RK: OSP Widuchowa włączona do strażackiej elity
Podczas uroczystego apelu OSP Widuchowa oficjalnie została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Przekazanie aktu odbyło się w sobotę (6 maja) przed siedzibą jednostki w obecności przedstawicieli władz. – informuje 06.05.2023 portal Radio Kielce
OSP Widuchowa jest najstarszą organizacją działającą we wsi. Założona została w 1954 roku. W 2021 roku nastąpiła zmiana pokoleniowa. Wybrano nowy zarząd. Wówczas strażacy rozpoczęli prężną działalność. Aktualnie jednostkę tworzy 37 druhów. Innowacją OSP jest powołanie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
– To dla nas duże wyróżnienie, a jednocześnie spore wyzwanie wiążące się z wieloma obowiązkami – podkreślił druh Janusz Woźniak, prezes jednostki.
– Jednostka musi spełniać szereg wymagań. Musi posiadać odpowiednie wyposażenie sprzętowe, umundurowanie. To także większa odpowiedzialność. Musimy być w gotowości do podejmowania działań ratowniczych. Nie mniej jednak, czujemy się ważni i docenieni przez Państwową Straż Pożarną – zaznaczył.
– To trzecia jednostka w gminie Busko-Zdrój obok OSP Szaniec i Zbludowice włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego’ – mówił z kolei burmistrz Waldemar Sikora.
Podczas uroczystości odbyło się też poświęcenie nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego oraz budynku strażnicy, który został rozbudowany. Dobudowana została część garażowa o powierzchni… – cały artykuł i fotorelacja z wydarzenia na źródłowej stronie Radia Kielce♂
Jarosław Kryk: Szczere słowa uznania i serdeczne gratulacje dla druhów OSP Widuchowa!
Jarosław Kryk: Wyjątkowe słowa uznania i wielkie gratulacje dla Anny Żółtak’ i wszystkich druhów spod sztandaru św. Floriana!
◙ Podobne informacje:
Kalendarium: 4 maja – wspomnienie św. Floriana – Międzynarodowy Dzień Strażaka
KP PSP: Uroczysta zbiórka z okazji odejścia na emeryturę zastępcy dowódcy PSP w Busku-Zdroju
Jedna odpowiedź do “RK: OSP Widuchowa włączona do strażackiej elity”
„W zamyśle arcybiskupa Romualda Jałbrzykowskiego, ale także władz Polski, koronacja Matki Bożej Ostrobramskiej 2 lipca 1927 roku miała stać się dziękczynieniem polskiego narodu za odzyskanie niepodległości. Nieprzypadkowo na to miejsce wybrane zostało Wilno, ponieważ w okresie zaborów to skromne Ostrobramskie Sanktuarium nabrało na znaczeniu. Tu modlili się polscy patrioci, tutaj natchnień do podnoszenia ciemiężonych narodów Rzeczypospolitej szukali nasi poeci” – mówił podczas prezentacji ks. Jarosław Wąsowicz.
Przypomniał, że faktycznie dzieje koronacji Cudownego Obrazu sięgają roku 1920, kiedy to marszałek Józef Piłsudski na czele wojska wkroczył do Wilna – tak jak marzył – przez Ostrą Bramę. Z jego rozkazu zorganizowano uroczystości dziękczynne, w których brał udział nuncjusz apostolski Achille Ratti (późniejszy papież Pius XI, który na koronację Obrazu się zgodził). „Widział wtedy, jak marszałek po schodach idzie na kolanach do kaplicy, by podziękować Matce Bożej. I tak w pamięci utkwił mu ten obraz” – powiedział ks. J. Wąsowicz.
W książce jest rozdział poświęcony udziałowi Józefa Piłsudskiego w uroczystościach koronacyjnych. Oto fragment: „Z udziałem Piłsudskiego w uroczystościach koronacyjnych jest związana pewna historia. Padał ulewny deszcz, mimo to odbyły się one na zewnątrz katedry – zadecydował o tym sam marszałek. Według ówczesnej anegdoty, odtrącił on parasol podawany przez życzliwego duchownego: „Schowaj, ksiądz, ten parasol! Kiedy koronują Królową Polski, można stać na deszczu! Jestem u Matki Boskiej na ordynansach!” – miał powiedzieć Piłsudski.|
„Marszałek był skomplikowanym człowiekiem, jeżeli chodzi o jego relacje z Kościołem, jednak kult Matki Bożej Miłosierdzia był u niego nader silnie rozwinięty. Wielokrotnie też dawał temu wyraz” – podkreślił ks. J. Wąsowicz, dodając, że marszałek politycznie naciskał na Stolicę Apostolską, żeby ta wydała zgodę na koronację Obrazu Ostrobramskiego, „bo papież trochę się zastanawiał”.
http://www.wilnoteka.lt/artykul/o-maryi-z-ostrej-bramy-nieustannie