PR24: Koń arabski – jak stał się polską dumą? - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR24: Koń arabski – jak stał się polską dumą?

11 sierpnia 2020 | PolskieRadio24.pl 09.08.2020 / Jarosław Kruk 11.08.2020 | | 3 komentarze

W Janowie Podlaskim corocznie odbywają się Dni Konia Arabskiego, które od 50 lat są uświetniane targami międzynarodowymi Pride of Poland. W jaki sposób konie trafiły z piasków Arabii nad Wisłę? – informuje portal PolskieRadio24.pl

Klacz Makata z pracownikiem Państwowej Stadniny Koni w Janowie Podlaskim, 1938 / Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pierwsze konie arabskie zostały sprowadzone do Polski w czasach panowania króla Zygmunta Augusta. Hodowla egzotycznej rasy wierzchowców rozwinęła się na początku XIX wieku, pod wpływem romantycznego zainteresowania Orientem. Jednym z głównych promotorów koni arabskich był Wacław Rzewuski, słynny z licznych podróży po Bliskim Wschodzie. W 1817 roku na polecenie cara Aleksandra I udał się na wyprawę po konie rozpłodowe, które ostatecznie trafiły do polskich właścicieli.

Najsłynniejsza polska stadnina

Na początku XIX wieku wśród polskiej arystokracji modne było organizowanie podobnych wypraw po konie arabskie, które znacząco zwiększyły krajową populację rasy. Wtedy też zaczęły powstawać pierwsze stadniny, a wśród nich obiekt w Janowie Podlaskim, otwarty w 1817 roku. Był państwowym przedsiębiorstwem należącym do skarbu Królestwa Polskiego.

Janowska stadnina stopniowo zaczęła się rozwijać i zdobywała coraz większe uznanie. W okresie pomiędzy powstaniem listopadowym a styczniowym stała się jednym z najbardziej znanych ośrodków hippicznych na ziemiach polskich. Wydatnie przyczynił się do tego patronat Iwana Paskiewicza, carskiego namiestnika znanego z zamiłowania do koni. Rozbudową obiektów w Janowie kierował poważany wówczas architekt Henryk Marconi.

Dobra passa stadniny koni arabskich w Janowie trwała do… – cały artykuł z audio: Wypowiedź Andrzeja Krzyształowicza, dyrektora stadniny, o janowskich koniach. (PR, 19.07.1964) – na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl, po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk: Co roku, kilka dni po  Pokazach Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim, w Stadninie Koni w podpińczowskim  Michałowie odbywała się prezentacja ponidziańskich, rodzimych czempionów. Pamiątką z festy w 2008 roku jest to zdjęcie Kwestury. Niestety koronawirus i epidemia spowodowały to, że tegorocznej edycji święta miłośników koni nie będzie, szkoda.

Radio Kielce [10.08.2020]: – Stadnina Koni w Michałowie podsumowuje tegoroczną Aukcję Pride of Poland

 

◙ Podobne informacje:

Krowy, owce i konie przywrócą dawny charakter delty Nidy – w gminie Kije można, w Wiślicy i Busku nie

RK: Odwołano 21. Świętokrzyski Młodzieżowy Championat Koni Małopolskich w Opatowcu – a co z XXVI MFM im. K.Jamroz?

RK: Niekończący się proces właścicieli stadniny koni w Wolicy koło Buska

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

3 odpowiedzi na “PR24: Koń arabski – jak stał się polską dumą?”

  1. Do zwolenników pisu pisze:

    Konie arabskie kiedyś były dumą Polski, a terasz za pisu stadnina w Janowie w ruinie.

    Jak widzę politykę Wojciecha Lubawskiego (tego, co zadłużył Kielce) w buskim uzdrowisku, to widzę, że nasza duma zapewne czeka podobna przyszłość, jak stadniny…

  2. Madzia pisze:

    Dlatego ze prezes z pisu zatrudniania samych partyjnych aparatczykow jak tego payboya przy produkcji wody ktory bzyka wszystko co sie rusza i zachowuje sie jak byly lanser w Krystyni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl