PR: W poniedziałek 21.01 całkowite zaćmienie Księżyca. Tuż po nim - superpełnia - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR: W poniedziałek 21.01 całkowite zaćmienie Księżyca. Tuż po nim – superpełnia

20 stycznia 2019 | PAP / Jarosław Kruk | | 0 komentarzy

W poniedziałek, 21 stycznia, nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie widoczne nad ranem podczas zachodu Księżyca. Dodatkowo na ten sam dzień przypada tzw. superpełnia Księżyca.

Układ ciał niebieskich w czasie zaćmienia Księżyca: A – Słońce, B – Ziemia, C – Księżyc, D – stożek półcienia, E – stożek cienia całkowitego. / Autor: MesserWoland, źródło: Wikipedia

Początek zaćmienia półcieniowego:      02:35
Początek zaćmienia częściowego:          03:34
Początek zaćmienia całkowitego:           04:41
Maksimum / rodzaj:                                 05:12/całkowite
Koniec zaćmienia całkowitego:               05:44
Koniec zaćmienia częściowego:               06:51
Koniec zaćmienia półcieniowego:           07:50

Dlaczego tak się dzieje? W trakcie zaćmienia całkowitego Ziemia blokuje docieranie promieni słonecznych bezpośrednio do Księżyca. Jednak nasza planeta ma atmosferę, która załamuje i rozprasza bieg promieni słonecznych. W związku z tym mimo wszystko do Księżyca dociera trochę światła. Jest ono jednak przefiltrowane przez atmosferę, która skuteczniej rozprasza światło o falach krótszych (niebieskie) niż dłuższych (czerwone). Księżyc przybierze barwę czerwoną.
Skutki przejścia światła słonecznego przez grubą warstwę atmosfery możemy zobaczyć codziennie na przykład przy zachodzie Słońca – ma ono wtedy kolor czerwony.

Zaćmienie, potem pełnia 

W poniedziałek 21 stycznia miłośników obserwacji nieba czeka też inne zjawisko – pełnia Księżyca, która nastąpi o godz. 6:16.
Jednocześnie tego samego dnia o godz. 20:59 dojdzie do przejścia Księżyca przez perygeum, czyli najbliższy punkt jego orbity wokół Ziemi.
Zbieżność tych dwóch sytuacji określana jest czasem jako superpełnia lub superksiężyc. W praktyce oznacza to, że… – cały artykuł dostępny jest na źródłowej stronie Polskiego Radia  – po kliknięciu na link


źródło: PolskieRadio24.pl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl