RK: Dobra wiadomość dla kielczan! Radni zdecydowali - nie będzie podwyżek cen biletów w komunikacji miejskiej! a w Busku, czy nie podrożeje ciepło? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Dobra wiadomość dla kielczan! Radni zdecydowali – nie będzie podwyżek cen biletów w komunikacji miejskiej! a w Busku, czy nie podrożeje ciepło?

7 czerwca 2019 | Radio Kielce Wiktor Dziarmaga 06.06.2019 12:31 / Jarosław Kruk 07.06.2019 | | 0 komentarzy

Nie będzie podwyżek cen biletów w komunikacji miejskiej w Kielcach. Projekt uchwały został wycofany z porządku obrad sesji. Wniosek poparło 19. radnych. Jak informowaliśmy propozycja władz miasta wzbudziła sporo kontrowersji.

Sesja Rady Miasta Kielce. (Od lewej:) Joanna Winiarska – wiceprzewodnicząca Rady Miasta Kielce, Kamil Suchański – przewodniczący Rady Miasta Kielce, Danuta Papaj – pełnomocnik prezydenta Kielc i Jarosław Karyś – wiceprzewodniczący Rady Miasta Kielce – Kielce. 06.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Uchwałę negatywnie zaopiniowały: komisja finansów oraz gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. Według planu bilet normalny miał zdrożeć z 3 złotych do 3 złotych 40 groszy, a ulgowy z 1,50 do 1,70 złotych.

W założeniu podwyżki miały przynieść oszczędności rzędu 4 milionów złotych. Władze miasta argumentowali decyzję coraz mniejszymi przychodami z biletów, co jednocześnie przekłada się na … – cały artykuł z galerią zdjęć na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

8  Radio Kielce: – ZTM wprowadza zmiany. Droższe bilety, mniej linii


Kotłownia na Piłsudskiego.  / źródło: google.com

Tymczasem w słonecznym mieście 30 maja Rada Miejska na VIII Sesji głosami 16 radnych uchwaliła, iż  Gmina Busko-Zdrój występuje z funkcjonującego od 1992 roku Komunalnego Związku Ciepłownictwa „Ponidzie”. Samorząd gminny zamierza powołać spółkę prawa handlowego.
Nowy wiceburmistrz, Michał Maroński, który do niedawna przez blisko dwa lata „dyrektorował” KZC Ponidzie, informuje, że KZC „Ponidzie”, to jedyny tego typu twór prawny w Polsce, który działa w oparciu o ustawę o samorządzie gminnym, a nie w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, czy na mocy prawa handlowego, a to powoduje to bardzo dużo komplikacji, chociażby w przypadku pozyskiwania środków zewnętrznych, unijnych. Uniemożliwia swobodę działania.

– To kierunek najbardziej właściwy do dalszego rozwoju KZC „Ponidzie”. Jako Związek Międzygminny nie ma możliwości uzyskiwania dochodu. Natomiast spółka już może. To poszerza horyzonty i możliwości funkcjonowania takiej spółki zarówno w przypadku świadczenia usług zewnętrznych i poszerzaniu nie tylko oferty ciepłowniczej – mówi Radiu Kielce  zastępca burmistrza Michał Maroński.

Na pozór wszystko ładnie, ale… jak zauważa internauta Darek w komentarzach pod artykułem  „RK: Busko nie chce już być w KZC „Ponidzie” ” :

„Michał Maroński tłumaczy, że to będzie spółka miejska, działająca na podobnych zasadach, jak Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej.”

Warto przypomnieć, jak to za kadencji Jaśnie Pana Burmistrza Wąsowicza zrobiono to samo, czyli przekształcono MGZK (Miejsko-Gminny Zakład Komunalny) w MPGK Sp. z o.o. (Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością).

Czym to skutkowało i skutkuje nadal? Wieloma kwestiami. Między innymi tym, że radni miejscy nie mają prawa kontrolować „komunalki”, ponieważ jest spółką prawa handlowego, a wcześniej mieli takie prawo, jak komunalka była jednostką miasta i gminy. (Taką informację otrzymałem bezpośredni od radnego, przy okazji rozmowy o „komunalce”).

Warto tu też zwrócić uwagę z jednej strony na to, jak słono płacimy w Busku za wodę i ścieki, a z drugiej jak wysokie są na przykład zarobki Prezesa MPGK Krzysztofa Kryczki.
Czy KZC Ponidzie po przekształceniu w spółkę pójdzie podobną drogą?

Czy rzeczywiście radni miejscy nie mają prawa kontrolować spółek prawa handlowego? Jeśli tak jest istotnie, to powołanie w miejsce KZC „Ponidzie” spółki prawa handlowego „KZC Busko”, monopolisty na lokalnym rynku ciepłowniczym, może oprócz „poszerza horyzontów i możliwości funkcjonowania” skutkować dowolnością ustalania zarobków i cen, a w konsekwencji np. podniesieniem cen ciepła, na co radni już nie będą mieli wpływu.

Niestety nie wszystkie „rewitalizacje” w mieście słońca są zasadne i niosą korzyści. W mojej ocenie, jak również 100% rozmówców,  negatywnym przykładem jest choćby rozwiązanie w 2015 r. Zespołu Obsługi Przedszkoli i Szkół.  ZOPiS, jako wyspecjalizowana jednostka, która przez lata efektywnie zajmowała się obsługą administracyjno-księgową szkół samorządowych, została zastąpiona liczniejszym „pospolitym ruszeniem”, zatrudnianym przez poszczególne placówki oświatowe na ułamki etatów. A tymczasem na „wolnym rynku” nastąpiło zjawisko odwrotne – powstały wyspecjalizowane firmy księgowe, świadczące usługi rachunkowe dla wielu przedsiębiorców. Robią to zapewne na wyższym poziomie i taniej, skoro właściciele zlecają im obsługę.

Oby w kwestii produkcji i zaopatrzenia mieszkańców w ciepło nie doszło do zamiany przysłowiowej siekierki na kijek.

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl