RK: „Czyste powietrze” - rusza nabór wniosków - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: „Czyste powietrze” – rusza nabór wniosków

21 stycznia 2019 | IAR / Radio Kielce / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

Od dziś można ponownie składać wnioski w ramach programu „Czyste powietrze”. Program ruszył we wrześniu 2018 roku jednak z powodu wprowadzenia do niego zmian związanych ze sposobem rozliczania dotacji na termomodernizację oraz wymianę starych nieefektywnych źródeł ciepła został na kilka tygodni wstrzymany.

źródło: stopsmog.com.pl

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wyjaśnia, że ubiegający się o dofinansowanie będą mogli skorzystać z nowych form rozliczenia dotacji. Od 1 stycznia dotacja otrzymana w ramach programu „Czyste powietrze” jest wolna od podatku – nie wlicza się w przychód, który wykazujemy w podatku PIT. Poza tym środki finansowe, które beneficjent poniesie na termomodernizację czy wymianę pieca, będzie mógł wliczyć w koszty uzyskania przychodu, czyli uzyska z tego zwrot podatku.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Kazimierz Kujda wyjaśnia, że program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań w domach jednorodzinnych. Wnioski do regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska można składać na: termorenowację domów i wymianę źródeł ciepła, podłączenia do sieci gazowej, do sieci ciepłowniczej, pomp cieplnych lub do odnawialnych źródeł energii. Wnioski można składać osobiście lub przez internet za pośrednictwem portalu beneficjenta.

Kazimierz Kujda wyjaśniał, że w ramach programu „Czyste powietrze” zaleca się przede wszystkim składanie wniosków na termomodernizację domów jednorodzinnych. Efektowność cieplna domów podnoszona jest przede wszystkim poprzez wymianę okien, drzwi, ocieplenie ścian i dachów. Dopiero po takich działaniach, które mogą nawet o 60 procent zmniejszyć zapotrzebowanie budynku na ciepło, powinno się planować wymianę pieca grzewczego.

Do tej pory do regionalnych oddziałów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska wpłynęło około 25 tysięcy wniosków dotyczących dofinansowania do termorenowacji czy wymiany starych nieefektywnych źródeł ciepła.

Program będzie realizowany przez dziesięć lat, a suma dotacji ma wynieść ponad … – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl