RK: Uroczyste obchody 105. rocznicy Bitwy Korczyńskiej
W miejscowości Czarkowy w gminie Nowy Korczyn przy Pomniku Zwycięstwa Legionów odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 105. rocznicę chrztu bojowego 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich.
Bitwa zwana korczyńską rozegrała się między 16 a 23 września 1914 roku. Była to kilkugodzinna potyczka plutonu legionistów dowodzonego przez Czesława Młota-Fijałkowskiego z dwoma szwadronami rosyjskiej kawalerii.
Obchody rozpoczęła polowa msza święta pod przewodnictwem ks. dziekana Marka Małczęcia. Tradycyjnie przy pomniku wartę zaciągnęli kombatanci oraz harcerze. Zaś w uroczystości wzięli udział m.in. mieszkańcy, uczniowie ze szkół, służby mundurowe władze samorządowe, politycy, ludzie świata nauki itp. Po mszy świętej złożono wieńce oraz zapalono pamiątkowe znicze. Zaś o oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra imienia Jana III Sobieskiego z Nowego Korczyna. Uroczystości uświetniła prezentacja przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej w… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link
Legion Zachodni początkowo w składzie jednego pułku pod dowództwem Piłsudskiego wziął udział w walkach jako straż tylna wojsk austriackich na linii Nowy Korczyn-Opatowiec na lewym brzegu Wisły. Warto zauważyć, że uczestniczyli w nich prawie wszyscy przyszli najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego II RP. Byli to m.in. przyszli marszałkowie kraju: Józef Piłsudski, Edward Rydz Śmigły i Michał Rola-Żymierski oraz prawie stu przyszłych generałów Wojska Polskiego.
W dniach od 16 do 23 września 1914 r. rozegrał się bój z oddziałami rosyjskimi zwany w literaturze bitwą korczyńską. Walki stanowiły chrzest bojowy legionistów. Do najbardziej krwawego, ale zwycięskiego starcia doszło 23 września 1914 r. pod Czarkowami. Nie cofając się ani o krok, poległ w nim bohaterską śmiercią pluton Czesława „Młota” Fijałkowskiego. Z poległych 22 legionistów w bojach tzw. operacji korczyńskiej, 17 pochowano na cmentarzu wojennym w Gręboszowie. Pozostali spoczęli na cmentarzach w Krakowie, Opatowcu, Uciskowie i Czarkowach.
W 1928 r. w hołdzie poległym legionistom wzniesiono w Czarkowach Pomnik Zwycięstwa Legionów zaprojektowany przez prof. Konstantego Laszczkę. Na wysokiej, zwieńczonej orłem kolumnie pomnika widnieją nazwy miejscowości związane z pierwszymi walkami legionistów: Kielce, Nowy Korczyn, Ostrowce, Szczytniki, Czarkowy, Opatowiec. U jej podnóża znajduje się płyta grobu nieznanego żołnierza i wizerunek orderu Virtuti Militari. Monument odsłonił prezydent RP Ignacy Mościcki. Pod pomnikiem odbywały się corocznie uroczystości religijno-patriotyczne z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych.
◙ Podobne informacje: