RK: Naukobus w Chrobrzu. Dzieci przez zabawę wiele mogą się nauczyć. Może odwiedzi i Busko? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Naukobus w Chrobrzu. Dzieci przez zabawę wiele mogą się nauczyć. Może odwiedzi i Busko?

2 kwietnia 2019 | Radio Kielce Marta Gajda 01.04.2019 20:01 / Jarosław Kruk 02.04.2019 | | 0 komentarzy

20 interaktywnych eksponatów z Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie można przez dwa dni oglądać w Szkole Podstawowej w Chrobrzu, w powiecie pińczowskim. Ustawiono je w szkolnej sali gimnastycznej, uczniowie mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie.

źródło: Wikipedia / Biały Dom, Waszyngtonu

Edukatorzy z CNK objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska.

Krzysztof Haberko z Centrum Nauki Kopernik informuje dziennikarkę Radia Kielce, że dzięki wystawie objazdowej możemy zobaczyć esencję tego, co znajduje się w Centrum Nauki Kopernik. Jak dodaje, wśród wielu eksponatów jest i taki, którego zobaczyć się nie da, ale można go… poczuć. – Jedna osoba trzyma kule. W tej osobie kumuluje się prąd. A jak dotknie tę drugą osobę to w palcach poczuje przepływający prąd. Część eksponatów odnosi się do czystej fizyki, inne pokazują  złudzenia optyczne, czy zagadnienia z biologii lub medycyny – wymienia Krzysztof Haberko.

O przyjazd naukobusa – jak informuje dyrektorka szkoły – wystąpiono do Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego. Z pomocą  posła Michała Cieślaka i Macieja Gawina, radnego sejmiku Wojewódzkiego w ciągu … – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

Naukobus to program Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 


 

Na e-stronie Centrum Nauki Kopernik można przeczytać informację skierowaną do nauczycieli:

Nauka dla Ciebie! 20 mobilnych, interaktywnych eksponatów angażujących, doświadczeni edukatorzy i 2 samochody – znów ruszamy do szkół w całym kraju!

W ramach projektu Nauka dla Ciebie, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, docieramy do miejsc, w których nieczęsto poznaje się prawa nauki przez samodzielne eksperymentowanie. W 2019 roku zamierzamy dotrzeć Naukobusem do 100 małych miejscowości, a Planetobusem do kolejnych 60.

W Naukobusie podróżuje nasza wystawa objazdowa „Eksperymentuj”. Dzięki współpracy z ministerstwem nie tylko ją rozbudowaliśmy o kolejne eksponaty, ale też wykonaliśmy jej kopię. To dlatego po Polsce jeżdżą już dwa Naukobusy. Oczywiście wozimy nie tylko eksponaty, ale i ideę – uczenie się przez eksperymentowanie.

Każda wizyta trwa 2 dni. W tym czasie eksponaty są rozstawione w szkole, a uczniowie, mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie. Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata, a nasi edukatorzy dodatkowo objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki. Siedząc na wirującym krześle można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczy tego, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki to znakomity trening dla mózgu. Uczniowie otrzymują także „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu.

Naukobus to jednak nie tylko wystawa, ale także edukatorzy i badacze. Ci ostatni sprawdzają, jakie formaty zwiedzania wystawy mogą najlepiej przyczynić się do rozwoju kapitału naukowego.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl