RK: Na szczycie ulicy Sienkiewicza, opodal pomnika wieszcza noblisty stanęła bożonarodzeniowa szopka – mogłaby i w Busku?
Jest piękną ozdobą, a ustawiona w centrum miasta przypomina zabieganym kielczanom o istocie świąt Bożego Narodzenia. Przy głównym deptaku miasta, w pobliżu pomnika Henryka Sienkiewicza, stanęła imponująca szopka. Przygotowali ją pracownicy Radia eM w Kielcach. – informuje Radio Kielce
– Mamy osobę dzieciątka Jezus, mamy Świętą Rodzinę – Maryję ze świętym Józefem, są pasterze, są zwierzęta, czyli zgodnie z biblijnym opisem, który znajdziemy w Piśmie Świętym. Mamy również Kacpra, Melchiora i Baltazara, czyli Trzech Króli, którzy przyszli do Pana Jezusa ze swoimi darami i oczywiście mamy też taki polski charakter tej szopki. Jest zbudowana z drewnianych bali, pokryta czymś na kształt strzechy. Dodatkowo pojawiają się elementy związane ze świątecznym drzewkiem, czyli gałązki jodły i świerka – wymienia Piotr Michalec, zastępca redaktora naczelnego rozgłośni, podkreślając, ze stajenka jest najbardziej oczywistym symbolem świąt Bożego Narodzenia.
W tym miejscu szopka została zbudowana po raz trzeci, odkąd rozgłośnia przeniosła się do budynku przy ulicy Sienkiewicza. Jak dodaje Piotr Michalec, w tym roku kielczanie mogą ją podziwiać wcześniej.
– To dlatego, że chcemy przypomnieć wszystkim kielczanom, dlaczego świętujemy. Mam wrażenie, że w ferworze wszystkich zajęć i tempa życia zapominamy, o co chodzi w tym świątecznym czasie, a ta szopka w centrum miasta jest symbolem tego, że my naprawdę świętujemy narodzenie Pana Jezusa, a skoro są to jego urodziny, dobrze by go było zaprosić do swojego serca – zaznacza.
Jarosław Kruk:
– Polska 1053 lata temu przyjęła chrzest i stała się państwem chrześcijańskim,
– Święta Bożego Narodzenia ściśle łączą się z wiarą i tradycją chrześcijańską,
– Kościół katolicki w Polsce, według danych przekazywanych do GUS, w 2017 roku liczył 32,91 miliona ochrzczonych,
– Busko powstało jako miasto zakonu norbertanek i przez blisko 600 lat rozwijało się pod sprawnym zarządem sióstr, które na długo przed Feliksem Rzewuskim odkryły i wykorzystywały lecznicze właściwości lokalnych wód,
czy grzechem więc byłoby w słonecznym mieście ze złotą monstrancją w herbie ustawić, podobnie jak w Kielcach, bożonarodzeniową szopkę na czas tych radosnych świąt?
◙ Podobne informacje:
2 odpowiedzi na “RK: Na szczycie ulicy Sienkiewicza, opodal pomnika wieszcza noblisty stanęła bożonarodzeniowa szopka – mogłaby i w Busku?”
Ta zeszłoroczna bombka i 2 gwiazdy na Mickiewicza to w tym roku smakują jak odsmażany stary schabowy, hehehe, takie bogate miasto a w stare szaty się stroi 🙂
Na Fanpage UMiG Busko-Zdrój pisze: Zachęcamy do udziału w akcji Świetlna Stolica Polski. Możemy wspólnie wygrać 10 tys. zł (za najwięcej kliknięć w województwie) lub 40 tys. zł (w kraju), które w formie sprzętu AGD zostaną przekazane najbardziej potrzebującym. TRAGIFARSA KOMICZNA – w dobie walki z ociepleniem klimatu i produkcją CO2 rozświetla się miasto na maksa światłami zasilanymi prądem, który produkują elektrownie, które spalają węgiel, przy tej okazji z racji większego poboru prądu produkując dużo więcej CO2 i jeszcze bardziej ocieplając klimat Ziemi. Ja się pytam CZY TO MA SENS? Ludzi każe się za palenie węglem, podnosi ceny za prąd, płaci masakryczne kary za CO2, podnosi i inne ceny w imię walki z ociepleniem a tu równocześnie miasto-kurort-eko zużywa zwiększoną ilość prądu by wygrać 10 tysięcy i kupić lodówkę!!! ŻE-NA-DA i PA-RA-NO-JA!!! by wygrać 10 tys miasto wydaje dużo więcej za prąd!