RK: Złoty jubileusz buskiego proboszcza księdza Marka Podymy | 14.06 - dzień otwarty w kieleckim Seminarium - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Złoty jubileusz buskiego proboszcza księdza Marka Podymy | 14.06 – dzień otwarty w kieleckim Seminarium

13 czerwca 2022 | | | 1 komentarz

Ks. prałat Marek Podyma, proboszcz parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju obchodzi jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich. W buskiej świątyni została odprawiona msza św. o Boże błogosławieństwo, zdrowie, dary Ducha Św., opiekę Matki Bożej i potrzebne łaski dla duchownego. informuje 12.06.2022 r. portal Radio Kielce

Ks. prałat Marek Podyma, urodził się 31 października 1947 roku w Miechowie. W 1972 r. ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach. Święcenia kapłańskie z rąk Biskupa Jana Jaroszewicza otrzymał 10 czerwca 1972 roku.  Pierwszą parafią po jego święceniach był kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Gnojnie’, w latach 1972 – 1975. W okresie 1975 – 1980 swoją posługę kapłańską sprawował  w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju’. W latach 1980 – 1985 służył w parafii katedralnej w Kielcach pw. Wniebowzięcia NMP’. Następnie, w latach 1985 – 1986 był wikarym w parafii św. Trójcy w Koniecpolu’. W 1986 r. został mianowany proboszczem w Starochęcinach.1986 r. Posługę duszpasterską w tamtejszej parafii św. Stanisława B.M.’ wykonywał od 1986 do 1993 roku. W 1993 roku został mianowany proboszczem w parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju’. Pod koniec czerwca tego roku kapłan przejdzie na emeryturę.

Ks. Marek Podyma jest też dziekanem dekanatu Busko-Zdrój’.  w 2022 r. ksiądz prałat Marek Podyma otrzymał honorowy tytuł „Buskowianin Roku” i statuetką „Siewcy”, symbolizującą rzetelność, dobroć, ofiarność i chęć pomocy innym.

>>> Dzień otwarty w kieleckim seminarium. 14 czerwca można sprawdzić jak mieszkają klerycy  <<<
○ Radio Kielce [13.06.2022]: – Każdy może zwiedzić Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach. Klerycy zapraszają na dzień otwarty we wtorek (14.06) od 9.00 do 13.00. Będzie można zajrzeć do poszczególnych sal, poznać historię budynku oraz bogate zasoby znajdującej się tam biblioteki i porozmawiać z klerykami. Wszyscy goście zostaną też zaproszeni na grilla – zapowiada diakon Tomasz Pytlarz…♂

Jak mówi, wychował się w religijnej, katolickiej rodzinie. Było więc naturalną rzeczą być zawsze na mszy św. niedzielnej, brać udział w nabożeństwach majowych, październikowych, czy czerwcowych. Wśród wielu możliwości i perspektyw w wieku 19 lat, wybrał dar szczególny – powołanie do kapłaństwa.

– Pomyślałem, że skoro jestem ministrantem i tak blisko ołtarza, to może właśnie ja powinienem spróbować. Jednak przez długi czas nie miałem pewności, czy to moja droga życiowa, interesowało mnie wówczas wszystko dookoła. Przez rok wstrzymałem się z decyzją. Pracowałem jako urzędnik w powiatowej radzie narodowej. Po obserwacji życia, podjąłem konkretną decyzję – dodał.

Ks. Marek Podyma dodał, że o powołanie do kapłaństwa trzeba się modlić i modlitwą chronić. Zapytany o to, co jest najtrudniejsze,  a zarazem najważniejsze w byciu dobrym proboszczem odpowiedział, że… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce◙ Podobne informacje:

💥 Poznaliśmy laureata nagrody „Buskowianin Roku 2021”. Tytuł i statuetkę „Siewcy” otrzymał dziekan ks. prałat Marek Podyma

Gala „Buskowianin Roku 2021”. Finał XV edycji konkursu 14 maja w Kościele św. Brata Alberta o 15:00 [@Transmisja LIVE] | JKR: Buskowianin czy Buszczanin, a może Busczanin?..

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “RK: Złoty jubileusz buskiego proboszcza księdza Marka Podymy | 14.06 – dzień otwarty w kieleckim Seminarium”

  1. Senior pisze:

    Jak tam szprycha z Buska do Budapesztu?
    Wg informacji od mieszkańców gminy Baranów rząd pis proponuję wykup ziemi pod CPK za 10 zł za m2. Średnia cena za metr w tamtych okolicach wynosi 70 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl