W Umianowicach rośnie w oczach Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

W Umianowicach rośnie w oczach Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu

24 stycznia 2021 | swietokrzyskie.pro / busko.com.pl 18.01.2021 / Jarosław Kruk 18.01.2021 | | 2 komentarze

Zamknięty stan surowy kompleksu budynków, prace nad konstrukcją drewnianej stacyjki, finisz robót przy sieci wodno-kanalizacyjnej – Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach nabiera realnych kształtów. – za swietokrzyskie.pro informuje portal busko.com.pl

Rośnie w oczach Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu w Umianowicach w gminie Kije. Roboty budowlane ruszyły wiosną ubiegłego roku i już w zarysie widać, jak za półtora roku wyglądać będzie to wyjątkowe miejsce.

– Ośrodek w Umianowicach to jedno z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych ze środków unijnych – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. – Ten projekt wychodzi naprzeciw potrzebom edukacji ekologicznej. Ponidzie zasługuje na promocję, dzięki której będzie można w pełni pokazać unikalne walory tego miejsca. Cieszę się, że inwestycja ta zyskała dofinansowanie z funduszy unijnych, bowiem pozwoli to na stworzenie nowoczesnej, spełniającej najwyższe standardy placówki. Optymizmem napawa również fakt, że mimo pandemii koronawirusa prace budowlane idą pełną parą.

Jak informuje Tomasz Hałatkiewicz♂, dyrektor Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych♂, budynki ośrodka są już w stanie surowym. Gotowa jest również sieć wodno-kanalizacyjna. Wkrótce, od montażu instalacji elektrycznej, rozpoczną się prace wewnątrz. Trwają również roboty nad budową drewnianej stacyjki kolejki wąskotorowej, która początkowo miała być odtworzona ze starych belek, ale okazało się, że ich zagrzybienie jest tak ogromne, iż nie nadają się one do ponownego wykorzystania. Powstaje więc nowy budynek, bliźniaczo podobny do pierwotnego, zabytkowego.

– Rozpoczęliśmy również prace nad nidarium, czyli ogromnym akwarium, w którym będzie można obserwować zwierzęta wodne żyjące w stanie naturalnym w Nidzie, m.in. ryby, traszki i żółwie. Obecnie trwa wylewanie betonowych ścian, na końcu zamontowana zostanie pięciometrowa szyba akrylowa – dodaje dyrektor Hałatkiewicz.

Ośrodek w Umianowicach ma być gotowy na wiosnę 2022 r. Będzie to nowoczesne centrum edukacji ekologicznej, a także ochrony zasobów przyrodniczych Ponidzia, obejmujących obszary sieci NATURA 2000. W ramach projektu zaplanowano budowę ośrodka na ok. 55 miejsc noclegowych, salę edukacyjno-konferencyjną oraz pracownie projektowo-badawcze. Oprócz wielkogabarytowego akwarium powstanie także obserwatorium ornitologiczne, owczarnia i stajnia. Słowem, każdy kto odwiedzi to miejsce, będzie mieć naturę na wyciągnięcie ręki.

Projekt zyskał unijne dofinansowanie w ramach Działania 4.5 Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 wynosi 15 mln 181 tys. zł. Ogólny koszt inwestycji to 19 mln 700 tys. zł.

– W planach mamy również przebudowę wieży ciśnień, usytuowanej w zachodniej części terenu, w widełkach torów kolejki, która zostanie przeznaczona na potrzeby obserwatorium ornitologicznego – dodaje dyr. Hałatkiewicz.

Z budową Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Umianowicach ogromne nadzieje wiążą zarówno przyrodnicy, jak i społeczność lokalna. Pierwsi są przekonani, że dzięki placówce będzie można prowadzić działania związane z edukacją przyrodniczą, drudzy – liczą na ożywienie ruchu turystycznego na Ponidziu. Ośrodek będzie również miejscem… – cały artykuł i więcej zdjęć na źródłowej stronie busko.com.pl ♂ – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk:  13 WRZEŚNIA 2018 ♂ napisałem w jednym z komentarzy:

– Czytając kolejne informacje o działaniach Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych i ich realizacji w nieodległych Umianowicach, gmina Kije, dużym, wartym kilkanaście milionów złotych Ośrodku Edukacji Przyrodniczej i kolejowym skansenie na stacji w Hajdaszku – żal serce ściska, że przy choć odrobinie dobrej woli wiślickich czy buskich samorządowców (uwaga odnosi się do władz samorządowych Wiślicy i Buska kadencji 2014-2018. To w tamtym okresie ZŚiNPK poszukiwał terenu pod tę inwestycję i kierował zapytanie do lokalnych władz poszczególnych gmin, próbując zainteresować je tym tematem) , ta inwestycja – jak poinformowano mnie w Parkach – mogłaby być realizowana w okolicy Buska lub Wiślicy. Nowoczesność + tradycja – bardzo atrakcyjny turystycznie i edukacyjnie całoroczny obiekt, mógł być ciekawą atrakcją dla kuracjuszy i gości miasta słońca. A przy okazji przybyłoby kilkadziesiąt miejsc pracy i ok. 75 miejsc hotelowych. Wielka szkoda…

Podtrzymuję te słowa, wielka szkoda…

>>> TVP3 [08.06.2020]: – Budowa Nidarium już mocno zaawansowana  <<<

Co więcej, biorąc pod uwagę różne przesłanki – ekonomiczne, edukacyjne, komunikacyjne, itd., uważam, że najlepszą lokalizacją dla tego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu, dla bodaj wszystkich stron: Zespółu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, gości, uczniów, Ponidzia – byłaby Wiślica.

Główną atrakcją ośrodka w Umianowicach ma być „Nidarium”, wielkogabarytowe akwarium, pokazujące życie w środowisku rzeki Nidy. Na zdjęciu zbiornik „Środowisko rzeki Amazonki” w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach ♂. / fot. Jarosław Kruk

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu, oprócz funkcji naukowo-badawczej ma być lokalnym centrum edukacji przyrodniczej. Optymalnie byłoby więc, by był zlokalizowany w miejscu łatwo dostępnym komunikacyjnie i możliwie bliskim dla większej ilości potencjalnych gości. A takie atuty posiada królewski gród Wiślica zważywszy, że tamtejszą kolegiatę i Domu Długosza od słonecznego miasta ze złotą monstrancją w herbie dzieli zaledwie 16 km. A kurort Busko-Zdrój to blisko 100.000 letników rocznie – to wielkie zagłębie „klientów”, to 100.000 potencjalnych wizytatorów OEP, chcących zobaczyć choćby unikatowe „Nidarium” – olbrzymie, o pojemności 25 tysięcy litrów akwarium ukazujące środowisko Nidy.

>>> TVP3 Kraków [14.12.2020]: – Dziś otwarcie mostu na Wiśle w Borusowej. Przeprawa połączy dwa województwa  <<<

W dodatku do Wiślicy jest dużo bliżej z licznie odwiedzanego przez wycieczki i rodziny, przez dzieci, młodzież i  dorosłych, Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, bo to ok. 34 km (30 minut jazdy ♂),  aniżeli do Umianowic, które od ECB dzieli ok. 53 km (50 minut jazdy♂)

Dodatkowo otwarty niedawno most na Wiśle umożliwia sprawny dojazd do Wiślicy od strony Tarnowa i wschodniej Małopolski♂.

Wielka szkoda…

 

○ Podobne informacje:

Krowy, owce i konie przywrócą dawny charakter delty Nidy – w gminie Kije można, w Wiślicy i Busku nie

TVŚ: Nad Nidą znów będzie wypasane bydło. Powrócą żółwie błotne, traszki oraz wiele innych zagrożonych gatunków – a może jednak CEP w Wiślicy?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “W Umianowicach rośnie w oczach Ośrodek Edukacji Przyrodniczej na Ponidziu”

  1. Łukasz Nowak pisze:

    Czy z Umianowic będą pociągi do Pińczowa?

    Jak nie, to będzie to „bezsęsu”.

    „za swietokrzyskie.pro informuje portal busko.com.pl”

    /redaktorze „Mały” – czy nie lepiej napisać po prostu:

    „informuje portal swietokrzyskie.pro”

  2. BSCK pisze:

    Złożyliśmy kolejny wniosek do programu „Niepodległa 2021”!
    W ramach programu przewiduje się możliwość wsparcia finansowego działań o charakterze regionalnym, w tym upowszechniających wydarzenia historyczne w danym regionie. Tematem Naszego pomysłu jest MURAL, którego siłą twórczą mają być młodzi ludzie z buskich szkół średnich. To ich pomysły, zostaną graficznie uwiecznione przez profesjonalistów. Oczywiście cała akcja zostanie poprzedzona debatą i historycznymi spotkaniami tematycznymi. Realizacja zadania upowszechni historię naszego regionu z okresu walk narodowowyzwoleńczych. Taki nowy element architektury buskiego krajobrazu wzmocni tożsamość narodową i będzie wartościową ozdobą naszego pięknego miasta!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl