PR24: "Maska nie ochroni przed infekcją". WHO o zagrożeniu koronawirusem - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR24: „Maska nie ochroni przed infekcją”. WHO o zagrożeniu koronawirusem

1 marca 2020 | PolskieRadio24.pl 26.02.2020 / Jarosław Kruk 01.03.2020 | | 2 komentarze

Noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, sami jesteśmy zakażeni koronawirusem 2019-nCoV albo podejrzewamy u siebie zakażenie. Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk – radzą eksperci na internetowej stronie WHO. – informuje portal PolskieRadio24.pl

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają noszenie maseczek (i zgłaszanie się do lekarza) wszystkim osobom mającym gorączkę, trudności z oddychaniem, kichającym i kaszlącym. Takie działanie profilaktyczne praktykowane jest od wielu lat na przykład w Japonii. Zdrowi potrzebują maseczek tylko wówczas, gdy opiekują się przebywającą w tym samym pomieszczeniu osobą z podejrzeniem infekcji.

– Maseczki służą przede wszystkim do ochrony osób zakażonych, aby nie stanowiły zagrożenia dla otoczenia – wyjaśniał płk prof. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego. – Noszone przez osoby niezakażone bardziej działają na dobre samopoczucie noszących, niż mają znaczenie epidemiologiczne. Maseczki powszechnie stosowane, na przykład w służbie zdrowia, mają tak duże pory, że ich skuteczność pod względem blokowania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma – dodał.

„Same maseczki nie wystarczą”

WHO informuje, że maska nie ochroni przed infekcją, a nawet może stać się jej źródłem, jeśli nosząca ją osoba lekceważy inne działania profilaktyczne. Chodzi zwłaszcza o częste mycie rąk mydłem lub odkażanie ich żelem zawierającym alkohol.

Równie ważne, co sama maska, jest… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl – po kliknięciu na link

 

4 PolskieRadio.pl [27.02.2020]: – Czy maseczki na twarz rzeczywiście chronią przed zakażeniem wirusami?: – Maseczki oczywiście nas chronią, ale nie są gwarancją 100-procentowego bezpieczeństwa – tłumaczyła Angelika Malinowska, farmaceutka.

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

2 odpowiedzi na “PR24: „Maska nie ochroni przed infekcją”. WHO o zagrożeniu koronawirusem”

  1. Mordor pisze:

    Na stronie WHO nie ma słowa o nieskuteczności noszenia masek ochronnych. Proszę podać link do takiej informacji na stronie WHO. Cytowane za pośrednictwem polskich portali zalecenia MZ są kompromitacją lub celową dezinformacją. Odpowiedź – dlaczego funkcjonariusze Policji i Służby Granicznej otrzymali maski do użycia w służbie skoro nie są chorzy?

  2. redakcja pisze:

    Jarosław Kruk do Mordor: Przyznaję rację – sam tytuł może wprowadzać w błąd. Dopiero czytając treść artykułu rozumie się jego sens, że samo noszenie maski nie zabezpiecza w 100 %. W nagłówku przydałoby się słowo „Sama” – „Sama Maska nie ochroni przed infekcją”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl