PR24: Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR24: Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia

25 grudnia 2023 | PolskieRadio24.pl 25.12.2021 / infoBusko.pl Jarosław Kruk 25.12.2021, 25.12.2023 | | 0 komentarzy

Polskie świętowanie Bożego Narodzenia łączy wiele elementów tradycji ogólnoeuropejskich ze zwyczajami i symbolami typowo rodzimymi, znanymi przede wszystkim w naszym kraju. Opłatek, słoma pod wigilijnym obrusem, dodatkowe nakrycie, kolędnicy, szopka czy kutia. Jakie jest źródło i znaczenie tych i innych spraw, które składają się na tę wyjątkową, bożonarodzeniową rzeczywistość?informuje portal PolskieRadio24.pl

▒ ANIOŁOWIE 

Według Ewangelii św. Łukasza, kiedy w Betlejem przyszedł na świat Jezus, przebywającym w okolicy pasterzom ukazał się Anioł Pański. Rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan”.

Do niebiańskiego wysłannika dołączyły anielskie chóry, chwaląc Boga „na wysokościach” i głosząc „pokój ludziom Jego upodobania”.

Aniołowie w bożonarodzeniowej tradycji to zatem i głosiciele radosnej nowiny o Nowonarodzonym, i – umiejscowieni gdzieś na firmamencie – współadorujący małego Jezusa w betlejemskiej grocie (szopce). Anioł jako jeden z symboli Świąt Bożego Narodzenia jest również znakiem Bożej opieki roztaczanej nad domem.

▒ BOMBKI

– W XVII wieku Hans Greiner, bardzo ubogi pracownik niemieckiej huty szkła, wydmuchał sobie pierwszą bombkę, ponieważ nie stać go było na jabłuszka lukrowane czy słodycze, które wówczas wieszało się w domach – opowiadała w Polskim Radiu Izabela Brymerska z Muzeum Bombki w Miliczu.

Pierwsza bombka miała właśnie przypominać jabłko, stąd najpopularniejsze do dziś są bombki okrągłe i w kolorze czerwonym. Oprócz tej rajskiej symboliki, nawiązującej do drzewa poznania dobrego i złego, bombki niosły również inne znaczenia: kształt anioła miał się kojarzyć z „radością wielką” obwieszczoną przez niebiańskich wysłanników w dniu Narodzin, grzybki symbolizowały dary natury, a charakterystyczna bombka z wklęsłym stożkiem („z reflektorem”) była gwarancją szczęścia, a przy tym odstraszała złe moce.

▒ CHOINKA

W dawnej Polsce stawiano w domach na Wigilię snopy zbóż (gdzieś w kącie izby) czy też wieszano pod sufitem podłaźniczki – dekorowane gałązki świerkowe czy jodłowe, często też sam wierzchołek drzewka. Pod stropem umieszczano również tzw. „światy”, konstrukcje nawiązujące kształtem do kuli, a wykonane z opłatków, często kolorowych.

Od pierwszej połowy XIX wieku pod wpływem tradycji niemieckich pojawił się zwyczaj dekorowania choinek, który powoli wypierał wcześniejsze pomysły na przyozdabianie świąteczne domu.

– Choinka jest odwołaniem do biblijnego raju, do drzewa poznania dobrego i złego. Nie bez przyczyny w Wigilię obchodzimy imieniny Adama i Ewy, bo dopiero przychodzący na świat Zbawiciel zmazał grzech, którego prarodzice dopuścili się w raju – mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Barbasiewicz, autorka książek o zwyczajach świątecznych.

Choinkowe ozdoby mają oczywiście również swoją symbolikę: łańcuch odnosił się do biblijnego węża (w czasach zaborów kojarzył się też Polakom z okowami niewoli), orzechy to znak zdrowia i krzepy, wieńcząca drzewko gwiazda przywoływała obraz gwiazdy betlejemskiej, a jabłko – później zastąpione bombką – nawiązywało do rajskiego owocu. Było także symbolem dostatku.

▒ DATA ŚWIĄT
Jak mówił w Polskim Radiu biblista dr Krzysztof Mielcarek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, grudniowa data Bożego Narodzenia jest…- cały „Alfabet Bożego Narodzenia” na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl

* * *

 


○ „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Arcypolska kolęda w rytmie poloneza♂



 

◙ Podobne informacje:

🔴 Dziś Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. | Całun Turyński

🔴 Dziś Wielki Czwartek – pamiątka Ostatniej Wieczerzy, dzień kapłaństwa i Eucharystii, początek Triduum Paschalnego

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl