PR24: 8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR24: 8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

8 marca 2023 | | | 0 komentarzy
Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa – podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią przecież połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn. – informuje portal PolskieRadio24.pl

Pierwsze było jajo

W biblijnej Księdze Rodzaju Bóg stwarza pierwszą kobietę – Ewę – z żebra wyjętego z ciała śpiącego Adama – pierwszego mężczyzny. Gdy Adam i Ewa zostają wypędzeni z raju, Bóg mówi do kobiety: „obarczę cię niezmiernie wielkim trudem twej brzemienności, w bólu będziesz rodziła dzieci, ku twemu mężowi będziesz kierowała swe pragnienia, on zaś będzie panował nad tobą”. Opowieść z Biblii nie wytrzymuje zderzenia ze współczesną wiedzą naukową, ale w prawidłowy sposób wiąże biologiczną płeć z rozmnażaniem.

Wszystko zaczęło się ponad dwa miliardy lat temu. Proste organizmy zaczęły rozmnażać się płciowo w procesie zwanym izogamią. Osobniki biorące w nim udział były jednak niemal takie same, dlatego ich płeć oznacza się jako „plus” i „minus”. Na stworzenie płci żeńskiej i męskiej ewolucja potrzebowała jeszcze trochę czasu, ale gdy kilka milionów lat temu na świecie pojawili się pierwsi praludzie, podział na samice i samce miał już kilkaset milionów lat tradycji.

Z punktu widzenia biologii płeć żeńska to zespół cech organizmu, który wytwarza komórkę jajową (jajo). To gameta żeńska. Zawiera ona połowę informacji genetycznej na temat organizmu, który może powstać, jeśli do jaja dotrze gameta męska. W tej perspektywie kobieta jest więc człowiekiem zdolnym we współpracy z człowiekiem płci przeciwnej reprodukować osobniki swojego gatunku, czym zapewnia genom przetrwanie i rozprzestrzenianie się.
Ponieważ jednak ewolucja oprócz gamet wyposażyła nas także w umysł, sprawa płci nie kończy się u ludzi tylko na rozmnażaniu. Ten sam umysł, który zbudował piramidy i napisał „Pana Tadeusza”, przez tysiące lat utrzymywał patriarchat, by w końcu stworzyć ruch na rzecz praw kobiet i wymyślić Międzynarodowy Dzień Kobiet, który obchodzimy 8 marca. To właśnie owa wyjątkowa aktywność mózgu sprawiła w końcu, że tego dnia tłumy panów ustawiają się w kolejkach do kwiaciarni, by potem obdarować panie goździkami, tulipanami lub innymi roślinami.

Wiek kobiet

Umysł jest także odpowiedzialny za stworzenie w połowie XX wieku pojęcia płci kulturowej, oznaczającego zespół zachowań, norm i wartości przypisanych do danej płci biologicznej. Gdy świętujemy Dzień Kobiet, chodzi nam przecież właśnie o kobietę „kulturową”, a nie po prostu samicę gatunku Homo sapiens. Kobietę, dla której wzorem bywa antyczna Wenus i biblijna Maryja, średniowieczna Joanna d’Arc i dwudziestowieczna Maria Skłodowska-Curie. Kobietę, którą warunki polityczne i społeczne stawiały często w opozycji względem mężczyzn władających światem, i kobietę, która światu mężczyzn rzuciła wyzwanie.

Początki święta kobiet związane są właśnie z… – cały artykuł na źródłowej stronie PolskieRadio24.pl

◙ Podobne informacje:

MS: Mistrzyni w wędkarstwie rzutowym. Magdalena Kuza: To jest wędkarstwo bez łowienia ryb

RK: Najlepsza rolniczka w Polsce, pani Teresa Łukasik, „urzęduje” w podbuskim Strzałkowie

I ❤️ Ponidzie: Z dyrektorskiego gabinetu do… stajni. Dziś hoduje kozy i kocha to co robi. Farma Jaga, Bogucice Drugie

bcpl: Dominika Pawełczyk brązową medalistką Mistrzostw Świata juniorek w bilard | JKR: A w Busku…

 

 

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl