RK: Monumentalne dzieło Mozarta w murach wiślickiej bazyliki zachwyciło publiczność. | XXVIII MFM im. Krystyny Jamroz - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Monumentalne dzieło Mozarta w murach wiślickiej bazyliki zachwyciło publiczność. | XXVIII MFM im. Krystyny Jamroz

9 lipca 2022 | | | 3 komentarze

Monumentalne dzieło – Wielka msza c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiała w środę wieczorem (6 lipca) w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy. Licznie zgromadzona publiczność gorącymi brawami nagrodziła to wykonanie. W ramach bisu artyści ponownie wykonali ostatnią część utworu. Wydarzenie odbyło się w ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. informuje 7.07.2022 portal Radio Kielce

Wielka msza c-moll to jedna z najpiękniejszych kompozycji austriackiego twórcy. U podłoża jego powstania znalazła się miłość. Jak mówi Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu, był to utwór wotywny.

Mozart’ obiecał, że napisze mszę, kiedy wybitna sopranistka, Konstancja Weber, zostanie jego żoną. Tak też się stało. Od samego początku to właśnie tej śpiewaczce była dedykowana partia sopranowa, stąd jest ona najbardziej reprezentatywna dla tego dzieła. Mozart go nie dokończył. Różni muzycy próbowali je zrekonstruować. Wersja, którą my wybraliśmy, można powiedzieć, że jest najbliższa oryginałowi. Niewiele jest w niej poprawek – wyjaśnia.

Prawie setka artystów

W wykonaniu Wielkiej mszy c-moll w Wiślicy udział wzięło prawie 100 artystów. Kolegiata z trudem pomieściła Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Świętokrzyskiej i Chór Filharmoników z Katowic. Wraz z nimi wystąpiła czwórka solistów: Paulina Horajska – sopran, Urszula Kryger – mezzosopran, Maciej Kwaśnikowski – tenor i Wojciech Gierlach – bas.

>>> Piękno muzyki . O Wielkiej Mszy c-moll Mozarta  <<<
WszystkoCoNajwazniejsze.pl, Piotr Orawski ♂

Chór i orkiestrę poprowadził maestro Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej. Widząc gorące przyjęcie występu przez publiczność nie krył satysfakcji i radości.

Utwór wzruszający, fantastyczni wykonawcy, z którymi się świetnie pracowało. Całość przygotowaliśmy w czasie tygodnia. To była ogromna praca, ze względu na różnorodność muzyczną, dramaturgiczną, artykulacyjną. Trzeba było spiąć razem chór, czwórkę solistów i orkiestrę. Cztery lata temu powstały plany, żeby zrobić ten koncert, ale nie mogliśmy ich zrealizować. Dlatego dziś to jest dodatkowe szczęście, że wreszcie się udało. Sądząc po reakcjach, publiczność jest zadowolona, my również nie mamy powodu do wstydu – ocenił.

Wiślica znów w centrum uwagi

Na przeszkodzie do wcześniejszej realizacji dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta stanęły… – cały artykuł i galeria zdjęć na źródłowej stronie Radia Kielce


◙ Podobne informacje:

Recital fortepianowy Kamila Pacholca. Koncert z najwyższej artystycznej półki | XXVIII MFM im. Krystyny Jamroz

RK: Wrażliwość, emocje i chopinowski talent. Martin Garcia Garcia zachwycił buską publiczność. | XXVIII MFM im. Krystyny Jamroz

Dziś – 2 lipca 2022 r. – inauguracja XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. O godzinie 15:00 bezpłatny Koncert Chórów Akademickich w Muszli koncertowej Parku Zdrojowego

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “RK: Monumentalne dzieło Mozarta w murach wiślickiej bazyliki zachwyciło publiczność. | XXVIII MFM im. Krystyny Jamroz”

  1. Meloman pisze:

    Zastanawiam się, czy ten festiwal jest dla publiczności kupującej bilety po cenach jak w Moskwie, czy może bardziej dla oficjeli wchodzących na wejściówkach bezpłatnych (czyli na koszt podatników), czy może dla znajomych Jaronia, którym bodaj co roku daje zarobić?
    Takie przynajmniej wrażenie powstaje, gdy porównuję program z różnych lat, w znacznej mierze wykonawcy ci sami.

  2. Do Melomana pisze:

    Mam identyczne wrażenie, ale gdy to napisałem pod innym postem, to zaraz jakis obrońca się znalazł, ciekawe kto to…

  3. klasa robotnicza pije szampana i je kawior ustami swoich przedstawicieli pisze:

    Tak się mawiało ironicznie za czasów PRL. Choć PRL i komuna skończyły się ponad 30 lat temu, to proszę się zastanowić czy powiedzenie straciło na aktualności? w szczególności w Busku-Zdroju?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl