Kalendarium: 8.09: Wielki Odpust Wiślicki w Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Kalendarium: 8.09: Wielki Odpust Wiślicki w Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

8 września 2018 | Kamil Włosowicz /Radio Kielce | | 0 komentarzy

Wiślica. Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy , 2005 r. fot. Jakub Hałun / Wikipedia

Msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego zakończy w sobotę, 8 września, Wielki Odpust Wiślicki. Nawiązuje on do wiekowej tradycji kilkudniowych uroczystości odpustowych i został wznowiony w tamtejszej parafii kilka lat temu.

Główne uroczystości odbywają się co roku w Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, które przypada dziś w kościele katolickim. Wydarzeniu towarzyszy również Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej do wiślickiego Sanktuarium Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej.

Ks. Wiesław Stępień, proboszcz parafii przypomina, że uroczystości odpustowe rozpoczęły się w ubiegłą niedzielę. Przez cały tydzień wierni spotykali się na modlitwie z licznymi nabożeństwami, w których brały udział grupy pielgrzymkowe z różnych części Polski. W wigilię Święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wierni wzięli udział w mszy świętej w intencji ojczyzny, którą odprawił wikariusz generalny diecezji kieleckiej ks. Dariusz Gącik.

Proboszcz bazyliki kolegiackiej w Wiślicy dodaje, że dzisiejszą uroczystą sumę o godzinie 12.30 poprzedzi m. in. konferencja „Jak czcić Matkę Bożą”, którą wygłosi prof. ks. Marek Chmielewski, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, absolwent LO w Busku-Zdroju. Następnie rozpocznie się adoracja oraz modlitwa popołudniowa z Kapitułą Wiślicką i wprowadzeniem czterech nowych kanoników. W trakcie uroczystej sumy poświęcone zostanie również ziarno. Po mszy wierni przejdą w procesji dookoła świątyni.

Na wiślickim odpuście w Święto Narodzenia Najświętszej Panny przed wiekami kilkukrotnie gościła św. Jadwiga, królowa Polski, a także Władysław Jagiełło, Kazimierz Wielki, czy św. Kinga.

źródło: Radio Kielce – Królewski odpust z tradycjami w Wiślicy

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl