RK: Myśliwiec wylądował w Busku - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Myśliwiec wylądował w Busku

4 listopada 2018 | Kamil Włosowicz - Radio Kielce / Jarosław Kruk | | 1 komentarz

Na skwerze u zbiegu ulic Langiewicza i Żeromskiego w Busku-Zdroju bezpiecznie wylądował samolot. Szkolno-bojowy myśliwiec Lim-2 ma służyć jako nowa atrakcja turystyczna uzdrowiskowej miejscowości. Trafił tam prosto z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Starania o jego pozyskanie podjął Zbigniew Wach, pasjonat lotnictwa i właściciel prywatnego Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej.

Szkolno-bojowy myśliwiec Lim-2 stanął na skwerze u zbiegu ulic Langiewicza i Żeromskiego w Busku-Zdroju. Na zdjęciu: inicjator jego sprowadzenia do Buska-Zdroju, pasjonat lotnictwa i właściciel Muzeum Techniki Wojskowej i Ochrony Przeciwlotniczej Zbigniew Wach. Busko-Zdrój. 31.10.2018 / Fot. Kamil Włosowicz / Radio Kielce

Wszystko zaczęło się od pozyskanej ze złomu dziesięć lat temu niemieckiej armaty przeciwlotniczej. Po jej solidnym liftingu działo z okresu II wojny światowej zaczęło służyć buskiej grupie rekonstrukcji historycznej na różnych pokazach i w filmach. Na swoim koncie pasjonaci historii i lotnictwa z Buska-Zdroju mają udział w takich produkcjach jak: „Miasto 44” czy „Dywizjon 303”.

Zbigniew Wach informuje, że muzeum powstało dwa lata temu. Dzięki jego założeniu, działacze otwarli sobie drogę do sprowadzenia tego, o czym marzyli najbardziej, czyli samolotu. Ten w formie depozytu przekazało Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Z inicjatywy jego dyrektora powstał program „Pod dobrymi skrzydłami”, który zakłada przekazywanie niektórych egzemplarzy do muzeów prywatnych. Tam maszyny przechodzą renowację, a następnie są prezentowane jako eksponaty.

Lim-2 w warsztacie Zbigniewa Wacha wylądował w kwietniu tego roku. By móc cieszyć oczy mieszkańców i kuracjuszy musiał jednak przejść szereg zabiegów renowacyjnych. Remont nie był łatwy, zważywszy, że myśliwiec ma 63 lata. Pierwsze, jednomiejscowe modele Lim-2 trafiły do Polski w latach 50. Jego dwumiejscowa, wersja produkowana była w latach 60. w Mielcu, na licencji radzieckiej. – To stosunkowo mały, ale niezwykle zwinny i zwrotny samolot myśliwski – podkreśla właściciel muzeum.

Zbigniew Wach liczy, że myśliwiec stanie się nową atrakcją turystyczną Buska-Zdroju. Dodaje, że może być również wabikiem dla spragnionych historii mieszkańców i turystów, którzy po obejrzeniu samolotu mogą udać się do sąsiadującego z nim muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej. – Zainteresowanie samolotem jest ogromne. Ludzie zatrzymują się, fotografują i pytają, jak maszyna trafiła do Buska.

Długość samolotu to ponad 10 metrów, podobnie rozpiętość skrzydeł. Wysokość z kolei to prawie 4 metry. Myśliwiec w najbliższym czasie ma zostać również podświetlony. Tak, by okazale prezentował się również po zmierzchu. W kabinie maszyny siedzi manekin ubrany w oryginalny, lotniczy kombinezon. Niewykluczone, że w kurorcie wyląduje również kolejny samolot.

źródło: Radio.Kielce.pl

◙ Ciekawostka: Rankiem 27 marca 1968 r. w Rosji rozbił się pierwowzór Lim-2 – myśliwiec odrzutowy MiG-15 , w którym znajdowali się pierwszy pilot-kosmonauta Jurij Gagarin i pułkownik Władimir Seriogin. Rozwinięcie wątku w artykule: Dlaczego naprawdę zginął Gagarin – po kliknięciu na link

 

samolotypolskie.pl: – Samolot myśliwski, szturmowy, rozpoznawczy Lim-1 / Lim-2, 1952

muzea.net: – Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej w Busku – Zdroju

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “RK: Myśliwiec wylądował w Busku”

  1. Karol pisze:

    Szacun Panie Zbigniewie! Takich ludzi z pasją w Busku potrzeba! Dużo zdrowia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl