RK: Najlepsza rolniczka w Polsce, pani Teresa Łukasik, "urzęduje" w podbuskim Strzałkowie - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

RK: Najlepsza rolniczka w Polsce, pani Teresa Łukasik, „urzęduje” w podbuskim Strzałkowie

15 lutego 2020 | Radio Kielce Marta Gajda 12.02.2020 / Jarosław Kruk 15.02.2020 | | 1 komentarz

„Feta ze Strzałkowa”, „strzałkowska mozzarella” czy „Buncok Strzałkowski” – to tylko niektóre wyroby Teresy Łukasik z gminy Stopnica, która została okrzyknięta najlepszą rolniczką w kraju. Podczas Targów Rolniczych w Nadarzynie mieszkanka Strzałkowa uzyskała tytuł „Rolniczki, która stała się motorem innowacji w Polsce”. – informuje Radio Kielce

„Farma Łukasików” zlokalizowane w Strzałkowie, tuż za miedzą buskiej gminy,  należy do jednego z większych gospodarstw mleczarskich w województwie świętokrzyskim. Gospodarstwo ich otrzymało już wiele prestiżowych nagród w konkursach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Gospodarze m.in. zajęli pierwsze miejsce w konkursie „Ferma Roku 2014”, zostali też Mistrzami Województwa w konkursie AgroLiga 2015. Uzyskali także certyfikat i znak „Jakość Tradycja”.

Jak informuje zwyciężczyni, wraz z mężem Piotrem, od 30 lat prowadzą gospodarstwo oparte na hodowli bydła mlecznego rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Głównym produktem pozyskiwanym w gospodarstwie jest mleko. Od 10 lat z własnego surowca powstają jogurty, kefiry, masło, maślanki oraz ponad 25 różnych smaków serów których receptury opracowywane są metodą prób i błędów.

– To m.in. ser naturalny z czarnuszką, z czosnkiem niedźwiedzim, na ostro z papryką słodką i chilli, z pomidorami suszonymi i bazylią, z trawą cytrynową czy ser myśliwski – wymienia.

Jak dodaje, sama zajmuje się produkcją, planowaniem wielkości serów. Resztą zajmuje się mąż i syn. Działają głównie w gospodarstwie, dbają o chów zwierząt i udój. Mąż pani Teresy – Piotr Łukasik mocno ją wspiera. Jak dodaje pracują na ok. 70 ha, a obecnie w gospodarstwie jest około 80 krów. Państwo Łukasikowie przetwarzają miesięcznie na sery i jogurty ok. … – cały artykuł na źródłowej stronie Radia Kielce – po kliknięciu na link

 


Jarosław Kruk:  Państwo Teresa i Piotr Łukasikowie często goszczą w słonecznym mieście Busko-Zdrój. Można się z nimi spotkać i skosztować owoców ich pracy na wielu imprezach i kiermaszach, podczas których promowane są produkty regionalne i zdrowa żywność. Ja miałem tę przyjemność choćby w październiku, na wojewódzkich obchodach   Hubertusa Świętokrzyskiego 2019 w Kielcach, czy ostatnio, w grudniu, podczas Targów świątecznych w podbuskiej Olejarni Zagłoby.

Szczere gratulacje Pani Tereso! Powinszowania Panie Piotrze!


◙ Gospodarstwo rolne Teresa i Piotr Łukasikowie

Telefon: 692 954 301

4 facebook: – Gospodarstwo Mleczne Łukasików

4Lokalna żywność: – Gospodarstwo rolne Łukasików

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Jedna odpowiedź do “RK: Najlepsza rolniczka w Polsce, pani Teresa Łukasik, „urzęduje” w podbuskim Strzałkowie”

  1. L.L. pisze:

    Tak, to prawda BUNCOKI- PYCHOTA!!!!!
    Miałam je przyjemność skosztować i zakupić na Kiermaszu u P. Mariusza (Olejarnia „Zagłoba) 21.12.19 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl