⬛ Zmarła Zenona Kuranda, ceniona pielęgniarka i posłanka na Sejm - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

⬛ Zmarła Zenona Kuranda, ceniona pielęgniarka i posłanka na Sejm

11 listopada 2022 | | | 0 komentarzy

W dniu 6 listopada 2022 zmarła w Busku-Zdroju znana i ceniona pielęgniarka buskiego szpitala, Zenona Kuranda, posłanka na Sejm PRL w latach 1976-1985. – informuje 10.11.2022 portal Echo Dnia

Miała 83 lata. Odeszła zamykając swoją piękną kartę pielęgniarstwa, którą tworzyła przez 64 lata pracy zawodowej i społecznej. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. W lipcu 2009 otrzymała Medal 90-lecia PCK, a w 2019 nagrodę dla zasłużonej pielęgniarki.

♦ Wikipedia : – Zenona Teofila Kuranda (ur. 20 grudnia 1939 w Strumianach, zm. 6 listopada 2022 w Busku-Zdroju) – polska pielęgniarka, posłanka na Sejm PRL VII i VIII kadencji.

W 1957 podjęła pracę w zawodzie pielęgniarki. Rozpoczęła studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim, które przerwała. W 1966 wstąpiła do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1976 uzyskała mandat posłanki na Sejm PRL VII kadencji z okręgu Kielce. Zasiadała w Komisji Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz w Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej. W 1980 uzyskała reelekcję w tym samym okręgu. Zasiadała w Komisji Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej, Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Kultury Fizycznej oraz w Komisji Administracji, Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska. W trakcie wykonywania mandatu posła ukończyła studia pielęgniarskie. Była przełożoną pielęgniarek w Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju oraz pielęgniarką Terenowego Zespołu Opieki Paliatywnej w Busku.
Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi. W lipcu 2009 otrzymała Medal 90-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża, a w 2019 nagrodę dla zasłużonej pielęgniarki.

– W buskim szpitalu rozpoczęła pracę w 1970 roku, pełniąc funkcje Przełożonej Pielęgniarek, potem Naczelnej Pielęgniarki a od 1991 oku. Kierownika Działu Organizacji i Nadzoru. Po przejściu na emeryturę podjęła pracę w opiece paliatywnej, później w opiece hospicyjnej domowej, którą to pracę kontynuowała niemal do końca swego życia. Jej życie nierozerwalne było z pracą zawodową i społeczną.

Wprowadzała do zawodu wiele pokoleń pielęgniarek i położnych dbając o ich profesjonalizm. Była organizatorką Koła Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju, któremu przewodniczyła przez kilka kadencji. Wielokrotnie organizowała i prowadziła kursy kwalifikacyjne i szkolenia dla pielęgniarek, położnych oraz sanitariuszy szpitalnych.

Była szczególnie wrażliwa na ludzkie cierpienie i biedę. Miała duszę wielkiego społecznika, co wyrażała w swej wieloletniej pracy w Terenowym Kole Polskiego Czerwonego Krzyża w Busku-Zdroju oraz pracy związkowej w Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju. Zapamiętamy ją jako osobę o „pracowitych dłoniach i szlachetnym sercu”.

Spoczywaj w pokoju – napisali dyrekcja i pracownicy Zespołu Opieki Zdrowotnej w Busku-Zdroju.

 


Pogrzeb śp. Zenony Kuranda odbędzie się 26 listopada o godzinie 12:00 na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju.

Jarosław Kruk: Szczere wyrazy współczucia dla Rodziny, bliskich i przyjaciół.

◙ Podobne informacje:

🖤 3 sierpnia 2021 r. zmarła Agnieszka Książek – długoletni nauczyciel I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju. Msza Święta Żałobna w piątek, 6.08 o 13:00

Zmarła Krystyna Poskuta – długoletni nauczyciel I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju

Odeszła Pani Profesor Urszula Polak – wspaniały pedagog, długoletni pracownik I LO im. T.Kościuszki w Busku–Zdroju

Zmarła Halina Rumin – wieloletni nauczyciel 1.LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju. Pożegnanie 3 sierpnia, 12:00

⬛ Zmarła Barbara Król – wieloletni nauczyciel I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju

Zmarł Wiesław Sakwa doświadczony nauczyciel, pedagog, wieloletni wicedyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl