Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy – za ponad 23 miliony przywrócą naturze 400 hektarów w gminie Kije
W siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych w Kielcach w środę, 27 marca, odbyła się konferencja otwierająca wart blisko 5,5 miliona euro projekt LIFE pn. „Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy ” . Głównego beneficjenta, Województwo Świętokrzyskie, reprezentowali marszałek Andrzej Bętkowski i członek Zarządu Marek Jońca.
Na spotkaniu zaprezentowane zostało całe przedsięwzięcie i towarzyszące mu działania. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Polską Akademią Nauk – Instytutem Ochrony Przyrody w Krakowie, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie oraz Lasami Państwowymi – Nadleśnictwem Pińczów.
Gośćmi konferencji byli także przedstawiciele partnerów projektu: Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie dr hab. prof. IOP PAN Tadeusz Zając i mgr Adam Ćmiel; Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Pińczów Nadleśniczy Andrzej Wójciak; Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zastępca dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Piotr Kacprzak, kierownik zespołu ds. promocji i mediów Edyta Nowicka i starszy specjalista w wydziale ochrony lasu Jacek Koba.
LIFE jest instrumentem finansowym Unii Europejskiej, który poświęcony jest wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony i poprawy jakości środowiska oraz wpływu człowieka na klimat i dostosowania się do jego zmian. Spośród 41 beneficjentów z Polski, którzy wzięli udział w konkursie ogłoszonym przez Komisję Europejską w kwietniu 2017 roku, jedynie trzech wnioskodawców otrzymało dofinansowanie na realizację przedsięwzięć, w tym projekt pn.„Renaturyzacja śródlądowej delty rzeki Nidy”.
Zgodnie z warunkami podpisanych umów Komisja Europejska dofinansowuje 60% wartości projektu, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 30% a wkład własny beneficjentów wynosi 10%. Ogólna wartość projektu – 5.473.145 Euro tj. 23.132.247 PLN. Beneficjentem koordynującym jest Województwo Świętokrzyskie – Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, natomiast współbeneficjentami: Polska Akademia Nauk – Instytut Ochrony Przyrody w Krakowie, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Pińczów.
Głównym przedmiotem projektu jest podjęcie działań mających na celu odtworzenie stabilnego reżimu hydrologicznego, który stworzy warunki do przywrócenia unikalnych walorów przyrodniczych w obrębie delty śródlądowej Nidy w rejonie wsi Umianowice, gmina Kije. Celem pośrednim jest restytucja wypasów krów, które od kilkudziesięciu lat, na tym terenie nie były prowadzone. Pozwoli to, na utrzymanie siedlisk przyrodniczych we właściwym stanie a także umożliwi utworzenie nowych miejsc pracy.
Dodatkowym celem projektu jest aktywizacja lokalnej społeczności w zakresie podniesienia świadomości ekologicznej, związanej z zagrożeniem i potrzebą ochrony jednego z najcenniejszych ekosystemów Ponidzia, jak również edukacja skierowana do szerokiej grupy odbiorców, szczególnie dzieci i młodzieży.
Powierzchnia objęta projektem wynosi około 400 ha. Czas realizacji – 6 lat tj. od stycznia 2019 do końca 2024. Miejsce realizacji: obszary Natura 2000 położone na terenie gmin: Kije, Pińczów i Imielno. Planowane działania w ramach projektu to między innymi:
− czynna ochrona starorzeczy w obrębie „delty umianowickiej”,
− czynna ochrona lasów łęgowych, zmienno wilgotnych łąk trzęślicowych, łąk użytkowanych ekstensywnie, odtworzenie murawy kserotermicznej,
−czynna ochrona bociana białego i bielika oraz ptaków trzcinowisk, turzycowisk i otwartych łąk,
−inicjacja wypasu krów,
−reintrodukcja żółwia błotnego, restytucja populacji kumaka nizinnego, traszki grzebieniastej, skójki gruboskorupowej, zatoczka łamliwego i poczwarówki jajowatej,
−kanalizowanie ruchu turystycznego poprzez instalację małej infrastruktury turystycznej (platformy obserwacyjne, czatownie, wiaty, kładki i tablice informacyjno – edukacyjne),
−kompleksowy monitoring siedlisk przyrodniczych i populacji zwierząt podlegających ochronie,
−realizacja warsztatów edukacyjnych, szkoleń, festynów skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
8 swietokrzyskie.pro: – Przywrócą bogactwo przyrodnicze Nidy [FOTO]
8 onet.pl: – Ruszył projekt przywrócenia unikalnych walorów delty Nidy
8 Radio Kielce: – Tęsknota za dawną Nidą. Rozpoczyna się wyjątkowy projekt
◙ Podobne informacje: