17 czerwca Kościół w Polsce przeżywa w liturgii wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego. Święto patronalne parafii w Zdroju.
W dniu 17 czerwca Kościół w Polsce przeżywa w liturgii wspomnienie obowiązkowe św. Alberta Chmielowskiego, zakonnika. Tego też dnia swoje Święto Patronalne celebruje obchodzi druga wiekiem i liczebnością buska wspólnota wiernych w Zdroju.
Adam Chmielowski – jak informuje portal MISERICORS – urodził się w Igołomi pod Krakowem w roku 1845. Wziął udział w Powstaniu Styczniowym, w którym stracił nogę. Po ukończeniu studiów malarskich rozpoczął pracę artystyczną. W pełni sił twórczych porzucił malarstwo i oddał się służbie ubogim, a następnie założył Zgromadzenia Braci i Sióstr Posługujących Ubogim. Zmarł w Krakowie w roku 1916. Dnia 22 czerwca 1983 w Krakowie papież Jan Paweł II zaliczył go w poczet błogosławionych, a w roku 1989 w poczet świętych.
Święty Brat Albert jest patronem erygowanej 24 grudnia 1983 r. przez biskupa Stanisława Szymeckiego Parafii przy ulicy Lipowej, wydzielonej z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.
W krótkim rysie historycznym na internetowej stronie Diecezji Kieleckiej można przeczytać:
Przed laty, kiedy mieszańcy „Zdrojowej” części Buska mogli jedynie marzyć o swoim kościele, zbierali się na niedzielnej Eucharystii w małej zabytkowej kaplicy św. Anny. Po wielu trudnościach, na przełomie 1986/1987 parafia otrzymała pozwolenie na budowę kościoła. Wcześniej, 9 września 1983 r. utworzono samodzielne duszpasterstwo na terenach wydzielonych z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP. Parafię Brata Alberta♂ erygował bp Stanisław Szymecki 24 grudnia 1983 r. podczas Pasterki. Pierwszym proboszczem został ks. Franciszek Berak. Najpierw powstał dom parafialny, mieszczący sale do katechizacji i mieszkania księży, a w 1993 r. utworzono w nim kaplicę.
Kamień węgielny pod budowę świątyni poświęcił papież Jan Paweł II 22 czerwca 1983 r. podczas Mszy św. na krakowskich Błoniach. Wedy właśnie Adam Chmielowski został ogłoszony przez papieża błogosławionym.
Projekt kościoła wykonał architekt Władysław Markulis, konstrukcję – Bogdan Ciok. Budowę rozpoczęto w 1990 r. Mury kościoła budowano w latach 1992-1996. W 1997 r. ufundowano trzy dzwony, które poświęcił bp Mieczysław Jaworski.
Wystrój kościoła ukazuje symbolicznie dwie drogi Zbawienia. Pierwsza – droga Bożych Przykazań, druga – droga Tradycji chrześcijańskiej, zawierająca symbole starochrześcijańskie. Aranżacja wnętrza to dzieło artystów z Wejherowa: Tomasza Morka i Artura Wyszeckiego. W ołtarzu głównym – Chrystus uwielbiony w chwale niebieskiej, otoczony postaciami archaniołów i świętych. Po prawej stronie m.in. Matka Teresa z Kalkuty, św. Barat Albert, św. Maksymilian Maria Kolbe. Malowidła wykonano w technice sgraffito – mokrego fresku. Ołtarz posadowiony na 13 kolumnach – które symbolizują Chrystusa i 12 apostołów. Tabernakulum w kształcie Hostii z drzwiczkami z onyksu. W kościele umieszczono replikę płyty orantów z Wiślicy. Drogę Tradycji symbolizują na posadzce – znak ryby, w nawie głównej – kosz z chlebami. Po prawej stronie ołtarza – Obraz św. Brata Alberta, po lewej – obraz Matki Bożej. W wysokich na osiem metrów oknach zainstalowano witraże wykonane w technice topionego szkła, w które wkomponowano 5 stacji Drogi Krzyżowej. W kościele mieści się kaplica Matki Bożej Fatimskiej. Projekt ołtarza do kaplicy wykonał Stanisław Dyga – artysta plastyk z Krakowa.
Tegoroczne uroczystości odpustowe u świętego Brata Alberta w Zdroju z racji pandemii koronawirusa miały skromniejszy charakter. Ich głównym punktem była Suma Odpustowa o godzinie 19:00. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Marcin Rokita, Dyrektor Ekonomiczny Kurii Diecezjalnej. Po Mszy odbyła się procesja Eucharystyczna. W tym wyjątkowym dniu uczestnicy liturgii otrzymywali po Mszach św. poświęcony chleb świętego Brata Alberta.
W Domu Parafialnym, w dawnej kaplicy, eksponowana jest wystawa o historii życia św. Brata Alberta, przygotowana przez lokalną wspólnotę św. Brata Alberta.
► Parafia św. Brata Alberta w Busku-Zdroju [17.06.2014] : – Odpust Parafialny AD. 2014
► opoka.org.pl: – Odpust parafialny
◙ Podobne informacje:
ED: Większa… niż kościół. Pnie sięw górę dzwonnica przy buskim kościele świętego Brata Alberta
I ❤ Ponidzie: Dobrowoda – uroczystości odpustowe ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polski – 16.05
Jedna odpowiedź do “17 czerwca Kościół w Polsce przeżywa w liturgii wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego. Święto patronalne parafii w Zdroju.”
[…] 17 czerwca Kościół w Polsce przeżywa w liturgii wspomnienie św. Alberta Chmielowskiego. Święt… […]