W Pińczowie kampania wyborcza ruszyła na dobre
Kilka dni temu, premier Mateusz Morawiecki ogłosił datę wyborów samorządowych – padło na 21 października. Partie polityczne, ugrupowania i komitety wyborcze mogą oficjalnie informować opinię publiczną o swoich zamiarach w startowaniu w najbliższych wyborach oraz podjąć działania mające na celu rejestrację w Państwowej Komisji Wyborczej. Do batalii o głosy wyborców w tegorocznej kampanii w naszej gminie i powiecie wystartuje sześć ugrupowań. Nowa siła na lokalnej scenie politycznej Komitet Wyborczy Wyborców Marka Omasty, Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne Dla Ponidzia, Ziemia Pińczowska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość oraz Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Dużą niespodzianką jest debiutujący Komitet Wyborczy Wyborców Marka Omasty. Ten znany przedsiębiorca, samorządowiec oraz założyciel popularnego zespołu Pozytywnie Nakręceni, postanowił stanąć w szranki w wyścigu o fotel burmistrza oraz ma zamiar wprowadzenia do rad miasta i powiatu swoich kandydatów. Stawia na młodych, przedsiębiorczych ludzi z głową pełną pomysłów. Z jego listy wystartują m.in. prezes OSP Skowronno – Michał Podlach, sołtys Skrzypiowa – Artur Kapa oraz przedsiębiorca – współzałożyciel i właściciel znanej restauracji w Pińczowie „Głodzilla” – Łukasz Niebudek.
Na zorganizowanej w czwartek konferencji, która miała miejsce 23 sierpnia, w parku miejskim w Pińczowie, liderzy Stowarzyszenia Dla Ponidzia Pińczów, na czele z Jadwigą Irlą, ogłosili nazwisko swojego kandydata na burmistrza. Jest nim Marcin Saltarski z Leszcz. Na konferencji przedstawiono również kandydatów do rad miasta i powiatu. Wśród nich znaleźli się m.in. obecni radni: dyrektor Fundacji Złote Serce – Jacek Kapałka, vice dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 – Andrzej Cepak oraz Ireneusz Gołuszka – przewodniczący Rady Miejskiej. Swojego zamiaru udziału w wyborach do Rady Miasta nie wyraził jeszcze Maciej Kmita. W kuluarach mówi się jednak, że młody samorządowiec stanowisko radnego chce zamienić na fotel w Sejmiku Wojewódzkim. Prawdopodobnie będzie kandydatem na ten urząd z ramienia Platformy Obywatelskiej.
Równie silną reprezentacje wystawia obecny burmistrz oraz kandydat na burmistrza – Włodzimierz Badurak, ze Stowarzyszenia Ziemia Pińczowska. Poza znanymi twarzami z dotychczasowych sesji rad miasta i powiatu jak: Sylwia Puchała i Andrzej Głogowiec, o swój mandat radnej powalczą m.in. obecna dyrektor Pińczowskiego Samorządowego Centrum Kultury – Iwona Sendrowska i prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej – Urszula Sroka-Kurek.
Vice dyrektor pińczowskiego ogólniaka – Tomasz Pietrzykowski będzie kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego na stanowisko burmistrza. Przedstawiciele ludowców w boju o powiat pińczowski stawiają na doświadczonych i sprawdzonych samorządowców. Ich jedynkami w powiecie będą: obecny starosta – Zbigniew Kierkowski, który wystartuje z drugiego okręgu oraz vice starosta – Ryszard Barna, który przewodzić będzie w okręgu pierwszym.
Nie od dziś wiadomo, że kandydatem na burmistrza Prawa i Sprawiedliwości będzie z wykształcenia inżynier – Janusz Koniusz. Mieszkańcy Pińczowa już kilka tygodni temu, za pośrednictwem książeczki „Porozmawiajmy o Pińczowie”, mogli zapoznać z programem wyborczym partii rządzącej dla naszej małej ojczyzny. Wśród postulatów w niej zamieszczonych znaleźć można m.in. odbudowa zamku, powstanie morza pińczowskiego oraz bardzo interesujący projekt przyłączenia do naszego miasta rurociągu z wodami siarczkowymi z lasu winiarskiego.
Prawdopodobnie Sojusz Lewicy Demokratycznej nie wystawi swojego kandydata na burmistrza Pińczowa. Jednak w walce o miejsce o miejsce w radzie powiatu SLD planuje wystawić podobnie jak PSL doświadczonych samorządowców. Ich jedynkami w okręgu numer jeden będzie Roman Szczygieł – szef struktur partii w powiecie. Natomiast w okręgu numer drugim będzie Bogusław Chałuda – obecnie radny powiatowy z Działoszyc.
Pełne listy nazwisk startujących do rad miasta i powiatu poznamy do 17 września, ponieważ tego dnia mija data zarejestrowania wszystkich kandydatów.