RK: Szybki Internet w ramach OSE dociera do kolejnych świętokrzyskich szkół - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Szybki Internet w ramach OSE dociera do kolejnych świętokrzyskich szkół

27 listopada 2018 | Radio Kielce / Jarosław Kruk | | 1 komentarz

Szybki i bezpłatny Internet w ciągu pół roku trafi do kolejnych szkół na terenie województwa świętokrzyskiego. W Opatowie przedstawiciele około 150 placówek podpisali umowy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK, który wdraża OSE – Ogólnopolską Sieć Edukacyjną.

 

źródło: portaloswiatowy.pl

Bohdan Pawłowicz, dyrektor do spraw marketingu w NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa ) mówi, że w województwie świętokrzyskim, podobnie jak w całej Polsce są miejsca, gdzie na razie nie ma odpowiedniej infrastruktury technicznej, by podłączyć szerokopasmowy Internet. Mimo to wszystkie szkoły dostaną szybkie łącze. Jak dodaje celem projektu jest m. in. likwidacja białych plam, gdzie operatorom nie opłaca się „ciągnąć” jakichkolwiek łączy.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty mówi, że wszystkie szkoły, niezależnie od miejsca, w którym funkcjonują, będą mieć tę samą prędkość Internetu. Program pozwoli także wykorzystać zasoby multimedialne szkół oraz ich pracowni. Jak dodaje konkursy przedmiotowe odbywają się on-line, dlatego ważne, aby każda szkoła miała dobry Internet.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek uważa, że świętokrzyskie dobrze radzi sobie z wdrażaniem ogólnopolskiego projektu. Mówi, że to wygoda dla uczniów, ale także dyrektorów, nauczycieli i rodziców.

– Sprawny i bezpieczny Internet pozwala chociażby na wdrożenie dziennika elektronicznego. Dyrektor będzie mógł także swobodnie komunikować się z pracownikami i rodzicami. To także sprawna administracja – mówi wojewoda.

NASK, oprócz podłączenia do sieci oferuje również bezpłatną ochronę placówek przed zagrożeniami typu wirusy, czy ataki hakerskie. Możliwe będzie również wprowadzenie filtrów uniemożliwiających uczniom odwiedzania niebezpiecznych stron internetowych.

Ustawa o OSE zakłada, że w 2020 roku wszystkie szkoły w Polsce będą mieć bezpłatny, szybki i bezpieczny Internet, a uczniowie i nauczyciele zyskają możliwości korzystania w pełni z nowych form edukacji cyfrowej. Szybki Internet dla szkół, 100 megabitów na sekundę, będzie utrzymywany przez 10 lat przez Ministerstwo Cyfryzacji z budżetu państwa, który wyda na ten cel ponad 1,3 mld zł w perspektywie 10 lat.

Lista szkół, które już przystąpiły do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej jest dostępna na stronie OSE – kliknij link

Są na niej 23 jednostki z Buska-Zdroju.

 

Radio Kielce: – Szybki Internet dotrze do kolejnych świętokrzyskich szkół

 

artykuły powiązane:

◙ Radio Kielce: Punkty Widzenia (16.05.2017):-  Czy Internet powoduje eskalację przemocy wśród młodzieży?

W Punktach Widzenia temat poświęcony przemocy w Internecie. Głośnym echem w całym kraju odbiło się wydarzenie z udziałem nastolatek. W Gdańsku gimnazjalistki pobiły swoją koleżankę. Film obiegł Internet. Wiele osób przyglądało się zdarzeniu i nikt nie zareagował.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “RK: Szybki Internet w ramach OSE dociera do kolejnych świętokrzyskich szkół”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl