RK: Zakończyły się obchody 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ [VIDEO] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Zakończyły się obchody 75. rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej NSZ [VIDEO]

12 sierpnia 2019 | Radio Kielce PAP 11.08.2019 16:04 / Jarosław Kruk 12 lipca 2019 | | 0 komentarzy

W 75. rocznicę powołania Brygady Świętokrzyskiej oddaję hołd żołnierzom NSZ, oddaję hołd żołnierzom, którzy z oddaniem i odwagą walczyli o wolność i niezawisłość Ojczyzny – napisała w liście do uczestników uroczystości na pl. Piłsudskiego w Warszawie marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Obchody 75. rocznicy powołania Brygady Świętokrzyskiej. Uroczystości w Warszawie Warszawa. 11.08.2019 / Fot. Małgorzata Gosiewska – Poseł na Sejm RP / facebook

„Wielu bohaterów skazanych na niepamięć nadal nie doczekało się przywrócenia dobrego imienia. Wokół Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych narosło wiele legend i krzywdzących stereotypów. Nie można zapominać, że była to jedna z największych formacji partyzanckich walczących zarówno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim wrogiem” – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. List w niedzielę przy Grobie Nieznanego Żołnierza odczytała wicemarszałek Małgorzata Gosiewska.

Marszałek przypomniała, że „w obliczu klęski Niemiec dowództwo NSZ za cel postawiło sobie, by ziemie polskie nie znalazły się we władaniu komunistycznej władzy”. „Aktywna antysowiecka postawa żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej przysporzyła im wielu wrogów w czasach wojny i w powojennym czasie” – oceniła.

„W 75. rocznicę powołania Brygady Świętokrzyskiej oddaję hołd żołnierzom NSZ, oddaję hołd żołnierzom, którzy z oddaniem i odwagą walczyli o wolność i niezawisłość Ojczyzny. Chyląc czoła, oddaję im należną cześć” – zakończyła swój list Elżbieta Witek.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas niedzielnego wystąpienia przypomniał, że w ostatnim czasie „podjęto próby, aby podzielić środowisko kombatanckie”. „Ale środowiska kombatanckiego podzielić się nie da, bo wy wszyscy walczyliście o to samo – o wolną Polskę!” – podkreślił.

„Łączy nas dzisiaj pamięć i wdzięczność wobec czynu zbrojnego NSZ i Brygady Świętokrzyskiej NSZ” – powiedział Kasprzyk. Wyjaśnił, że niedzielna uroczystość „jest właściwie dopełnieniem tego, co stało się przed dwoma laty, kiedy to (…) Sejm RP przez aklamację, jednogłośnie, bez żadnych protestów przyjął uchwałę, w której stwierdzał wyraźnie, iż NSZ były formacją, która +dobrze zasłużyła się Ojczyźnie+”.

„To wy, jako jedyna polska formacja staliście się częścią armii gen. Pattona. To wam Amerykanie pozwolili nosić na mundurach oznaki przysługujące wojskom sprzymierzonym amerykańskim” – przypomniał Kasprzyk. „Można powiedzieć, że to wy byliście pierwszymi żołnierzami NATO” – dodał.

Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej podczas parady, 1945 r. / źródło: IPN

„Dokładnie 75 lat temu na ziemi świętokrzyskiej, w niewielkim majątku Lasocice przed kilkuset żołnierzami, którzy od wielu lat prowadzili walkę z okupantem niemieckim i z komunistycznymi bojówkami, stanął pan pułkownik Antoni Szacki „Bohun” i powiedział w tym pierwszym rozkazie do żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej (…): wybraliśmy drogę czystą i prostą, ale drogę trudną i ciężką” – przypomniał genezę Brygady Świętokrzyskiej prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

Wyjaśnił, że jednym z głównych autorów „czarnej legendy” NSZ i Brygady świętokrzyskiej NSZ był Mieczysław Moczar.

„Pójdziemy dalej z żołnierzami Brygady Świętokrzyskiej, z przedstawicielami ruchu narodowego, bo można było być w sporze politycznym z przedstawicielami polskiego państwa, polskiego rządu, ale Brygada Świętokrzyska nigdy nie była w sporze z niepodległą Polską. Ona tej Polsce niepodległej służyła!” – zakończył prezes IPN.

Podczas niedzielnych obchodów na pl. Piłsudskiego szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk i przewodniczący Rady ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzia Bogusław Nizieński wręczyli … – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 

grafika tytułowa:
– Odznaka WPR Brygady Gór Świętokrzyskich (Brygada Świętokrzyska), jednostki polskiego podziemia NSZ (Narodowe Siły Zbrojne lub Narodowe Siły Zbrojne) podczas II wojny światowej, która odmówiła rozkazu połączenia z Armią Krajową w 1944 r. I działała jako jednostka sojuszu NSZ-ZJ. Odznaka ta należała do żołnierza 1. Batalionu (dowodzonego przez kpt. Wacława Janikowskiego ps. „Wilk” [Wolf]) jednostki 204 pp Region Kielecki (dowodzony przez mjr Eugeniusza Kernera ps. „Kazimierza”) / Wikipedia
– Żołnierze Brygady Świętokrzyskiej / Wikipedia

 

◙ Podobne informacje:

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl