TVP: Polacy na szczycie Nanda Devi East. W 80. rocznicę pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

TVP: Polacy na szczycie Nanda Devi East. W 80. rocznicę pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje

28 czerwca 2019 | TVP INFO 27.06.2019, 18:47 / Jarosław Kruk 28.06.2019 | | 0 komentarzy

Wczoraj, krótko po godz. 17 czasu lokalnego,  27.06.2019, Jarosław Gawrysiak i Wojciech Flaczyński stanęli na szczycie Nanda Devi East (7434 m n.p.m.). Spędzili tam kilka minut i ruszyli w drogę powrotną. Prawie dokładnie 80 lat temu, 2 lipca 1939 r. dziewiczy wówczas szczyt zdobyli Jakub Bujak i Janusz Klarner, uczestnicy pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje.

Widok na Nanda Devi z zachodu. / fot. Michael Scalet , Wikipedia

Zdaniem zdobywcy Everestu, Szerpy Tenzinga Norgaya, który na Nanda Devi był w 1951 r., właśnie ta góra była najtrudniejszą, na jaką wszedł w swoim życiu.

Gawrysiak i Flaczyński około godz. 3 wyruszyli z obozu położonego na wys. 6800 m. Pogoda początkowo im sprzyjała, później jednak zerwał się silny wiatr. Widoczność spadła do ok. 30 m.

Tegoroczna ekspedycja na Nanda Devi East upamiętnia pierwszą polską wyprawę w Himalaje. Jej uczestnicy, Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Janusz Klarner i Adam Karpiński (kierownik wyprawy) obrali za cel również… cały artykuł i materiał video na źródłowej stronie TVP INFO – po kliknięciu na link

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl