I ❤ Ponidzie: Cudze chwalicie, swego nie znacie. Weekendowy spacer po mniej znanych miejscach na Ponidziu | Radio Kielce
Wśród znanych i lubianych miejsc Ponidzia wymienia się zawsze górę z renesansową kaplicą Świętej Anny, wczesnośredniowieczne Grodzisko w Stradowie, a do tego bajkowy Pacanów, królewską Wiślicę i Nowy Korczyn, malowniczy Pińczów, czy uzdrowiskowe Busko. Zdecydowanie warto je odwiedzić. Jednak przy odrobinie wysiłku możemy odkryć inne mniej znane, ale równie niezwykłe i zaskakujące miejsca. Oto 10 wyjątkowych miejsc, które czekają na odkrycie – są tego warte.
Świętokrzyskie Mazury, czyli „Stawy na Górkach”
Górki♂, wieś w gminie Wiślica w powiecie buskim, położona jest wzdłuż drogi wojewódzkiej 771 na odcinku z Wiślicy w stronę Nowego Korczyna. Tu znajduje się duży, około 350 hektarowy kompleks kilkudziesięciu malowniczych stawów. Służą nie tylko hodowli ryb, ale są przede wszystkim atrakcyjnym terenem dla ornitologów. To raj dla ptaków i ich obserwatorów.
>>> Świętokrzyskie Mazury. Widok 327 hektarów lustra wody robi duże wrażenie [ZDJĘCIA] <<<
wyborcza.pl [05.06.2021]: – O tych stawach mówi się: morze wiślickie lub świętokrzyskie Mazury. Służą nie tylko do hodowli ryb, ale stanowią również ostoję ptactwa wodnego…♂
Stawy hodowlane, których początki sięgają średniowiecza, są pełne ryb, czyli pożywienia przyciągającego ptaki. Jest to obszar Natura 2000 Dolina Nidy – największej rzeki w regionie. A nieopodal rozciąga się też Dolina Wisły. Ten wodny obszar chętnie odwiedzają ptaki, wykorzystując go również w okresie lęgowym.
Gniazdują tu dziesiątki tysięcy ptaków, a wśród nich rzadkie gatunki, np.: gęsi bernikle, czaple modronose czy gęsiówki egipskie. Pojawiają się również ptaki drapieżne: błotniaki łąkowe i stawowe. Można też zobaczyć bąki, bączki, czernice, gęsi gęgawy, podróżniczki, rybitwy czarne, zielonki. Sporadycznie nad stawami gniazdują podgorzałki, a na pobliskich łąkach rycyki. W okolicy pojawia się też: bocian czarny, czapla biała, ohar.
Zakopane Ponidzia… lub Giewont Ponidzia
Tak potocznie nazywa się Wolę Chroberską♂ w gminie Złota. Ta malownicza i górska wioska położona jest wśród lasów sosnowych i otoczona wzniesieniami. Przy trasie prowadzącej do wsi znajduje się wzgórze mierzące około 250 metrów, z krzyżem górującym nad położoną w dole wioską.
Jedna z legend mówi, że krzyż ten został postawiony na pamiątkę epidemii cholery, która zdziesiątkowała wieś. Inna, że gospodarz, który uprawiał tam pole, spadł ze stromego wzgórza. O dziwno, nic mu się nie stało. A krzyż postawiono z wdzięczności za jego ocalenie.
Nie ma tu żadnego szlaku, który wiedzie na szczyt. Jest jedynie wydeptana, zapewne przez miejscowych dbających o krzyż, wąska ścieżka. Zbocza wzgórza są dość strome, ale widoki spektakularne i zapierające dech w piersiach.
– Niezwykle efektownie okolica Woli wygląda zimą. Pejzaże niczym z naszych polskich Tatr. Można powiedzieć, że Wola Chroberska to Zakopane gminy Złota. Jest tu unikalny mikroklimat, na co najlepszym dowodem jest fakt, że właśnie w tej miejscowości ludzie żyją najdłużej w naszej okolicy – podkreślają władze gminy.
Jarosław Kruk: Wszystkim odwiedzającym Ponidzie serdecznie proponuję, by obok takich perełek jak w w/w artykule Radia Kielce, obok takich pereł jak Wiślica, Pińczów, Nowy i Stary Korczyn, Chroberz, Młodzawy Małe, Michałów, Zagość, Strożyska, obok Jędrzejowa, Pacanowa, Stopnicy i Oleśnicy♂, koniecznie odwiedzić malowaną wieś Zalipie, w której kwiaty kwitną przez cały rok♂!
Zalipie, wprawdzie leży już po drugiej, galicyjskiej, stronie Wisły to przecież z tamtejszego Domu Malarek♂ dużo bliżej do Nidy niż choćby z Buska-Zdroju! A przede wszystkim Zalipie jest to unikatowa, wyjątkowa na skalę światową atrakcja, z którą Ponidzie moim skromnym zdaniem powinno blisko współpracować na niwie turystycznej.
◙ Podobne informacje:
I ❤ Ponidzie: Kościółek św. Stanisława Chotelku – prezentacja 3D
I ❤ Ponidzie: Dobrowoda – uroczystości odpustowe ku czci św. Andrzeja Boboli, patrona Polski – 16.05
I ❤ Ponidzie: Grodzisko w Stradowie – jedno z największych i najbardziej malowniczych w Polsce