PR24: Dlaczego 1 stycznia jest Nowy Rok
Rok złożony z 365 dni stanowi miarę czasu przyjętą przez ludzkość, narzuconą ruchem Ziemi. Fizycy pojęcia lat i miesięcy uważają za jedną z nielicznych bezspornych rzeczy właściwych każdej epoce. Jednak czy na pewno?
Który mamy rok?
Muzułmanie liczą czas od ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny♂. Dla Żydów momentem zero jest rok 3761 przed narodzeniem Chrystusa, kiedy to według nich nastąpiło stworzenie świata. Nasz kalendarz, zwany gregoriańskim♂, został wprowadzony w 1582 roku na mocy bulli papieskiej „Inter gravissimas” Grzegorza XIII♂.
– Nasz kalendarz jest tak ustalony, żeby pory roku wypadały zawsze dokładnie w tych samych częściach roku kalendarzowego – tłumaczył zasadność wprowadzenia kalendarza gregoriańskiego dr Andrzej Sołtan z Polskiej Akademii Nauk.
Najdawniejsze dzieje
Podstawą wszystkich wyliczeń czasu były ruchy ciał niebieskich. Kalendarze, które spotykamy w antycznej Grecji i Rzymie, opierały się na roku księżycowym. Obliczano czas, jaki upływał między dwoma następującymi po sobie jednakowymi fazami księżyca.
Tymczasem Egipcjanie za rok uważali czas, w ciągu którego Słońce powraca do tego samego położenia wśród gwiazd. Długość roku wyznaczali, obserwując wzajemne położenie Słońca i Syriusza, najjaśniejszej z gwiazd. Początek roku zbiegał się z wezbraniem wód w Nilu w Dolnym Egipcie.
>>> Kalendarz juliański i kalendarz gregoriański: Co je różni? <<<
Z kolei tydzień siedmiodniowy, stanowiący typową jednostkę umowną, odziedziczyliśmy po kalendarzu żydowskim. Liczba siedem nie ma żadnego uzasadnienia naukowego [JKR: Moim zdaniem ma. I to całkiem oczywiste: 7 dni liczy jedna kwadra księżyca♂, a kalendarz oparty na fazach Księżyca i miesiącu księżycowym♂ – krótszym i zdecydowanie łatwiejszym do wyróżnienia od roku słonecznego, prawdopodobnie służył za odniesienie dla pierwszych miar czasu i pierwszych kalendarzy.] . Jest związana z liczbą znanych w starożytności planet. Zaliczano do nich Słońce, Księżyc, Marsa, Merkurego, Jowisza, Wenerę i Saturna. W takiej kolejności służyły za nazwy dni tygodnia. W językach zachodnioeuropejskich pozostały w użyciu do dzisiaj.
Wszyscy jesteśmy Rzymianami
Zdaniem prof. Aleksandra Krawczuka, badacza antyku, kalendarz, którym się obecnie posługujemy, jest dosłownie kalendarzem rzymskim. Począwszy od samej nazwy, wywodzącej się od łacińskiego „kalendarium”. Ponadto zachowujemy w każdym … – cały artykuł i audycje tematyczne na źródłowej stornie PolskieRadio24.pl♂
◙ Podobne informacje:
PR24: Od aniołów, przez kolędy, po życzenia świąteczne. Alfabet Bożego Narodzenia