Tomasz Lewiński: List do Zarządu Miasta i Gminy Busko-Zdrój: Propozycje związane z perspektywą rozwoju miasta i gminy Busko-Zdrój - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Tomasz Lewiński: List do Zarządu Miasta i Gminy Busko-Zdrój: Propozycje związane z perspektywą rozwoju miasta i gminy Busko-Zdrój

23 sierpnia 2024 | Tomasz Lewiński | infobusko.pl 23.08.2024 | | 48 komentarzy

Pan Tomasz Lewiński, mieszkaniec Buska-Zdroju, wystosował datowane na  dzień 18 sierpnia 2024 pismo do Zarządu Miasta i Gminy Busko-Zdrój, w którym przedstawił propozycje związane z perspektywą rozwoju miasta i gminy Busko-Zdrój. Równolegle zwrócił się do infoBusko.pl z prośbą o opublikowanie tego dokumentu.

Zgodnie z życzeniem autora publikujemy poniżej treść tej korespondencji:

Propozycje związane z perspektywą rozwoju miasta i gminy Busko-Zdrój.

By pochylać się nad poszczególnymi inwestycyjnymi w mieście i gminie Busko należało by przeanalizować istniejące strategie rozwoju kraju, regionu, województwa i wreszcie naszych lokalnych pomysłów. Przymiarką było spotkanie informacyjno-warsztatowe skierowane do mieszkańców 13 kwietnia br. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury traktowane jako jeden z etapów prac nad Strategią Rozwoju Obszaru Strategicznej Interwencji Świętokrzyskie Uzdrowiska (OSI ŚU) na lata 2021–2027 w ramach Partnerstwa pomiędzy Gminami Busko-Zdrój, Solec-Zdrój, Kazimierza Wielka i Pińczów oraz Powiatem Buskim i Kazimierskim. Zaprezentowano stan zaawansowania prac nad Strategią OSI ŚU ukierunkowaną na wywołanie określonych, pozytywnych zmian OSI Świętokrzyskie Uzdrowiska, wskazanych już w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ . Zaprezentowano tam poniższe projekty strategiczne zwłaszcza te, planowane na obszarze Gminy Busko-Zdrój :

1. Rozwój infrastruktury turystycznej obszaru uzdrowiskowego, służącej prezentacji walorów dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego na trasie SPA VELO:

  • wybudowanie 46 km infrastruktury rowerowej, połączenie z odcinkami istniejących ścieżek rowerowych oraz odpowiednie oznakowanie, powstanie blisko 120 km szlak rowerowy SPA VELO łączący obszar uzdrowiskowy na trasie: Busko-Zdrój – Solec-Zdrój – Kazimierza Wielka – Pińczów.

/ W najbliższym rejonie brakuje dużej otwartej wody może zamiast budować i wzmacniać swoimi walorami konkurencje pomyślmy wspólnie o zalewie/jeziorze do sportów wodnych o randze międzynarodowej typu poznańskiej Malty oraz sportów zimowych, torów lodowych, saneczkowych, stoków narciarskich, szybowców lotniarzy z całą bazą szkoleniową to dużo miejsc pracy, jednocześnie o infrastrukturze, światłowody, fotowoltanika, kable, może rurociągi w kierunkach źródeł, jeziorka retencyjne ścieżki tematyczne…../ sam asfalt nic nie zmieni. Potrzebna jest wizja i rozmach stawy w Radzanowie nie przyciągną świata i nie wygenerują miejsc pracy.

2. Rozwój turystyki zdrowotnej poprzez tworzenie ogólnodostępnej infrastruktury szlaku Świętokrzyskich Uzdrowisk. Na obszarze Gminy Busko-Zdrój planowane są:

  • Budowa kompleksu basenów mineralnych w Busku-Zdroju (zarówno krytych jak również zewnętrznych z wodą ciepłą, słoną, siarczkową, dostosowanych do użytku dla osób z niepełnosprawnościami z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych). Powstanie kompleksu basenów planowane jest na południe od „Małpiego Gaju” w strefie uzdrowiskowej A, nieopodal Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju, jako wzbogacenie oferty rekreacyjno-turystycznej Gminy Busko-Zdrój. ,

/koncentracja obiektów i zagęszczanie już upchanego zdroju jest błędna. Wielkie obiekty tego typu powinny być lokowane na dużo większych przestrzeniach np. w kierunku miejsc źródeł wód, zbiorników wodnych naturalnych lasów skarp i wzniesień Lasu Winiarskiego Szańca Młynów i w przeciwnym do ujęć wody, zlikwidujmy beczkowozy dowożące codziennie wodę do np. słowackiego, tężni słabo to wygląda i sporo kosztuje. Idea „Buskiego morza” czemu by nie spróbować można przecież „Chęcińskie morze” znikło, nie będzie realizowane a w regionie już niedługo wystąpią okresowe braki/krótkotrwałe nadwyżki wody – zagospodarujmy to i wykorzystajmy do tworzenia miejsc pracy. Myśmy kategoriami wielkimi i otwartymi np. jak Zatorze, kompleksowo. Granitowa aleja do miasta może i dobry pomysł ale jeszcze długo się nie zwróci jest droga w utrzymaniu a zarabia na niej tylko Biedronka.

  • Uzdrowiskowe Ogrody Deszczowe w Busku-Zdroju – zostaną zaprojektowane i wykonane w miejscach, w których istnieją problemy z wodą opadową lub roztopową. Ogrody deszczowe będą zbierały wodę i zatrzymywały ją w środowisku, a przy okazji będą upiększały obszar miasta.

Ogrody deszczowe ładnie brzmi ale to też obszary i przestrzenie drogie w utrzymaniu i mało atrakcyjne przynajmniej przez pierwsze 10 lat i gdzie je pomieścić przy takim zagęszczaniu strefy A. Wyznaczmy osie krzyżujące się np. przy tężni i biegnące w różnych kierunkach np. Chotelka, Siesławic, Skorocic, Zbrodzic, Radzanowa … rozmach przestrzenny zapewni rozwój rozłożony w czasie i wygeneruje dodatkowe pomysły i cele. Nie jestem pewien że spowodują zmniejszenie składek ubezpieczeniowych od zalań.

  • Dom Zdrojowy w Busku-Zdroju (druga część obiektu) – pawilon o powierzchni ok. 600 m2 na cele rekreacyjne, kulturalne i gastronomiczne, stanowiący uzupełnienie istniejącej Pijalni i Tężni solankowej.

Trochę dziwny pomysł kolejna szklarnia obok tężni upychana na siłę, to jak z tymi budkami z lodami koncentracja takich budowli nie daje rozwoju powietrza i generuje tłumy na spacerniakach zupełnie bez sensu może wybudujmy takie coś tam gdzie kompleks basenów, kolejny dom zdrojowy powinien zwiększać strefę A uzdrowiska np. w kierunku „ Słonecznego Zdroju” w miejsce planowanego parkingu piętrowego lub centrum komunikacyjnego (obecnie dworzec PKS) Ciasno nie znaczy blisko i dobrze Uzdrowisko to spacery, powietrze i krajobraz ta oś w kierunku „Słoneczny Zdrój” Las winiarski powinna być strategiczna dla rozwoju uzdrowiska.

3. Kreowanie uzdrowiskowego i turystycznego wizerunku „Świętokrzyskich Uzdrowisk”

Projekt promocyjny ma na celu wykreowanie uzdrowiskowego i turystycznego wizerunku Świętokrzyskich Uzdrowisk, stworzenie marki promującej turystykę, wspierającej lokalne produkty i usługi. Jego realizacja przyciągnie kuracjuszy i turystów oraz nowych mieszkańców, wykwalifikowanych pracowników i inwestorów, nie tylko z branży uzdrowiskowej, wpłynie również na wzmocnienie lokalnej tożsamości.

Kreowanie miejsc pracy to powinien być główny cel rozwoju naszej gminy a każdy pomysł inwestycji musi poprzedzać taka analiza sam asfalt na ścieżce rowerowej tego nie zagwarantuje. Dłuższe spacery to apetyt pragnienie chęć korzystania z atrakcji ….pomyślmy jak wyciągnąć kuracjusza z DW i jak ściągnąć innych i co zaproponować by skorzystali z naszej usługi w wolnym czasie

4. Planowany Parking wielopoziomowy, Centrum Komunikacyjne. Przedłużenie linii kolejowej i dworzec PKP w strefie A.

Jak już ktoś chce by parking był taki jak w Kielcach bo ma kompleksy to niech go buduje np. przy istniejącym dworcu PKP. Robienie kolejnego świństwa tym co kupili apartamenty w Blokach przy Waryńskiego to takie samo draństwo jak na Młyńskiej. Zamiast przedłużać linię kolejową do centrum uzdrowiska zostawmy ją gdzie jest i niech to będzie centrum przesiadkowe z Centrum Komunikacyjnym i Parkingiem wielopoziomowym gdzie kuracjusze i turyści zostawią samochody i zostaną dostarczeni komunikacją miejską pod każdy obiekt i dom wypoczynkowy razem z bagażem w strefie A uzdrowiska (procesy biznesowe można ustawić tak by im się to opłacało) np. co pół godziny podwózka to świat stosuje. Trzy, cztery pociągi i kilka autobusów dalekobieżnych może 100 klientów dziennie i tory przez obwodnice podciągać, szlabany, korki może wiadukt jak w Kielcach – ktoś miał kompleksy jak to wymyślał. Koszty i analizy biznesowe powinny obalić te propozycje. Przedłużmy aleje spacerową Tężnia, Waryńskiego, Dworzec PKP ta część się szybko rozwija i umiejętnie planowana wyprowadzi rozwój zdroju w kierunku Słonecznego Zdroju i Lasu Winiarskiego z pięknymi ścieżkami i zróżnicowanym krajobrazem.

Mimo to że mamy wojnę u granic nie dostrzegam w tych propozycjach żadnych chociażby wzmianek jak zatroszczymy się o bezpieczeństwo naszych mieszkańców i gości na wypadek kryzysu. Infrastruktura Ochrony i obrony cywilnej nigdzie się nie przebija w strategii zaprezentowanej a to przecież my lokalnie staniemy przed wyzwaniami różnych zagrożeń ABC. Myślę że czas najwyższy byśmy się tym zainteresowali sami bo jak nie na etapie projektów to kiedy, wiecie że nikt za nas tego nie zrobi ?

Wikipedia: ♦ ABC – skrót oznaczający broń masowego rażenia: atomową (A), biologiczną (B) i chemiczną (C), a także służby i pododdziały organizmu. W nazewnictwie brytyjskim NBC (Nuclear, Biological, Chemical) – broń nuklearna, biologiczna, chemiczna; amerykańskim CBRN (chemical, biological, radiological, and nuclear) – broń chemiczna, biologiczna, radiologiczna i nuklearna. …♂

◙ Podobne informacje:

👥 Porozmawiajmy sobie nieco [6]: Z ppłk Tomaszem Lewińskim o m.in. rosyjskiej rakiecie nad Polską, reakcji władz, możliwych zagrożeniach i o Obronie Cywilnej

ppłk Tomasz Lewiński: ?? Polska rezygnuje z obrony cywilnej i co to znaczy dla nas? ? Aplikacja „SCHRONY” Znajdź miejsce doraźnego schronienia

ppłk Tomasz Lewiński: Dzisiaj parę ciekawostek o wyjątkowym systemie Obrony Cywilnej Szwajcarii

ppłk Tomasz Lewiński: Bezpieczna Finlandia to kraj szczęśliwych ludzi i mądrej OC | Czy wiesz że Światowy Dzień Obrony Cywilnej jest obchodzony corocznie 1 marca?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

48 odpowiedzi na “Tomasz Lewiński: List do Zarządu Miasta i Gminy Busko-Zdrój: Propozycje związane z perspektywą rozwoju miasta i gminy Busko-Zdrój”

  1. wyborca pisze:

    Panie Lewiński niby takiś pan mądry a do Rady Miejskiej toś pan nie został wybrany. Nie mówi to panu coś?

  2. Pollonus pisze:

    Poruszone kwestie są słuszne niestety mocno spóźnione i raczej nie do ruszenia to projekty w realizacji czyli są już uruchamiane procedury przetargowe. Te „inwestycje” są pomysłami poprzedniej władzy a obecny burmistrz musi je realizować.
    Nie są to inwestycje pierwszej potrzeby dla mieszkańców miasta w obliczu nadchodzącego kryzysu ekonomicznego i ogromnego napięcia polityczno militarnego u naszych wschodnich granic. Ale niestety obywatele, rodacy nadal śpią. Czy zdążą się przebudzić z tej niechybnie jak dotąd sielanki? Czy zarządzie miasta są ludzie którzy zdają sobie sprawę z powagi sytuacji?

  3. Były prezydent Ostrowca Św. z 15 zarzutami o łapówki. Nowi podejrzani, CBA w szkołach pisze:

    tvn24.pl/kielce/ostrowiec-swietokrzyski-byly-prezydent-jaroslaw-gorczynski-z-15-zarzutami-o-lapowki-nowi-podejrzani-cba-w-szkolach-st8053235

  4. Policja umorzyła postępowanie z powodu niewykrycia sprawców... pisze:

    Michał Kolera – Echo Dnia zapytał jak się zakończyła sprawa zeszłorocznego budżetu obywatelskiego, unieważnionego z powodu „fałszerstw”, czyli podszywania się pod inne osoby i głosowania z bezprawnym użyciem ich numerów PESEL – czas od 14:40.
    Burmistrz Szydłowski odpowiedział, że „Policja umorzyła postępowanie z powodu niewykrycia sprawców.”

  5. Tomasz Lewiński pisze:

    do Wyborcy
    Trochę masz rację jako jedyny upubliczniłem swoje CV i złożyłem ofertę pracy dla społeczności buskiej i nic nie obiecałem, dlatego nie rozumiem tego „niby”. Wyborcy wybierali tych z ulicznych galerii portretów i tych co wszystko obiecali a to już prawa demokracji i ja to akceptuję. Utrwalanie władzy to problem demokracji bo ten ustrój jest dla myślących nie manipulowanych. Strach przed zmianą, rozliczeniem i odpowiedzialnością doprowadził do tego, że nasze wykształcone dzieci uciekają w świat, a my się tu „szczypiemy” kim zostałeś albo nie i co się nie da zrobić bo..Smutne ale jak chcesz pogadać to chętnie się spotkam.
    Z poważaniem
    Tomasz Lewiński

  6. Do - wyborca 23 SIERPNIA 2024 O 14:04 pisze:

    A co Tobie to mówi? A może to ludzie byli niemądrzy, że Pana Lewińskiego nie wybrali?

    Konfucjusz, wybitny starożytny chiński filozof, twórca konfucjanizmu powiedział:

    „Nie smućcie się, że nie piastujecie stanowisk. Troszczcie się o to, by być stanowisk godni.”

    „Czyż nie jest prawdziwie szlachetny ten, kto się nie smuci,choć się na nim ludzie nie poznali?”

    Ja uważam, że to ludzie postąpili niemądrze, że nie wybrali Pana Tonasza Lewińskiego do Rady Miasta. Ponadto jestem przekonany i pewny, że Pan Tomasz jest stanowiska Radnego godny. Jak widać też, Pan Tomasz nie smuci się z powodu, że nie dostał mandatu Radnego i nadal jest zatroskany o los naszej małej ojczyzny, jest aktywny, otwarty i chętny do działania i dyskusji z każdym, a zatem czyż nie jest to człowiek szlachetny?

  7. wyborca do powyżej pisze:

    podejrzewam, że jakby pan Lewiński dostał się do Rady to by ćwierkał tak samo jak inni radni.

  8. Trwa budowa drugiego odcinka obwodnicy Morawicy i Woli Morawickiej. Zobaczcie jak idą prace pisze:

    echodnia.eu/swietokrzyskie/trwa-budowa-drugiego-odcinka-obwodnicy-morawicy-i-woli-morawickiej-zobaczcie-jak-ida-prace/ar/c1-18759811 tymczasem w Busku betonuja dalej Zdrój…

  9. Tomasz Lewiński pisze:

    Do wyborcy ponownie
    To Pana „podejrzenie” wynika z faktu,że każy myśli, ocenia swoimi kategoriami, jaka studnia takie żaby. Ja o zazdrość wyborcy nie „podejrzewam” , jakby zapoznał się z miom CV to by wiedział że w całym swoim życiu nie należałem do żadnego stada ptaszków z legitymacjami i nie ćwierkałem jak mi kazali. Mój komfort to niezależnaść, wiedza i samodzielne myślenie czego i adwerasażowi życzę. Ponownie zapraszam do spotkania fejs to fejs bez podejrzeń, przypuszczeń i urazy.
    Z poważaniem
    Tomasz Lewiński

  10. Mieszkaniec Buska pisze:

    Nowy inwestor się pojawił i w Młynach będzie budować ekologiczną fabrykę papieru. Jest obwieszczenie burmistrza na umig.busko.pl

  11. Jola do Mieszkaniec Buska 23 sierpnia 2024 o 20:27 pisze:

    „Nowy inwestor się pojawił i w Młynach będzie budować ekologiczną fabrykę papieru”
    Proszę bardzo, mówiliście, że Pan Burmistrz Szydłowski nic nie robi a tu proszę! Brawo Panie Burmistrzu! Pozdrawiam!

  12. Do Jola pisze:

    O wspomnianym inwestorze mówił w swojej kampanii Pan Maroński więc myślę, że to zasługa poprzedniej władzy

  13. Jak to jest do Burmistrza pisze:

    Jak to jest, że władze Buska od lat można by rzecz tępią drobnych kupców handlujących na Bazarku przu ul. 1 Maja, chcą ich wyekspediowac na peryferia, w okolice parkingu u zbiegu 1 Maja i Grotta gdzie mało który Kuracjusz da radę dojsc, tymczasem przymykają oko czy może nawet mają swój udział w tym, że budy z lodami, serami, kawa itp. namnażaja się w CENTRUM Parku, przy tężni i domu zdrojowym i robi się w tym miejscu mało estetyczne targowisko! Jak to jest, że jedni sprzedawcy z Bazarku są wg WŁADZY BE, a inni spod tężni są CACY! Czy to nie kłóci się Panie Burmistrzu Szydłowski z podstawowa zasada prawa, że wszyscy wobec prawa są równi?

  14. Nie ma przypadków do powyżej pisze:

    Ksiądz Biziwski mawiał, że w na tym świecie nie ma przypadków, są znaki. Przykładając te słowa do opisanej powyżej sytuacji stwierdzę, że to nie przypadek sprawił, tak jest bo tak właśnie ma być, bo ktoś chce by tak właśnie było.

  15. Poprawka pisze:

    Ksiądz Bozowski, nie Biziwski oczywiscie. Przepraszam za pomyłkę.

  16. Dom Polski w Paryżu kosztował 12 mln zł pisze:

    Tutaj pokażemy naszą polskość. Będzie można spróbować polskiej kuchni. To będzie miejsce spotkań, dające możliwość spotkania i porozmawiania ze sobą w godnych warunkach. Witam państwa i życzę, żebyście czuli się tutaj jak w domu, bo to dom nas wszystkich. A media niech piszą i pokazują, że jesteśmy dumnym narodem i nie mamy się czego wstydzić – mówił Radosław Piesiewicz, tłumacząc inicjatywę Domu Polskiego. Powstało jednak zasadne pytanie, czy taka inwestycja musiała kosztować aż 12 mln zł. I to z publicznego budżetu.

    — Naprawdę w takim miejscu, za takie pieniądze? I pytanie: dla kogo? – zastanawia się Robert Korzeniowski, mówiąc o Domu Polskim w Paryżu. Temat budzi spore kontrowersje i nie brakuje podobnych głosów, sugerujących, że taka inwestycja to wielka przesada.

    przegladsportowy.onet.pl/igrzyska-olimpijskie/paryz-2024/12-mln-z-publicznego-budzetu-robert-korzeniowski-byl-w-srodku-to-ponad-miare/nwc5mlm

    Jeśli 12 mln za Dom Polski w Paryżu to wielka przesada to jak nazwać to, że burmistrz Szydłowski zapowiada budowę za 16 mln „kolejnej szklarni” przy tężni – pawilonu o powierzchni ok. 600 m2 na cele rekreacyjne, kulturalne i gastronomiczne, stanowiący uzupełnienie istniejącego Domu Zdrojowego (druga część obiektu przy Tężni Solankowej)???

  17. Miś do Dom Polski itd pisze:

    ” Jeśli 12 mln za Dom Polski w Paryżu to wielka przesada to jak nazwać to, że burmistrz Szydłowski zapowiada budowę za 16 mln „kolejnej szklarni” przy tężni – pawilonu o powierzchni ok. 600 m2 na cele rekreacyjne, kulturalne i gastronomiczne, stanowiący uzupełnienie istniejącego Domu Zdrojowego (druga część obiektu przy Tężni Solankowej)???”

    TAK:

    ” Szanowni Mieszkańcy to jest pawilon na miarę naszych możliwości. My tym pawilonem otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasza szklarnia, przez nas zrobiona i to nie jest nasze ostatnie słowo!”

  18. DO: Pollonus 23 sierpnia 2024 o 14:19 pisze:

    *Poruszone kwestie są słuszne niestety mocno spóźnione i raczej nie do ruszenia to projekty w realizacji czyli są już uruchamiane procedury przetargowe. Te „inwestycje” są pomysłami poprzedniej władzy a obecny burmistrz musi je realizować.* widzę że jesteś kolejnym wyznawcą filozifii „to się nie da”. Pollonusie nie da to się otworzyć parasolkę w d.pie, inne rzeczy jak się chce to się da.

  19. Ceneo pisze:

    Dom Polski w Paryżu kosztował 12 mln zł zaś 'Bunkier BOSiR’ przy ul. Kusocińskiego na Stadionie Miejskim w Busku-Zdroju kosztował jeśli się nie mylę ok. 10 mln złotych Samo jego dokończenie kosztowało 8 mln złotych. infobusko.pl/stadion-w-busku-zdroju-coraz-blizej-trwa-budowa-nowoczesnego-zaplecza-zobacz-zdjecia-i-film/

  20. Max pisze:

    Kto bogatemu zabroni?

  21. Andrzej pisze:

    W Zdroju Nowy Dom Zdrojowy, nowy Dworzec Autobusowy, nowy Dworzec Kolejowy, nowa ulica z kolejna kładka od Hospicjum do Kładki na Górkę, tymczasem we wsi Budzyń w uzdrowiskowej gminie Busko-Zdrój cześć mieszkańców w XXI wieku nie ma ani kanalizacji ani bieżącej wody z wodociągu.

  22. Mateusz pisze:

    Większość uwag w liście jak najbardziej jest słusznych i potrzebnych. Asfalt ścieżki rowerowej nie wygeneruje potrzebnego dochodu gminom. Pomyśl słonecznego lasu w Lesie Winiarskim jest co najmniej kontrowersyjny. Postulat o kolei Pana Tomasza jest fatalny. Proszę zapytać kuracjuszy czy potrzebują na miejscu kolejnego miejsca przesiadkowego. Pana argument o świństwie dla ludzi, którzy kupili tam apartament jest błędny. Ci ludzie nie wiedzieli, że kupują mieszkania obok Straży pożarnej, dworca autobusowego? Działka PKP do drogi na Siesławice jest w ich posiadaniu od 1958 roku. Niech Pan zweryfikuje co Pan napisał. To, że buskie władze są nie udolne i nie zachęciły władz PKP do podciągnięcia linii o kilometr to po części ich wina. Miejsce dworca PKP w Busku jest w Busku, a nie na końcu Siesławic.

  23. Seba pisze:

    Bardzo jestem ciekaw co buskie Władze odpiszą Panu Lewińskiemu. Wydaje mi się, że urząd jest zobowiązany na pismo udzielić pisemnej odpowiedzi.

  24. Gorszy sort pisze:

    „To bardzo ważny projekt dla miejscowości uzdrowiskowej, jaką jest Busko-Zdrój” – uważa Jerzy Szydłowski. – „Zakupiony w ramach całego przedsięwzięcia tabor autobusów elektrycznych będzie uruchomiony głównie w strefie A, uzdrowiskowej, i w bezpośrednim jej sąsiedztwie.” cytat z: busko.com.pl/eko-transport-w-busku-i-stopnicy-rusza-inwestycja-za-38-milionow,0,3,1,1,1,39500,n.html

    Czyli Panie Burmistrzu zbiorowa komunikacja osobowa w Zdroju realizowana będzie nowymi autobusami elektrycznymi, tymczasem mieszkańcy pozostałej części miasta i mieszkańcy wsi na terenie uzdrowiskowej gminy innymi ekologicznym środkami transportu, tzn. z buta lub furmankami, tak?

  25. Mieszkanka do Ceneo 24 sierpnia 2024 o 10:04 pisze:

    „Dom Polski w Paryżu kosztował 12 mln zł zaś 'Bunkier BOSiR’ przy ul. Kusocińskiego na Stadionie Miejskim w Busku-Zdroju kosztował jeśli się nie mylę ok. 10 mln złotych Samo jego dokończenie kosztowało 8 mln złotych. infobusko.pl/stadion-w-busku-zdroju-coraz-blizej-trwa-budowa-nowoczesnego-zaplecza-zobacz-zdjecia-i-film/”
    Ja dodam, że remont Willi Polonia w której wcześniej była Galeria Zielona mimo, że kosztował ok. 4 miliony, to zapomniano wydaje mi się w jego ramach zainstalować odpowiednio wydajną klimatyzację bo jak tam byłam ostatnio w środku w słoneczny dzień to czułam się jakbym była nie w galerii lecz w saunie.

  26. Tomasz Lewiński pisze:

    Drogi Panie Mateuszu
    moja rodzina od stu lat posiadala działki przy młyńskiej i już kilkakrotnie plan zagospodarowania wyznaczł na niej drogi które przechodziły na własność Gminy i nikt mnie nie pytał o zgodę a wręcz nakazał wydzielenie 600 metrów działki z 2ha bo tylko tu mogłem się budować, dalej był spływ wód do uzdrowiska z zakaze budowy. A teraz bkolowiska (szybka zmiana) drogi o szerokości 20 m między osiedlami z prostopadłymi miejscami do parkowania wzdłóż nich to też prezent gminy dla deweloperów a może będą płatne dla gminy, i to była moja właśności. Co do przesiadek przesunięcie dworca za grube miliony o kilometr dalej nie u łatwi kuracjuszom dotarcia do sentariów w zdroju i tak muszą przesiąść się do eko autobusu to samo zrobili by na istniejącym dworcu PKP a ten sam autobus mógłby obsłużyć dworzec PKS – rzeczywiście inwestycje niezbędne. Jeśli chodzi o parking piętrowy nie przy PKP to można wytłumaczyć np. tak: władza zdaje sobie sprawę z gęstości zabudowy w regionie Waryńskiego Młyńska i znikomej liości miejsc do parkowania na tych osiedlach więc gasi problem wskazując niezbędność dla kuracjuszy. Każdy ma prawo do swojego zdania dziękuje za polemikę ale przy braku strategi, obszarów funkcjonalnych, i kierunków przestrzennego rozwoju uzdrowiska każde zdanie się liczy. Wniosek jest jeden nie można już zagęszczać strefy A akwariami, budkami z lodami…. i trzeba ją poszerzyć w obiecujących kierunkach i lokować tam koła napędowe dla udrowiska np. kolejne „akwaria” dom zdrojowy, domy wypoczynkowe baseny, amfiteatry z dostępem dla wszystkich nie tylko elektryków. Szkoda tylko że w tych niezbędnych dla nas inwestycjach nie widać nic z zakresu OC i naszego bezpieczeństwa. Władze Buska realizują tylko to na co my ( a raczej wybrani przez nas RADNI) im zezwolimy a że robią to „nieudolnie jak Pan stwierdza” to też nasza wina bo na to pozwalamy i przy kolejnych wyborach potwierdzamy i akceptujemy poziom ich udolności. Obśniewamy fakty jak np. Buska Policja umarza postępowanie wobec działań Buskiej władzy – smutne. Fajna dyskusja się zaczyna szkoda tylko że z anonimami
    Z poważaniem
    Tomasz Lewiński

  27. Karol pisze:

    Za Sikory w dyskusje z krytykami wchodził wiceburmistrz Maroński. Szło mu to całkiem dobrze. Zobaczymy kto będzie rzecznikiem prasowym gabinetu burmistrza Szydłowskiego, sam burmistrz czy któryś z wiceburmistrzów, Wieczorek albo Kaczocha. Z dotychczasowych konferencji rasowych wydaje mi się, że z ich trzech najbardziej „gadaty” jest burmistrz Szydłowski.

  28. Przystanek Woodstock pisze:

    Dla jednych Dożynki to ważne Święto Plonów, symboliczne podziękowanie za pomyślne ukończenie żniw, dla innych jak widać to „niedzielna imprezka”: https://youtu.be/_tNmSvKIAFo?t=156

  29. Jurek pisze:

    Panie Tomku czy wybiera się Pan dziś na tą imprezkę na Stadionie? Władze zapraszają więc nie wypada nie iść 🙂

  30. Referendum pisze:

    Ja uważam, że Pan Burmistrz to powinien mniej konferencjować i brylować a więcej pracować i przede wszystkim wypełniać obietnice wyborcze złożone publicznie mieszkańcom podczas wiosennych wyborów.

  31. gt pisze:

    A ja uważam, że jeżeli owocami pracy burmistrza mają być potworki typu zardzewiała kładka, albo kładzone wbrew środowisku betonowe powierzchnie, to lepiej niech konferuje i bryluje.

  32. Maciek do gt pisze:

    Pozwolę się nie zgodzić z twoją opinią. Ja też chcę burmistrza gospodarza a nie konferansjera.

  33. gt do Maćka pisze:

    A nie uważasz Maćku, że czasami zaniechanie czegoś jest lepsze niż robienie tego „na wariata”? Budować niepotrzebne rzeczy, bo są pieniądze (w dodatku pożyczone), to wg mnie, w dzisiejszych czasach, głupota.

  34. MC pisze:

    gt ma rację. Gdyby Sikora zaplanował budowę tego parkingu piętrowego np. przed samym Marconim, tu gdzie fontanna, po to by Kuracjusze i kierowcy mieli blisko, i gdyby Urząd Marszałkowski przydzielił na to pieniądze, to czy realizacja tego parkingu przez burmistrza Szydłowskiego byłaby słuszna i czy mieszkańcy by się na to potulnie zgodzili?

  35. PiS niby kradł, a pieniądze były, przyszła ekipa co to niby nie kradnie i pieniędzy brak pisze:

    https://youtu.be/jlTLgwrwJ-M

  36. Tradycja do: Przystanek Woodstock 24 sierpnia 2024 o 21:08 pisze:

    Zorganizowana na buskim stadionie „niedzielna imprezka” jak to ją nazwał zastępca burmistrza Kaczocha rozpoczęła się Hymnem Państwowym i Rotą. Pierwszy raz widzę imprezkę, która tak się zaczyna.

  37. Pycha kroczy przed upadkiem pisze:

    Postuluję, żeby każdy z nas, co tydzień napisał swoje pomysły – co komu przyjdzie do głowy o poranku i do zarządu gminy albo powiatu je wysłał i koniecznie w mediach ogłosił. Żeby każdy mógł się z genialnym pomysłem zapoznać!!!
    Może Kowalski z Leszka Czarnego będzie miał coś genialniejszego w zanadrzu.

    Każdemu ulży i wszystkim nam bedzie lepiej.

  38. Weź my się i zróbcie do: Pycha kroczy przed upadkiem 25 sierpnia 2024 o 16:52 pisze:

    Czuje szyderstwo w twoich słowach, choć sam pomysł mi się podoba. Zapomniałeś autorze wszak o jednym, o tym by napisać komentarz jawnie, pod imieniem i nazwiskiem, tak jak Pan Tomasz Lewiński, nie kryjąc się jak jakiś Stefek Burczymucha pod pseudonimem. Zabrakło ci odwagi? 😉 Sądzę, że Pan Tomasz Lewiński z powodu krytyki ani by się nie pogniewał na ciebie, ani by się nie mścił jak miał to w zwyczaju pewien słusznie miniony burmistrz 😉

  39. Dożynkowy skandal! pisze:

    Panie Burmistrzu Jerzy Szydłowski jak można było na zmodernizowanym kosztem 18 mln zł stadionie ustawić scenę dożynkową frontem do starych zniszczonych trybun, a cztrema literami do nowych, nowoczesnych, niedawno otwieranych z udziałem ministrów i parlanentarzystów, wybudowanych kosztem 10 mln zł zapierajacych dech trybun??????? Toż to ciężka zniewaga dla poprzedniego burmistrza, dla głównego specjalisty ds. inwestycji, radnych, którzy za budowa tego obiektu głosowali no i przede wszystkim dla ministra, parlamantarzytów i vipów, którzy swoją obecnością uświetnili otwarcie tego obiektu.

    infobusko.pl/rk-minister-sportu-otworzyl-kompleks-sportowy-w-busku-zdroju-modernizacja-stadionu-miejskiego-kosztowala-ponad-18-milionow-zlotych/

  40. Twardowski pisze:

    Czy Szydłowski podpisał cyrograf z Kolarzem w zamian za poparcie w wiosennych wyborach? Pytam, bo w trakcie dzisiejszych dożynek odniosłem wrażenie, że numerem 1 jest starosta Kolarz, a burmistrz Szydłowski jest numer 2. Zdziwiło mnie to gdyż gospodarzem dożynek było Busko-Zdrój no i uroczystości odbywały się na należącym do Gminy Busko-Zdrój stadionie. Stąd dla mnie jest oczywiste, że gospodarzem nr 1 dożynek powinien być burmistrz MiG Busko-Zdrój. Tymczasem kolejność była moim zdaniem odwrotna. Dlatego przypominając sobie poparcie wyborcze udzielone publicznie Szydłowskiemu przez Kolarza przed 2 tura wyborów pomyślałem, że ta pomoc że strony Kolarza nie była bezinteresowna, że Szydłowski musiał czy też musi się za nią zrewanżować. Zastanawiam się więc czy aby burmistrz Szydłowski jest niezależny w decyzjach i działaniach. Wiadomo przecież , że w polityce nie ma nic za darmo.

  41. Tomasz Lewiński pisze:

    do „Pycha kroczy przed upadkiem”
    To co Szanowny adwersaż opisał zwie się fachowo metodą zarządzania z wykorzystaniem „Burzy mózgów” i napewno nie prowadzi do „upadku” Biorą w niej udział wszyscy zainteresowani projektem często o różnym poziomie: wykształcenia, wiedzy, specjalizacji. Wszyscy zgłaszają swoje propozycje które póżniej analizowane są przez specjalistów tylko i wyłącznie pod kątem otymalnej realizacji projektu/celu. Nikt nikog nie wyśmiewa i nie ignoruje bardzo często się zdarza że to ci zdawało by sie najmniej predysponowani, zaangażowani, młodzi precyzują wnioski i uwagi które wywracają projekty i kierują na inną ścieżkę. Czym więcej opcji rozwiązań tym przecyzyjniejszy proces analizy za i przeciw, pozwala zarządzającym podejmować oczekiwane przez większość decyzji. Chętnie wezmę udział w takiej akcji zgłaszania uwag i pomysłów do naszych Radnych i władz. Kiedyś wymyślił to Deming jako cykl DEMINGA samonaprawczy proces optymalizowania zaopatrzenia i produkcji wojennej. Wszystkie uwagi od zainteresowanych i uczestników procesu, są analizowane przez zarządzających którzy je uwzględniają i wdrażają poprawki – udoskonalony prces pracuj dalej i lepiej. Jeżeli zbieranie uwag jest zadaniem ciągłym to proces jest coraz lepszy. To Cyklowi Deminga Japonia zawdzięcz swój rozwój – warto poczytać jak USA wysłała starego DEMINGA do Japoni i jaki zyskał tam szacunek i sławę ustawiając ten zniszczony kraj jako potęge gospodarczą. Zróbmy to samo dajmy zarządzającym paliwo do analizy i wyboru jak będą mądrzy to napewno to wykorzystają.
    Z poważanie
    Tomasz Lewiński

  42. Czytaj ze zrozumieniem pisze:

    do „Pycha kroczy przed upadkiem”
    Burmistrz publicznie obwieścił że będzie wysłuchanie prowadził i każdego nawet „Kowalskiego z Leszka czarnego wysłucha. O sprawy publiczne chodzi więc opublikowane być powinny,ludzie powinni wiedzić w czym rzecz – coś mi się zdaje że zazdrość z zawiścią kolegę zjada i dulszczyzną trąci tu „Pycha kroczy przed upadkiem”

  43. Hej Buszczanie nie kłócta się, najważniejsze, że Busko idzie do przodu a mieszkańcom żyje się coraz lepiej pisze:

    to wszystko pikuś, najważniejsze , że mamy dobrą radę, wybitnych fachowców, Busko idzie do przodu a mieszkańcom żyje się coraz lepiej https://youtu.be/ijiWcGzIThQ?t=141

  44. Jak Anglia chciała usunąć Polskę z mapy Europy. Kulisy brytyjskiego podstępu z 1939 r. pisze:

    https://www.youtube.com/watch?v=aza7EIRYOEQ

  45. „A sługę nieużytecznego wyrzućcie na zewnątrz — w ciemności; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów.” pisze:

    W Busku druga „szklarnia” Dom Zdrojowy 2 za 16 mln, parking piętrowy na skraju miasta za ileśnaście lub ileśdziesiąt milionów złotych i 1000 metrów od Marconiego drugi Dworzec Kolejowy za ileśnaście lub ileśdziesiąt milionów złotych. Tymczasem w malutkiej wsi Chochołów SPA – CHOCHOŁOWSKIE TERMY które zapierają dech w piersiach https://www.facebook.com/share/r/z1Z9xcLyZfckoPbP/

    Przypowieść o talentach: https://www.biblijni.pl/Mt,25,14-30

  46. Pola pisze:

    kolejny mundry dyletant, wypocił kilka punktów w czeluści swego intelektu.
    Aż dym poszedł 🙂

  47. Lewiński Tomasz pisze:

    Do wyżej
    Pola nie szkoda ci czasu na zadymianie . Chcesz pogawędzić to się spotkajmy. Chociaż czy warto, bo jak wiesz z intelektem jak z honorem albo się go ma, albo trzeba radzić sobie inaczej – nie da się pożyczyć bo jest w „czeluści”. Anonimowo obrażać i szydzić każdy może, tylko po co – kompleksiki? Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl