W Pińczowie kampania wyborcza ruszyła na dobre - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

W Pińczowie kampania wyborcza ruszyła na dobre

25 sierpnia 2018 | (NiL) redakcja pinczow.com / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

Kilka dni temu, premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę wyborów samorządowych – padło na 21 października.  Partie polityczne, ugrupowania i komitety wyborcze mogą oficjalnie informować opinię publiczną o swoich zamiarach w startowaniu w najbliższych wyborach oraz podjąć działania mające na celu rejestrację w Państwowej Komisji Wyborczej. Do batalii o głosy wyborców w tegorocznej kampanii w naszej gminie i powiecie wystartuje sześć ugrupowań. Nowa siła na lokalnej scenie politycznej Komitet Wyborczy Wyborców Marka Omasty, Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Dla Ponidzia, Ziemia Pińczowska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.

 

Dużą niespodzianką jest debiutujący Komitet Wyborczy Wyborców Marka Omasty. Ten znany przedsiębiorca, samorządowiec oraz założyciel popularnego zespołu Pozytywnie Nakręceni, postanowił stanąć w szranki w wyścigu o fotel burmistrza oraz ma zamiar wprowadzenia do rad miasta i powiatu swoich kandydatów. Stawia na młodych, przedsiębiorczych ludzi z głową pełną pomysłów. Z jego listy wystartują m.in. prezes OSP Skowronno – Michał Podlach, sołtys Skrzypiowa – Artur Kapa oraz przedsiębiorca  – współzałożyciel i właściciel znanej restauracji w Pińczowie „Głodzilla” – Łukasz Niebudek.

Na zorganizowanej w czwartek konferencji, która miała miejsce 23 sierpnia, w parku miejskim w Pińczowie,  liderzy Stowarzyszenia Dla Ponidzia Pińczów, na czele z Jadwigą Irlą, ogłosili nazwisko swojego kandydata na burmistrza. Jest nim Marcin Saltarski z Leszcz. Na konferencji przedstawiono również kandydatów do rad miasta i powiatu.  Wśród nich znaleźli się m.in. obecni radni: dyrektor Fundacji Złote Serce – Jacek Kapałka, vice dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 – Andrzej Cepak oraz Ireneusz Gołuszka – przewodniczący Rady Miejskiej. Swojego zamiaru udziału w wyborach do Rady Miasta nie wyraził jeszcze Maciej Kmita. W kuluarach mówi się jednak, że młody samorządowiec stanowisko radnego chce zamienić na fotel w Sejmiku Wojewódzkim. Prawdopodobnie będzie kandydatem na ten urząd z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Równie silną reprezentacje wystawia obecny burmistrz oraz kandydat na burmistrza – Włodzimierz Badurak, ze Stowarzyszenia Ziemia Pińczowska. Poza znanymi twarzami z dotychczasowych sesji rad miasta i powiatu jak: Sylwia Puchała i Andrzej Głogowiec, o swój mandat radnej powalczą m.in. obecna dyrektor  Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury – Iwona Sendrowska i prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej – Urszula Sroka-Kurek.

Vice dyrektor pińczowskiego ogólniaka – Tomasz Pietrzykowski będzie kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego na stanowisko burmistrza. Przedstawiciele ludowców w boju o powiat pińczowski stawiają na doświadczonych i sprawdzonych samorządowców. Ich jedynkami w powiecie będą: obecny starosta – Zbigniew Kierkowski, który wystartuje z drugiego okręgu oraz vice starosta – Ryszard Barna, który przewodzić będzie w okręgu pierwszym.

Nie od dziś wiadomo, że kandydatem na burmistrza Prawa i Sprawiedliwości będzie z wykształcenia inżynier – Janusz Koniusz. Mieszkańcy Pińczowa już kilka tygodni temu, za pośrednictwem książeczki „Porozmawiajmy o Pińczowie”,  mogli zapoznać z programem wyborczym partii rządzącej dla naszej małej ojczyzny. Wśród postulatów w niej zamieszczonych znaleźć można m.in. odbudowa zamku, powstanie morza pińczowskiego oraz bardzo interesujący projekt przyłączenia do naszego miasta rurociągu z wodami siarczkowymi z lasu winiarskiego.

Prawdopodobnie Sojusz Lewicy Demokratycznej nie wystawi swojego kandydata na burmistrza Pińczowa. Jednak w walce o miejsce o miejsce w radzie powiatu SLD planuje wystawić podobnie jak PSL doświadczonych samorządowców.  Ich jedynkami w okręgu numer jeden będzie Roman Szczygieł – szef struktur partii w powiecie. Natomiast w okręgu numer drugim będzie Bogusław Chałuda – obecnie radny powiatowy z Działoszyc.

Pełne listy nazwisk startujących do rad miasta i powiatu poznamy do 17 września, ponieważ tego dnia mija data zarejestrowania wszystkich kandydatów.

źródło: pinczow.com – „Wystartowała kampania wyborcza”

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl