PR: Po długiej chorobie zmarł marszałek senior Kornel Morawiecki - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

PR: Po długiej chorobie zmarł marszałek senior Kornel Morawiecki

2 października 2019 | Polskie Radio 30.09.2019 / Jarosław Kruk 02.10.2019 | | 0 komentarzy

Nie żyje Kornel Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, założyciel i przywódca „Solidarności Walczącej”, poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Zmarł 30 września 2019 w wieku  78 lat.

Kornel Morawiecki (1941-2019)Foto: PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

Początki działalności opozycyjnej

Kornel Morawiecki rozpoczął opozycyjną działalność w czasie pracy na Politechnice Wrocławskiej, w której w 1967 roku uzyskał doktorat z fizyki. W 1968 roku wziął udział w protestach studenckich, a niedługo później rozpoczął kolportaż konspiracyjnych ulotek.

W końcu lat 70. powrócił do działalności opozycyjnej i w 1979 roku związał się z podziemnym wydawnictwem „Biuletyn Dolnośląski”.

W sierpniu 1980 roku wraz z redakcją drugoobiegowego wydawnictwa wziął udział w…- cały artykuł na źródłowej stornie Polskie Radio 24 – po kliknięciu na link

 

4  Polskie Radio: – Kornel Morawiecki (1941-2019) – strona specjalna

4  Wikipedia: – Kornel Morawiecki

 

◙ Podobne informacje:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Masz pytania? Napisz do nas: redakcja@infobusko.pl