PR: W poniedziałek 21.01 całkowite zaćmienie Księżyca. Tuż po nim – superpełnia
W poniedziałek, 21 stycznia, nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne nad ranem podczas zachodu Księżyca. Dodatkowo na ten sam dzień przypada tzw. superpełnia Księżyca.
Początek zaćmienia półcieniowego: 02:35
Początek zaćmienia częściowego: 03:34
Początek zaćmienia całkowitego: 04:41
Maksimum / rodzaj: 05:12/całkowite
Koniec zaćmienia całkowitego: 05:44
Koniec zaćmienia częściowego: 06:51
Koniec zaćmienia półcieniowego: 07:50
Dlaczego tak się dzieje? W trakcie zaćmienia całkowitego Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca. Jednak nasza planeta ma atmosferę, która załamuje i rozprasza bieg promieni słonecznych. W związku z tym mimo wszystko do Księżyca dociera trochę światła. Jest ono jednak przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone). Księżyc przybierze barwę czerwoną.
Skutki przejścia światła słonecznego przez grubą warstwę atmosfery możemy zobaczyć codziennie na przykład przy zachodzie Słońca – ma ono wtedy kolor czerwony.
…
Zaćmienie, potem pełnia
W poniedziałek 21 stycznia miłośników obserwacji nieba czeka też inne zjawisko – pełnia Księżyca, która nastąpi o godz. 6:16.
Jednocześnie tego samego dnia o godz. 20:59 dojdzie do przejścia Księżyca przez perygeum, czyli najbliższy punkt jego orbity wokół Ziemi.
Zbieżność tych dwóch sytuacji określana jest czasem jako superpełnia lub superksiężyc. W praktyce oznacza to, że… – cały artykuł dostępny jest na źródłowej stronie Polskiego Radia – po kliknięciu na link