Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy - za ponad 23 miliony przywrócą naturze 400 hektarów w gminie Kije - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy – za ponad 23 miliony przywrócą naturze 400 hektarów w gminie Kije

27 marca 2019 | Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego 27.03.2019 / Jarosław Kruk 27.03.2019 | | 0 komentarzy

W siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych w Kielcach w środę, 27 marca, odbyła się konferencja otwierająca wart blisko 5,5 miliona euro projekt LIFE pn. „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy ” . Głównego beneficjenta, Województwo Świętokrzyskie, reprezentowali marszałek Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Marek Jońca.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Na spotkaniu zaprezentowane zostało całe przedsięwzięcie i towarzyszące mu działania. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Polską Akademią Nauk – Instytutem Ochrony Przyrody w Krakowie, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie oraz Lasami Państwowymi – Nadleśnictwem Pińczów.

Gośćmi konferencji byli także przedstawiciele partnerów projektu: Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie dr hab. prof. IOP PAN Tadeusz Zając i mgr Adam Ćmiel; Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Pińczów Nadleśniczy Andrzej Wójciak; Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zastępca dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Piotr Kacprzak, kierownik zespołu ds. promocji i mediów Edyta Nowicka i starszy specjalista w wydziale ochrony lasu Jacek Koba.

LIFE jest instrumentem finansowym Unii Europejskiej, który poświęcony jest wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony i poprawy jakości środowiska oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian. Spośród 41 beneficjentów z Polski, którzy wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Komisję Europejską w kwietniu 2017 roku, jedynie trzech wnioskodawców otrzymało dofinansowanie na realizację przedsięwzięć, w tym projekt pn.„Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”.

Zgodnie z warunkami podpisanych umów Komisja Europejska dofinansowuje 60% wartości projektu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 30% a wkład własny beneficjentów wynosi 10%. Ogólna wartość projektu – 5.473.145 Euro tj. 23.132.247 PLN. Beneficjentem koordynującym jest Województwo Świętokrzyskie – Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, natomiast współbeneficjentami: Polska Akademia Nauk – Instytut Ochrony Przyrody w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Pińczów.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Głównym przedmiotem projektu jest podjęcie działań mających na celu odtworzenie stabilnego reżimu hydrologicznego, który stworzy warunki do przywrócenia unikalnych walorów przyrodniczych w obrębie delty śródlądowej Nidy w rejonie wsi Umianowice, gmina Kije. Celem pośrednim jest restytucja wypasów krów, które od kilkudziesięciu lat, na tym terenie nie były prowadzone. Pozwoli to, na utrzymanie siedlisk przyrodniczych we właściwym stanie a także umożliwi utworzenie nowych miejsc pracy.

Dodatkowym celem projektu jest aktywizacja lokalnej społeczności w zakresie podniesienia świadomości ekologicznej, związanej z zagrożeniem i potrzebą ochrony jednego z najcenniejszych ekosystemów Ponidzia, jak również edukacja skierowana do szerokiej grupy odbiorców, szczególnie dzieci i młodzieży.

Powierzchnia objęta projektem wynosi około 400 ha. Czas realizacji – 6 lat tj. od stycznia 2019 do końca 2024. Miejsce realizacji: obszary Natura 2000 położone na terenie gmin: Kije, Pińczów i Imielno. Planowane działania w ramach projektu to między innymi:
− czynna ochrona starorzeczy w obrębie „delty umianowickiej”,
− czynna ochrona lasów łęgowych, zmienno wilgotnych łąk trzęślicowych, łąk użytkowanych ekstensywnie, odtworzenie murawy kserotermicznej,
−czynna ochrona bociana białego i bielika oraz ptaków trzcinowisk, turzycowisk i otwartych łąk,
−inicjacja wypasu krów,
reintrodukcja żółwia błotnego, restytucja populacji kumaka nizinnego, traszki grzebieniastej, skójki gruboskorupowej, zatoczka łamliwego i poczwarówki jajowatej,
−kanalizowanie ruchu turystycznego poprzez instalację małej infrastruktury turystycznej (platformy obserwacyjne, czatownie, wiaty, kładki i tablice informacyjno – edukacyjne),
−kompleksowy monitoring siedlisk przyrodniczych i populacji zwierząt podlegających ochronie,
−realizacja warsztatów edukacyjnych, szkoleń, festynów skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

8   swietokrzyskie.pro: – Przywrócą bogactwo przyrodnicze Nidy [FOTO]
8   onet.pl: – Ruszył projekt przywrócenia unikalnych walorów delty Nidy
8   Radio Kielce: – Tęsknota za dawną Nidą. Rozpoczyna się wyjątkowy projekt

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl