RK: Kurozwęki słyną już nie tylko z bizonów, ale także z...piwa - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Kurozwęki słyną już nie tylko z bizonów, ale także z…piwa

8 grudnia 2018 | Wiktor Dziarmaga - Radio Kielce / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

W kompleksie pałacowym w Kurozwękach otwarto pierwszy w województwie świętokrzyskim browar restauracyjny. Będą w nim produkowane lokalne piwa przygotowywane na oczach gości. Restauracja i browar mieszczą się w nowo wybudowanym obiekcie, tuż za wjazdem na teren kompleksu pałacowego.

Pałac w Kurozwękach , 27 maja 2018 / źródło: Wikipedia, autor: Krkpr

Za budowę browaru, uruchomienie produkcji i uwarzenie pierwszego piwa odpowiedzialny jest piwowar Krzysztof Ozdarski. Jak wyjaśnia, cała aparatura browaru została sprowadzona z Monachium. Na parterze oprócz sali restauracyjnej mieści się także warzelnia i fermentownia, w których są specjale kadzie i zbiorniki. To w nich warzone są dwa rodzaje lokalnego piwa.

– Warzelnia, która mieści się w restauracji nazywana była sercem browaru. To tutaj zachodzi najważniejszy etap procesu, czyli zacieranie. W drugiej części budynku mieszą się zbiorniki fermentacyjno – leżakowe. W Kurozwękach będziemy warzyć dwa piwa. Pierwsze z nich, to piwo jasne „Złoto Kurozwęk”, typowy Pils z podkreśloną goryczką i aromatem chmielowym. Drugi, to „Pan Paweł” – piwo marcowe, nieco mocniejsze od poprzedniego – wyjaśnia piwowar.

Otwarciu browaru towarzyszyła degustacja przygotowanych piw. Michał Popiel, współwłaściciel Zespołu Pałacowego i Stadniny Koni w Kurozwękach liczy, że nowa atrakcja przyciągnie jeszcze większą liczbę turystów. – Piwowarnia była tutaj w Kurozwękach od zawsze, chcieliśmy wrócić do dawnych tradycji – mówił Michał Popiel.

Pomysłodawców i właścicieli … – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

źródło: Radio Kielce

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl