Ponad 60 milionów złotych rządowego wsparcia dla świętokrzyskich gmin i powiatów [fotogaleria] - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Ponad 60 milionów złotych rządowego wsparcia dla świętokrzyskich gmin i powiatów [fotogaleria]

28 lutego 2019 | Radio Kielce Izabela Mortas 27.02.2019/ Jarosław Kruk 28.02.2019 | | 0 komentarzy

Do 46 gmin i powiatów w województwie świętokrzyskim trafią rządowe pieniądze na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Pomoc w sumie wyniesie 60.545.496 złotych. Jak powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, który 27 lutego wręczył samorządowcom promesy, jest to jedna z największych kwot przyznanych regionom.

Kielce, 27 lutego 2019 r. / fot. Jarosław Kruk

– Do tej pory to największa transza, jaką otrzymało województwo –  podkreśla Jacek Sułek, dyrektor wydziału infrastruktury i rozwoju w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wsparcie finansowe przyznane zostało na podstawie wniosków i projektów opracowanych przez lokalne samorządy. – Jest to jedna z największych kwot, jakie zostały przyznane poszczególnym województwom. Z jednej strony to nie jest dobrze, bo oznacza, że tutaj są zniszczenia, które są powodowane przez siły natury w większej skali niż gdzie indziej. Z drugiej strony świadczy to o tym, że jest dobre przygotowanie, rozpoznanie tych potrzeb ze strony samych samorządów, rozpoznanie i przygotowanie projektów, także deklaracje o wkładzie własnym, który jest potrzebny, żeby te zadania zrealizować. Za to serdecznie dziękuję wszystkim samorządowcom, którzy przygotowali wnioski  –  powiedział w trakcie uroczystości minister Jarosław Zieliński.

Pieniądze przyznawane samorządom pokrywają 80 procent wartości inwestycji, resztę pokrywają gminy, miasta i powiaty.

Większość wsparcia zostanie przekazana na odbudowę zniszczonych przez żywioły dróg. Dzięki rządowej pomocy uda się wyremontować około 117 kilometrów dróg powiatowych i gminnych oraz 2 mosty w regionie. Pieniądze umożliwią także zabezpieczenie dna wąwozów lessowych.

Pierwotnie rezerwa przeznaczona na usuwanie skutków klęsk żywiołowych wynosiła 350 milionów złotych w skali kraju, ale ostatecznie kwotę zwiększono do 430 milionów złotych, co daje szansę samorządom na pozyskanie kolejnych pieniędzy – poinformował samorządowców minister. W powiecie buskim rządowe wsparcie otrzymały cztery samorządy: Powiat Buski – 193.000, Gnojno – 470.000, Pacanów – 944.000, Wiślica – 140.800.

8  Lista samorządów, do których trafią rządowe pieniądze – po kliknięciu na link

źródło: Radio Kielce – Ogromne rządowe pieniądze dla regionu

 

busko.com.pl: – Poseł Michał Cieślak: Ponad 52 miliony dla 46 gmin na inwestycje

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl