Ptaki już śpiewają, czyli nadchodzi wiosna. Można już wieszać budki lęgowe dla ptaków!
Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Nadchodzącą porę roku czują przede wszystkim ptaki, które stają się coraz aktywniejsze. Z ciepłych krajów wracają kolejne gatunki. Jeśli chcemy, żeby w budkach lęgowych jeszcze w tym roku zagnieździły się ptaki, budki należy powiesić jak najwcześniej. – Najlepiej teraz w lutym, bo wiele gatunków ptaków zaczyna lęgi już w marcu. – informują: Radio Kielce i Radio Kraków
Jak informuje ornitolog Jarosław Sułek, wiceprezes Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach, w ostatnim czasie w okolicach Chęcin zaobserwowano między innymi śpiewające lerki♂. Coraz liczniej pojawiają się także żurawie.– Oznaki nadchodzącej wiosny możemy usłyszeć także już obok nas. Wiosennie śpiewają już sikorki, czy kosy – te są aktywne zwłaszcza o poranku i wieczorami. Ponadto sroki, gawrony i gołębie sierpówki już poprawiają swoje gniazda – dodaje.
>>> Zielone Lekcje Czajki Majki: Dlaczego ptaki śpiewają? <<<
Jarosław Sułek zwraca uwagę, że najlepiej przed świtem wsłuchiwać się w śpiew ptaków. Wtedy brzmi on najlepiej.
– Obecnie w regionie najłatwiej usłyszeć kosy. Te usłyszymy zarówno w Kielcach, jak i w mniejszych miasteczkach oraz na wsiach. Poza nimi poranne koncerty dają także rudziki. Natomiast osoby, które nie preferują porannego wstawania, w ciągu dnia mogą słuchać śpiewu sikorki modrej i bogatki – wylicza.
Ornitolog wyjaśnia, że jeszcze trzeba będzie poczekać na powrót jaskółek. Wcześniej możemy spodziewać się przylotu bocianów, które powinny pojawić się już… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce♂
>>> Gdyby rodzimi konsumenci wydawali o 1 proc. więcej na polskie produkty, w gospodarce zostawałoby dodatkowo 6,6 mld zł rocznie <<<
Jeśli chcemy, żeby w budkach lęgowych jeszcze w tym roku zagnieździły się ptaki, budki należy powiesić jak najwcześniej. – Najlepiej teraz w lutym, bo wiele gatunków ptaków zaczyna lęgi już w marcu – powiedział we wtorek PAP ornitolog dr Marian Stój.
– Wysokość powieszenia budki lęgowej zależy od gatunku ptaka, np. dla sikor i kaczek wieszamy dość nisko – ok. dwóch metrów od ziemi, dla szpaka cztery-sześć metrów, a dla sów osiem-dziesięć metrów. Najlepszym materiałem budowlanym są deski drzew iglastych – wyjaśnił dr Stój. Dodał, że w okolicach, gdzie występują kuny, wiewiórki lub popielice, otwór budki należy dodatkowo zabezpieczyć.
Budki wieszamy w miejscach osłoniętych od wiatru i nadmiernego nagrzewania ich przez słońce. Powinny być zawieszane w pewnej od siebie odległości, np. dla sikor minimalna odległość to ok. 50 m, dla muchołówek ok. 30 m, a dla sów 300-500 m.
– Powinniśmy pamiętać, że budki lęgowe są jedynie namiastką naturalnych dziupli, dlatego należy chronić stare dziuplaste drzewa – podkreślił przyrodnik.
Jak zaznaczył, korzystniej jest jednak przymocować budki jesienią. Ptaki przyzwyczają się wtedy do ich wyglądu, a w zimie mogą także w nich nocować. Budki lęgowe można wieszać na drzewach, budynkach, żerdziach, czy słupach.
Wieszając budki lęgowe, pomagamy ptakom, zwłaszcza… – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kraków♂
◙ Podobne informacje:
RK: Kazimierza wydała wojnę komarom i montuje budki dla jerzyków – może warto i w Busku?
RB: Zaczęły się wiosenne prace nad łąkami kwietnymi w Białymstoku – a w Busku?
Jedna odpowiedź do “Ptaki już śpiewają, czyli nadchodzi wiosna. Można już wieszać budki lęgowe dla ptaków!”
[…] Ptaki już śpiewają, czyli nadchodzi wiosna. Można już wieszać budki lęgowe dla ptaków! […]