w Szpitalu „Górka””

 1. pacjent pisze:

  Gratulacje dla Doktorów i szpitala!

 2. tymoteusz pisze:

  Brawo Górka!!!

 3. Ireneusz pisze:

  Gratulacje dla całego zespołu

 4. […] infobusko.pl: – Tytanowy implant z drukarki 3D – nowatorska operacja w Szpitalu „Górka” […]

 5. […] infobusko.pl: – Tytanowy implant z drukarki 3D – nowatorska operacja w Szpitalu „Górka” […]

 6. Wieslawa pisze:

  Gratulacje dla najlepszego zespołu lekarzy i Wielki szacunek .Tacy lekarze to skarb

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl