RK: Naukobus w Chrobrzu. Dzieci przez zabawę wiele mogą się nauczyć. Może odwiedzi i Busko?
20 interaktywnych eksponatów z Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie można przez dwa dni oglądać w Szkole Podstawowej w Chrobrzu, w powiecie pińczowskim. Ustawiono je w szkolnej sali gimnastycznej, uczniowie mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie.
Edukatorzy z CNK objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska.
Krzysztof Haberko z Centrum Nauki Kopernik informuje dziennikarkę Radia Kielce, że dzięki wystawie objazdowej możemy zobaczyć esencję tego, co znajduje się w Centrum Nauki Kopernik. Jak dodaje, wśród wielu eksponatów jest i taki, którego zobaczyć się nie da, ale można go… poczuć. – Jedna osoba trzyma kule. W tej osobie kumuluje się prąd. A jak dotknie tę drugą osobę to w palcach poczuje przepływający prąd. Część eksponatów odnosi się do czystej fizyki, inne pokazują złudzenia optyczne, czy zagadnienia z biologii lub medycyny – wymienia Krzysztof Haberko.
Naukobus to program Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Na e-stronie Centrum Nauki Kopernik można przeczytać informację skierowaną do nauczycieli:
Nauka dla Ciebie! 20 mobilnych, interaktywnych eksponatów angażujących, doświadczeni edukatorzy i 2 samochody – znów ruszamy do szkół w całym kraju!
W ramach projektu Nauka dla Ciebie, realizowanego przez Centrum Nauki Kopernik wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, docieramy do miejsc, w których nieczęsto poznaje się prawa nauki przez samodzielne eksperymentowanie. W 2019 roku zamierzamy dotrzeć Naukobusem do 100 małych miejscowości, a Planetobusem do kolejnych 60.
W Naukobusie podróżuje nasza wystawa objazdowa „Eksperymentuj”. Dzięki współpracy z ministerstwem nie tylko ją rozbudowaliśmy o kolejne eksponaty, ale też wykonaliśmy jej kopię. To dlatego po Polsce jeżdżą już dwa Naukobusy. Oczywiście wozimy nie tylko eksponaty, ale i ideę – uczenie się przez eksperymentowanie.
Każda wizyta trwa 2 dni. W tym czasie eksponaty są rozstawione w szkole, a uczniowie, mogą z nich korzystać przez 6 godzin dziennie. Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata, a nasi edukatorzy dodatkowo objaśniają działanie eksponatów i pomagają zrozumieć prezentowane zjawiska z dziedziny fizyki, biologii i matematyki. Siedząc na wirującym krześle można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu, trójwymiarowy model ludzkiego ciała uczy tego, jak jesteśmy zbudowani, a łamigłówki to znakomity trening dla mózgu. Uczniowie otrzymują także „Poradnik młodego naukowca” z doświadczeniami, które mogą przeprowadzić w domu.
Naukobus to jednak nie tylko wystawa, ale także edukatorzy i badacze. Ci ostatni sprawdzają, jakie formaty zwiedzania wystawy mogą najlepiej przyczynić się do rozwoju kapitału naukowego.